چین: معترضان خشن هنگ‌کنگی، ویروس سیاسی هستند

چین: معترضان خشن هنگ‌کنگی، ویروس سیاسی هستند
چهارشنبه 17 ارديبهشت 1399 - 11:38

دولت چین با تاکید بر لزوم پایان یافتن اعتراضات خشن در هنگ‌کنگ، می‌گوید تا زمانی که این گروه‌ها در خیابان‌ها حضور داشته باشند پکن نیز ساکت نمی‌ماند. 

العالم- آسیا


دفتر امور هنگ‌کنگ در دولت پکن امروز (چهارشنبه) ضمن «ویروس سیاسی» خواندن معترضانی که خواستار جدایی از چین هستند، تداوم اعتراضات در این منطقه را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این دفتر با هشدار درباره اینکه هنگ‌کنگ تا زمان محو نشدن «معترضان خشن سیاه‌پوش» روی آرامش را به خود نمی‌بیند، تاکید کرد دولت چین در برابر این «نیروهای دیوانه» ساکت نمی‌نشیند.

در این بیانیه ضمن اشاره به اینکه دولت مرکزی چین مسئولیت بزرگی در حفظ نظم [هنگ‌کنگ] و امنیت ملی خود دارد، آمده است: «اقدام زمینِ سوخته معترضان خشن سیاه‌پوش، یک ویروس سیاسی در جامعه هنگ‌کنگ است و دشمن بزرگی برای ایده "یک کشور، دو نظام" محسوب می‌شود».

دولت چین با بیان اینکه بزرگترین مشکل اقتصاد هنگ‌کنگ، اعتراضات ضد دولتی در این منطقه است، تصریح کرد: «تا زمانی که معترضان [از خیابان‌ها] جمع‌آوری نشوند، هنگ‌کنگ هرگز آرام نخواهد شد».

در ادامه این بیانیه توضیح داده شده است: «بزرگترین مشکل هنگ‌کنگ از داخل آن است، که همان نیروهای خشنی هستند که آشکارا خواستار اجرای سیاست زمین‌سوخته بوده و در آن دخیل می‌شوند».

محور اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها در ابتدا مخالفت با تصویب لایحه استرداد مجرمین به چین بود که مانع از گریختن آن‌ها به هنگ کنگ برای دور ماندن از دست عدالت بود. با این حال شماری از شهروندان هنگ‌کنگی این لایحه را تهدیدی برای خودمختاری این منطقه دانسته و با آن به مقابله پرداختند.

علی‌رغم آن‌که این لایحه به طور کامل لغو شد، دخالت‌های کشورهای غربی نظیر آمریکا و انگلیس موجب شد اعتراضات ادامه پیدا کند و این‌بار خواسته‌های جدیدی نظیر استقلال کامل از چین مطرح شد.

دولت چین بارها از کشورهای غربی در خواست کرده در امور داخلی آن دخالت نکنند و تحریک نا آرامی‌ها از سوی این کشورها را محکوم کرده است.

هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی آن همچنان دست‌نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط «یک کشور، دو سیستم» در روابط میان پکن و هنگ‌کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست‌های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می‌کند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها