گاردین: حال پادشاه عمان وخیم است

گاردین: حال پادشاه عمان وخیم است
دوشنبه 2 دی 1398 - 05:40

روزنامه گاردین روز یکشنبه نوشت: وضعیت سلامت سلطان قابوس پادشاه عمان وخیم و دیوان پادشاهی به دنبال انتخاب جایگزین وی است.

العالم - آسیا

به گزارش این روزنامه انگلیسی، با وخیم شدن اوضاع سلامتی سلطان قابوس بحث‌های مفصلی در دیوان سلطنتی عمان در مورد جانشین احتمالی سلطان قابوس بن سعید که نزدیک به ۵۰ سال بر ملت عمان حکمرانی کرده، آغاز شده است.

براساس این گزارش، روند انتخاب جانشین شامل باز کردن نامه‌های مهر و موم شده در دیوان پادشاهی در مسقط است که می‌تواند جانشین سلطان قابوس را مشخص کند.

سلطان قابوس یکی از اصلی‌ترین سیاستمداران حوزه خاورمیانه برای چهار دهه گذشته، یک هفته پیش از بلژیک بازگشت. انتظار می‌رفت که وی تا پایان ژانویه سال آینده در بلژیک برای درمان بماند.

پادشاه عمان از سال ۲۰۱۴ تا کنون حداقل دو بار به دلایل پزشکی از کشور خارج شده است.

به گزارش روزنامه گاردین، قابوس فرزندی ندارد و به طور رسمی جانشینی برای خود تعیین نکرده است، اما وی مخفیانه جانشین خود را در یک پاکت نامه بسته شده خطاب به شورای خانواده سلطنتی ارسال کرده است.

سلطان قابوس که در انگلیس تحصیل کرده، نقش بسیار موثر و به عنوان یک واسطه در منطقه عمل کرده است، خصوصاً میان ایران و آمریکا در مورد توافق هسته‌ای که سرانجام در سال ۲۰۱۵ امضا شد.

عمان در زمان حکومت سلطان قابوس همچنین محل مذاکرات میان عربستان سعودی و انصارالله یمن بوده است.

سیاست عمان "دوستی با همه و دشمنی با هیچ کس" به کشور اجازه داده است تا از نظر اقتصادی توسعه یابد. در موضوع تنش دو ساله در شورای همکاری خلیج فارس میان امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی از یک طرف و قطر از طرف دیگر در این اختلافات طرفداری از کشوری نکرده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها