وزیر لبنانی: آمریکا به فشار علیه بیروت ادامه می‌دهد/خواستار همکاری با ایران هستیم

وزیر لبنانی: آمریکا به فشار علیه بیروت ادامه می‌دهد/خواستار همکاری با ایران هستیم
جمعه 27 تير 1399 - 14:04

وزیر صنایع لبنان گفت که دولت آمریکا در راستای منافع رژیم صهیونیستی به کشورهای عربی برای عدم همکاری با بیروت فشار می‌آورد.

العالم - لبنان

«عماد حب‌الله» وزیر صنایع لبنان امروز (جمعه) گفت که دولت لبنان پیشنهاد ایران مبنی بر کمک به دولت بیروت را نادیده نگرفته است.

او در گفت‌و‌گو با رادیو «النور» لبنان، گفت که دولت آمریکا به کشورهای عربی برای عدم همکاری با دولت لبنان فشار می‌آورد تا از این مسیر خواسته‌های سیاسی خود را در جهت منافع رژیم اسرائیل برآورده سازد.

حب‌الله در خصوص دیدار «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان با «دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت گفت که این دیدار خوبی بود اما باعث نشد تا لبنان در تصمیمات و گزینه‌های خود تغییری دهد و اینکه گفته می‌شود آمریکا توانسته مواضع دولت لبنان را تغییر دهد، درست نیست.

وی افزود: « ما نگاه به شرق را همچنان ادامه می‌دهیم و کاری می‌کنیم که به نفع لبنان باشد، چه در غرب یا شرق و منفعت لبنان در رأس همه امور است و حرکت به سوی یک اقتصاد تولید محور آغاز شده است. تولید تنها راه برون رفت از مشکلات و بحران‌های اقتصادی است و تا پیش از این اقتصاد لبنان بر پایه رانت اداره می‌شد.»

این وزیر لبنانی با تأکید بر اینکه دولت و گروههای سیاسی حامی آن، از مواضع خارجی تأثیر نمی‌پذیرند، تأکید کرد که تغییر دولت جز با تصمیم مردم لبنان انجام نخواهد گرفت.

عماد حب‌الله در خصوص پیشنهاد سفیر ایران مبنی بر فروش کالا و نفت به لبنان نیز گفت که دولت این پیشنهاد را نادیده نگرفته و بیروت خواستار همکاری با ایران است.

او افزود: «از جمهوری اسلامی ایران و سفیر محترمش برای پیشنهاد حمایت تشکر می‌کنیم و هم اکنون گفت‌و‌گوها درون دولت و با نخست‌وزیر در خصوص گام‌های لازم برای دریافت کمک‌های ایران بدون اینکه موجب افزایش تحریم‌های آمریکا شود، جریان دارد.»

سفیر ایران در لبنان روز چهارشنبه نیز گفت که آماده دیدار با «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان بوده و ایران این آمادگی را دارد که هر کاری که همکاری را توسعه بخشد و به لبنان کمک کند، انجام دهد.

وزیر صنایع لبنان در ادامه گزینه مقاومت را انتخاب مردم این کشور دانست و گفت مقاومت امکانات و گزینه‌های مختلفی دارد و این گزینه‌ها تحت فشارها خود را نشان می‌دهد.

وی همچنین به همکاری بیروت و پکن و همکاری همه جانبه با چین اشاره کرد و گفت که سفیر این کشور آمادگی خود را اعلام کرده و پیشنهاداتی داده است که نخست‌وزیر و وزارتخانه‌های منابع عمومی و انرژی در حال بررسی آن هستند و روز چهارشنبه دیدار مهمی میان سفیر چین با وزیر منابع عمومی انجام خواهد گرفت.

او به افزایش همکاری‌ها با عراق نیز اشاره کرد و گفت که امیدوار است گفت‌و‌گوها با این کشور با سفر «حسان دیاب» به عراق پایان یابد.

عماد حب‌الله با بیان اینکه «لبنانی‌ها باید روی پای خود بایستند» به روابط بیروت با دیگر کشورهای عربی نیز اشاره کرد و گفت که بیروت انتظار بسیار بیشتری از «برادران عرب» خود دارد و هم کانون گفت‌و‌گوها با آن‌ها در خصوص حمایت‌های دو جانبه ادامه دارد.

دولت لبنان که مشی همراستا با جریان مقاومت دارد، از زمان آغاز به کار خود در ۲۱ ژانویه تا کنون تحت فشار آمریکا و کشورهای عربی همسو با واشنگتن قرار است. تحریم‌های «سزار» که آمریکا علیه سوریه وضع کرده نیز بخش وسیعی از اقتصاد لبنان را نیز در بر گرفته است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها