آخرین تحولات ناآرامی‌های آمریکا|بازگشت تظاهرات گسترده با وجود تهدیدات ترامپ+عکس

يکشنبه 11 خرداد 1399 - 05:18

با وجود تهدیدات رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا علیه معترضان به قتل یک سیاه‌پوست آمریکایی، تظاهرات و نآرامی‌ها در شهرهای مختلف این کشور ادامه دارد.

العالم-آمریکا

همزمان با سخنرانی دونالد ترامپ در عصر روز شنبه به وقت واشنگتن و تهدیدات وی علیه تظاهرات‌کنندگان، اعتراضات به قتل جنجالی «جرج فلوید» سیاه‌پوست آمریکایی نه تنها متوقف نشده، بلکه افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، عصر روز شنبه (بامداد یکشنبه به وقت تهران) صدها نفر از تظاهرات‌کنندگان آمریکایی در هر یک از شهرهای «مینیاپولیس»، «لس آنجلس»، «نیویورک»، «واشنگتن»، «شیکاگو» و تعدادی دیگر از شهرهای این کشور، با وجود اظهارات تهدید آمیز ترامپ در خصوص استفاده از «قدرت نظامی نامحدود» علیه معترضان، دست به تظاهرات زدند.

در شهر نیویورک، تظاهرات‌کنندگان آمریکایی با نیروهای پلیس به شدت درگیر و چندین نفر از معترضان دستگیر شدند.

لس‌آنجلس هم عصر شنبه شاهد تشدید درگیری‌ شدید معترضان و نیروهای پلیس بوده است؛ به طوری که پلیس مجبور شد با باتوم و شلیک گلوله‌های پلاستیکی آنها را متفرق کند.

آنطوری که فعالان شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند، اهالی لس آنجلس نیز دست به تظاهرات زده و در جریان آن، سه خودروی پلیس را از کار انداختند.

اعتراضات به نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن هم کشیده شد و در آن «کامالا هریس» سناتور دموکرات آمریکا به جمع معترضان پیوست، اما پلیس با نصب موانع در اطراف کاخ سفید مانع پیشروی معترضان به سمت کاخ سفید شد.

گزارش‎های رسیده حاکی از آن است که شهر «بالتیمور» ایالت مریلند نیز عصر روز شنبه (به وقت واشنگتن) شاهد برگزاری تظاهرات اهالی این ایالت بوده است و معترضان یک خودروی پلیس را به آتش کشیدند.

«جورج فلوید» مرد آفریقایی تباری بود که در روز دوشنبه 25 می به طرز وحشیانه‌ای توسط پلیس آمریکا به قتل رسید که این مساله، خشم مردم آمریکا برانگیخت.

انتشار ویدئویی از صحنه بازداشت مردی به نام «جورج فلوید» آمریکاییِ آفریقایی تبار که در آن پلیس پای خود را روی گردن او گذاشت و با فشار وی را دچار خفگی و قتل کرد، خشم بسیاری از چهره‌های مطرح جهان را نیز برانگیخت و برخی از هنرمندان و سینماگران هالیوودی نسبت به این اقدام وحشیانه پلیس آمریکا واکنش نشان دادند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از زمان شروع اعتراضات تاکنون چندین بار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم معترضان را تهدید کرده است.

ترامپ روز شنبه در جمع خبرنگاران تهدید کرد که در صورت درخواست مقامات ایالت مینه‌سوتا که پس از قتل وحشیانه یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس شاهد تظاهرات گسترده‌ای بوده است، نیروهای ارتش آمریکا در اسرع وقت به این ایالت اعزام خواهند شد.

ترامپ گفت که «اگر آنها [مقامات ایالت مینه‌سوتا و شهر مینیاپولیس] بخواهند از قدرت ارتش ما استفاده کنند، ما می‌توانیم خیلی سریع نیروها را در آنجا مستقر کنیم».

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها