در پی کسری بودجه ریاض؛

چوب حراج به آرامکو برای جبران خسارت های جنگ یمن

چوب حراج به آرامکو برای جبران خسارت های جنگ یمن
چهارشنبه 15 آبان 1398 - 09:27

اقدام عربستان به فروش سهام شرکت آرامکو برای جبران کسری بودجه این کشور و تأمین هزینه‌های هنگفت جنگ در یمن است.

العالم _ عربستان سعودی

روزنامه اینترنتی رأی الیوم نوشت اقدام عربستان به فروش سهام شرکت آرامکو به سرمایه گذاران خارجی که با مخالفت برخی طرف‌ها مواجه است، برای جبران کسری بودجه این کشور، تأمین هزینه‌های هنگفت جنگ در یمن و نیز تأمین منابع مالی قرارداد‌های سنگین تسلیحاتی است.

بنا به اعلام دیروز یاسر الرمیان رئیس هیئت مدیره شرکت آرامکو که تقریبا دو ماه پیش به منظور عرضه سهام‌های شرکت آرامکو در پذیره نویسی عمومی به این سمت منتصب شد، عربستان با این اقدام، بزرگترین عملیات تخصیص (سهام‌های یک شرکت داخلی) در جهان را انجام داد.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که مقامات عربستان شاید یک یا دو درصد از سهام این شرکت را در بازار‌های داخلی عرضه کنند و از خانواده‌های ثروتمند و بانک‌های داخلی بخواهند که بزرگ‌ترین خریداران این سهام باشند، این در حالی است که تقریبا سه درصد از سهام هم به شرکت ها، بانک‌ها و سرمایه گذاران خارجی در بازار‌های مالی جهان عرضه خواهد شد.

برخی گزارش‌ها ارزش سهام شرکت آرامکو را تقریبا ۱.۲ تریلیون دلار برآورده کرده اند.

مقامات عربستان اکنون در تلاشند به نقدینگی دست پیدا کنند تا از طریق آن بتوانند کسری بزرگ بودجه کنونی خود را که به ۸۰ میلیارد دلار می‌رسد، جبران کنند. این در حالی است که پیش بینی می‌شود این کسری در بودجه سال آینده که ماه دسامبر آینده اعلام خواهد شد، افزایش یابد. افزون بر آن عربستان به سبب هزینه جنگ در یمن و معاملات سنگین تسلیحاتی ، خسارات هنگفتی متحمل شده است.

سود سالانه شرکت آرامکو به پنج میلیارد دلار می‌رسد.

خبرگزاری صداوسیما

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها