هند موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرد

هند موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرد
يکشنبه 26 آبان 1398 - 06:45

فرماندهی نیروهای راهبردی هند از آزمایش موفقیت‌آمیز موشک ""آگنی -۲" که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارد، خبر داد.

العالم-آسیا

به گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم" به نقل از فرماندهی نیروی راهبردی هند، این موشک شنبه‌شب از یک سکوی سیار در میدان نظامی جزیره "عبدالکلام" در نزدیکی سواحل استان "اویشا" در شرق هند پرتاب شده است.

مسؤولان دفاعی هند اعلام کردند که آزمایش این موشک در ساعت ۱۹.۳۲ دقیقه به وقت محلی موفقیت‌آمیز بود و به هدف مورد نظر در ۲ هزار کیلومتری خلیج بنگال اصابت کرده است.

این مسؤولان که خواستند نامشان فاش نشود، افزودند: رصد چگونگی شلیک این موشک از دو کشتی مستقر در دریای خلیج بنگال صورت گرفت، منطقه‌ای که کلاهک این موشک فرود آمده است.

این موشک دو مرحله‌ای حدود ۲۰ تن وزن دارد و می‌تواند کلاهک جنگی به وزن یک تن را حمل کند.

هند انواع مختلف موشک‌های آگنی با قابلیت کلاهک هسته‌ای را در اختیار دارد.

آگنی به معنای «آتش» در زبان هندی و هم‌چنین در زبان سانسکریت است. موشک‌های آگنی از سال ۱۹۸۳ میلادی تولید می‌شوند. نسل اول این موشک‌، یعنی موشک‌های آگنی-۱ و آگنی-۲ در رابطه با اختلاف با پاکستان ساخته شد.

نیروهای مسلح هند هم اکنون دارای موشک‌های آگنی ۱ با برد ۷۰۰ کیلومتر، آگنی ۲ با برد ۲ هزار کیلومتر و آگنی ۳ و ۴ با برد سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر می‌باشند.

هند همچنین از آوریل سال ۲۰۱۲ شلیک آزمایشی موفقیت‌آمیز موشک "آگنی۵" با برد ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر را آغاز کرد و انتظار می‌رود که این موشک بزودی در نیروهای راهبردی این کشور به کار گرفته شود.

سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند مسئولیت توسعه برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها