بارزانی: «پ.ک.ک» اگر می‌خواهد به کردستان کمک کند، از اینجا برود

بارزانی: «پ.ک.ک» اگر می‌خواهد به کردستان کمک کند، از اینجا برود
دوشنبه 1 ارديبهشت 1399 - 20:37

رئیس اقلیم کردستان عراق تأکید کرد که اگر «پ.ک.ک» می‌خواهد به کردستان کمک کند باید از این اقلیم برود.

العالم - عراق

«نیچروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، امروز (دوشنبه)، در کنفرانسی مطبوعاتی بر لزوم رفتن عناصر «پ.ک.ک» از کردستان عراق تأکید کرد.

به گزارش وبگاه خبری «شفق»، رئیس اقلیم کردستان عراق در این ارتباط گفت:‌ «اگر حزب کارگران می‌خواهد به اقلیم کردستان کمک کند، باید برود زیرا حضور آنها برای اقلیم مشکل آفرین است؛ ما همچنین می‌خواهیم عاملی باثبات در منطقه باشیم».

نیچروان بارزانی در ادمه گفت: «می‌خواهیم باری دیگر تأکید کنیم که اقلیم کردستان میدان نبرد حزب کارگران نیست و نباید از خاک اقلیم به عنوان نقطه آغاز حملات خود به دیگر کشورها استفاده کند. این مسأله باید حل شود».

بارزانی در ادامه با اشاره به حمله اخیر ترکیه به منطقه «زینی ورتی» در شمال عراق، گفت که این اقدام ترکیه پس از آن صورت گرفت که پ.ک.ک تعدادی از نیروهای خود را به آن منطقه برده بود و در آنجا چند مقر برای خود ایجاد کرده بود.

نیچروان بارزانی تأکید کرد که پ.ک.ک به حاکمیت عراق و اقلیم کردستان احترام نگذاشته است و گفت که به دنبال این اقدام پ.ک.ک پیش‌بینی می‌شده است که ترکیه حریم هوایی عراق را نقض کند.

وی همچنین در ارتباط با حمله به اردوگاه «مخمور» گفت که این اردوگاه تحت کنترل دولت فدرال است و ادامه داد:‌ «تمام خواسته ما این است که از اردوگاه در راستای اهداف نظامی استفاده نشود و [از طرفی] دولت فدرال باید این مسأله را حل کند زیرا حقیقتا این اردوگاه برای اهداف نظامی هم استفاده می‌شود».

رئیس اقلیم کردستان با اشاره به ترکیه گفت که این کشور با توجه به تکنولوژی پیشرفته‌ای که اختیار دارد نیازی به این ندارد که کسی به آن اطلاعات بدهد.

پیشتر، یک فروند پهپاد شناسایی ترکیه با نقض حریم هوایی عراق وارد آسمان این کشور شد و با بمباران شمال شهر مخمور (در جنوب غرب اربیل) دو غیرنظامی را کشت.

صبح روز چهارشنبه هفته گذشته نیز منابع آگاه از کشته‌شدن یکی از سرکرده‌های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) طی حمله هوایی ترکیه به ارتفاعات شمال استان «اربیل» در منطقه کردستان عراق خبر دادند.

در پی این نقض حریم هوایی عراق از سوی ترکیه، نائب‌رئیس پارلمان، رئیس جریان حکمت ملی و حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با صدور بیانیه‌های جداگانه حمله ترکیه به اردوگاه خانواده‌های آواره در جنوب شهر اربیل در منطقه کردستان عراق را محکوم کردند و خواستار برخورد جدی دولت عراق با نقض حریم هوایی کشورشان از سوی هر طرفی شدند.

یکی از اعضای فراکسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز خواستار شکایت از ترکیه به شورای امنیت شد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها