برگزاری اولین جلسه کابینه جدید لبنان به ریاست «میشل عون»

برگزاری اولین جلسه کابینه جدید لبنان به ریاست «میشل عون»
چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 14:14

وزرای کابینه جدید لبنان اولین جلسه خود را به ریاست «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور برگزار کردند و عون بر ضرورت کار در زمینه جلب اعتماد مردم لبنان و جامعه بین‌الملل تأکید کرد.

العالم - لبنان

اولین جلسه کابینه جدید لبنان به ریاست «میشل عون» و حضور وزرای دولت ظهر امروز (چهارشنبه) برگزار شد؛ هدف از این جلسه تشکیل کمیته‌ای جهت آماده کردن بیانیه وزارتی است.

پس از آماده شدن بیانیه وزارتی که در واقع نقشه راه دولت لبنان محسوب می‌شود پارلمان تشکیل جلسه می‌دهد تا نمایندگان نظر خود درباره اعطای رأی اعتماد به دولت جدید را بیان کنند.

میشل عون در ابتدای جلسه امروز خطاب به وزرا اعلام کرد، باید اعتماد لبنانی‌ها را جلب کنید و برای تحقق اهداف چه در زمینه مطالبات حیاتی و چه در زمینه وضعیت اقتصادی بکوشید.

رئیس‌جمهور لبنان ادامه داد، باید اعتماد جامعه بین‌الملل به سازمان‌های لبنان دوباره جلب و در راستای اطمینان دادن به مردم لبنان کار شود.

وی افزود، در جلسه امروز کابینه کمیته‌ای برای تهیه بیانیه وزارتی به ریاست نخست‌وزیر «حسان دیاب» و عضویت معاون نخست‌وزیر، وزرای دارایی، خارجه، اقتصاد، محیط زیست، توسعه اداری، رسانه، ورزش و جوانان، ارتباطات، صنعت و امور اجتماعی تشکیل شد.

بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، «ریمون غجر» وزیر انرژی هم اعلام کرد، در جلسه امروز بر ضرورت کار شبانه‌روزی برای کسب اعتماد مردم تأکید شد.

قبل از جلسه مذکور، وزرای دولت جدید عکس یادگاری خود را در کاخ «بعبدا» گرفتند و جلسه‌ای میان دیاب، «نبیه بری» رئیس پارلمان و «میشل عون» رئیس‌جمهور برگزار شد.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، نبیه بری در اظهاراتی اعلام کرد: رسانه‌ها نسبت به دولت جدید خوشبین نیستند اما ما خوشبینیم.

تعداد وزاری کابینه جدید با شخص دیاب جمعا بیست نفر است و برای اولین بار در تاریخ دولت‌های لبنان شامل شش زن است.

شش وزیر در این دولت وابسته به «التیار الوطنی الحر»، جبران باسیل و رئیس‌جمهور، دو وزیر وابسته به حزب‌الله، دو وزیر وابسته به حزب حرکة أمل، دو وزیر وابسته به «سلیمان فرنجیه» رئیس حزب «تیار المرده»، دو وزیر وابسته به «طلال ارسلان» رئیس «حزب الدیمقراطی اللبنانی»، چهار وزیر وابسته به حسان دیاب، یک وزیر وابسته به «اللقاء التشاوری» و یک وزیر وابسته به حزب «طاشناق» است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای این دولت با سه چالش اصلی روبه‌روست؛ کسب رأی اعتماد پارلمان، جلب اعتماد مردم لبنان بویژه معترضانی که از هفده اکتبر تظاهرات خود را آغاز کرده‌اند و کسب اعتماد جامعه بین‌الملل؛ جامعه‌ای که سیاستمداران لبنان بر روی کمک آنها برای سروسامان دادن به بحران فعلی حساب باز کرده‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها