استقرار رادار آمریکایی در پایگاه «القائم» عراق

استقرار رادار آمریکایی در پایگاه «القائم» عراق
يکشنبه 10 فروردين 1399 - 10:31

ارتش آمریکا که می‌داند هرگونه ضربه‌ای به مقاومت در عراق پاسخی خواهد داشت سامانه‌های پدافند هوایی و رادارهای پیشرفته خود را در برخی پایگاه‌ها قرار داده است.

العالم - عراق

در نوزدهم مارس امسال (۲۰۲۰) و در پی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش بود که پایگاه نظامی «القائم» در شهر «الانبار» به نیروهای عراقی تحویل داده شد.

شبکه المیادین در این باره گزارش داد، بعد از تحویل این پایگاه نظامی در مرز عراق و سوریه که در چارچوب تغییرات در چینش نیروهای آمریکایی در عراق انجام شد، رادار آمریکایی «AN/TPQ-53» که به تازگی در ارتش آمریکا بکار گرفته شده، در آن دیده شد.

بر این اساس، این رادار یک «اسکن الکترونیکی فعال» است که محدوده متوسط را پوشش می‌دهد. این رادار در درجه اول برای شناسایی تهدیدات هوایی و هشدار زودهنگام شلیک موشک استفاده می‌شود. داده‌ها، مسیرها و مکان‌های پرتاب‌های کنترل نشده مانند موشک، خمپاره و شلیک توپخانه را مشخص و پهپادها را نیز شناسایی می‌کند.

رادار آمریکایی «AN/TPQ-53» بر اساس دو روش ۹۰ درجه یا ۳۶۰ درجه کار می‌کند و برد آن بر اساس روش ۹۰ درجه به ۶۰ کیلومتر می‌رسد.

رادار مذکور بر کامیون نظامی «اوشکوش M1083» نصب می‌شود و همین موضوع به آن قدرت انعطاف و جابجایی سریع را می‌دهد به نحوی که می‌توان آن را در عرض پنج دقیقه راه‌اندازی کرد. همچنین می‌توان آن را به سامانه پدافند هوایی « C-RAM» ویژه رهگیری موشک‌های کاتیوشا و خمپاره و امثال آن متصل کرد.

المیادین در پایان توضیح داد، ارتش آمریکا پس از آنکه حضورش در عراق مورد تهدید قرار گرفته، این رادار را به همراه دیگر سامانه‌های پدافند هوایی در داخل پایگاه‌های مختلف در عراق قرار داده است.

در همین زمینه، پایگاه خبری موازین نیوز عراق نقشه عقب نشینی نیروهای ائتلاف آمریکایی از عراق و مواضع جدید استقرار آنها را فاش کرد.

منابع موازین نیوز اعلام کردند: «همه نیروهای آمریکایی که تاکنون از پایگاه‌هایشان عقب نشینی کرده‌اند و همچنین آنهایی که طی هفته‌های آتی عقب نشینی خواهند کرد به سمت پایگاه‌های «حریر» در شرق اربیل و «عین الاسد» در غرب الرمادی رفتند».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها