الکاظمی نامزد جدید پست نخست وزیری عراق کیست؟

الکاظمی نامزد جدید پست نخست وزیری عراق کیست؟
چهارشنبه 20 فروردين 1399 - 20:10

پنج گروه شیعی عراق در مورد معرفی الکاظمی به‌جای عدنان الزرفی به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور به توافق رسیدند، احزاب اصلی اهل سنت و کرد پارلمان عراق نیز از این تصمیم استقبال کردند.

العالمعراق

نام اصلی الکاظمی مصطفی عبداللطیف مشتت است که در سال 1967 در بغداد به دنیا آمد، او داری مدرک لیسانس حقوق است.

نام مصطفی الکاظمی را به عنوان اسم مستعار در رسانه های محلی انتخاب کرد.

پس از مدتی سردبیر مجله "الاسبوعیه" شد که صاحب امتیاز آن برهم صالح رییس جمهور فعلی عراق است.

وی از معارضین رژیم صدام بود، چند سال در تبعید زندگی می کرد اما به هیچیک از احزاب سیاسی عراقی ملحق نشد.

حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق وی را در ژوئن 2016 به عنوان رییس سازمان اطلاعات عراق برگزید.

الکاظمی پس از رسیدن به این مقام، سازمان اطلاعات عراق را از دخالت در فعالیتهای سیاسی برحذر داشت که مهمترین تلاش وی برای اصلاح ساختارهای این سازمان بود.

وی همچنین، مدیرعامل بنیاد الذاکره عراق بود که برای مستند سازی جنایات رژیم صدام تاسیس شده است، به همین خاطر دارای تجربه زیادی در زمینه تهیه اسناد به ویژه فیلم از قربانیان جنایات رژیم سابق است.

الکاظمی پس از مدتی مدیر بنیاد الحوار الانسانی (گفت و گوی بشری) شد که یک بنیاد مستقل برای حل اختلافات اجتماعی و فرهنگی و رواج گفت و گو برای حل بحرانها به جای استفاده از خشونت است.

مدتی سردبیر بخش عراق پایگاه اینترنتی بین المللی مونیتور شد و مقاله هایی به منظور ترویج روحیه همزیستی اجتماعی در عراق، حفظ آینده و جایگاه تاریخی کشور و رفع نقاط ضعف نظام سیاسی جدید آن نوشت.

وی همچنین چند کتاب نوشته که مهمترین آن (مسألة العراق – المصالحة بين الماضي والمستقبل) یا "مساله عراق – آشتی میان گذشته و آینده" است.

کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها