تسلط نیروهای دولت وفاق ملی لیبی بر پایگاه هوایی «الوطیه»

تسلط نیروهای دولت وفاق ملی لیبی بر پایگاه هوایی «الوطیه»
دوشنبه 29 ارديبهشت 1399 - 14:21

نیروهای دولت وفاق ملی در غرب لیبی امروز از سلطه بر پایگاه هوایی «الوطیه» و خروج نیروهای تحت فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» از آن خبر دادند.

العالم - لیبی

نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» از تسلط بر پایگاه هوایی الوطیه خبر دادند.

طبق گزارش وبگاه «بوابة الوسط»، سرتیپ «أسامه جویلی» فرمانده اتاق عملیات مشترک وابسته به دولت وفاق ملی امروز دوشنبه گفت که نیروهای «عملیات برکان الغضب» وابسته به این دولت کنترل پایگاه ملی الوطیه را به دست گرفتند.

«مصطفی المجعی» سخنگوی مرکز اطلاع‌رسانی عملیات برکان الغضب نیز گفت که نیروهای وفاق ملی بر پایگاه الوطیه تسلط پیدا کردند.

او افزود که با توجه به خروج اکثر شبه‌نظامیان حفتر از این پایگاه، تسلط بر آن به سرعت صورت گرفت.

طی چند روز گذشته اخباری درباره تلاش نیروهای دولت وفاق ملی برای سلطه بر این پایگاه منتشر شده بود.

لیبیویدیویی که از داخل پایگاه الوطیه توسط نیروهای ارتش دولت وفاق لیبی منتشر شده است

پایگاه الوطیه بزرگ‌ترین پایگاه نظامی واقع در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس است و یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های استراتژیک تحت سیطره نیروهای حفتر در غرب بود.

این پایگاه در دهه چهل قرن گذشته توسط ارتش آمریکا احداث شده و با مساحتی بالغ بر ۵۰ کیلومتر مربع شامل باند فرود هواپیماهای جنگی، مناطق مسکونی و انبارهای سلاح است.

از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ ، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها