سفیر ایران در مسکو:

باشگاهی از کشورهای تحت تحریم آمریکا ایجاد شود/ مایل به خرید تسلیحات جدید روسیه هستیم

باشگاهی از کشورهای تحت تحریم آمریکا ایجاد شود/ مایل به خرید تسلیحات جدید روسیه هستیم
سه شنبه 31 تير 1399 - 09:34

سفیر ایران در مسکو با اشاره به تمایل تهران برای خرید تسلیحات جدید روسی، گفت کشورهای تحت آمریکا از جمله روسیه، چین و ایران می‌توانند با همکاری و تقویت یکدیگر، اثرات این تحریم‌ها را کاهش دهند.

العالم- ایران/ سیاسی

«کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، به مسکو پیشنهاد کرد که باشگاهی از کشورهای تحت تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده تا بتوانند با متحد کردن اقدامات خود، به صورت مشترک با سیاست‌های واشنگتن مقابله کنند.

جلالی در مصاحبه با روزنامه روسی «کامرسانت» با بیان اینکه کشورهای تحت تحریم آمریکا می‌توانند برای کاهش اثر آن با یکدیگر همکاری کنند، گفت: «معتقدم زمان آن است که باشگاهی از کشورهای تحت تحریم آمریکا ایجاد کنیم. در بین اعضای آن قدرت‌های بسیار بزرگی با اقتصادهای پیشرفته مانند روسیه، چین و ایران هستند».

به نوشته خبرگزاری «تاس» به نقل از این روزنامه، وی ضمن اشاره به اینکه واشنگتن نمی‌خواهد هیچ رقیبی را در موضعی بالاتر از خود در هیچ منطقه‌ای از جهان ببیند، توضیح داد: «آنها می‌خواهند روسیه ضعیف باشد، چین از نظر اقتصادی به آنها وابسته باشد و ایران نیز مستعمره آنها شود. به همین دلیل است که ما باید با یکدیگر همکاری کرده، به هم کمک و همدیگر را تکمیل کنیم».

این دیپلمات ایرانی با بیان اینکه تهران هم چیزهایی برای ارائه به مسکو و پکن دارد، افزود: «ما فرصت‌های بزرگی [پیش روی خود] داریم و فقط لازم است که ارائه سیاسی نشان دهیم تا این پتانسیل را در مسیر درست، توسعه دهیم. ایران چیزهایی برای ارائه به روسیه و چین دارد. ما کشوری بزرگ با جمعیتی زیاد و تقریبا جوان هستیم، منابع معدنی بسیار و فناوری‌های پیشرفته داریم. اگر ما تشریک مساعی داشته باشیم، می‌توانیم بر فشار آمریکا غلبه کنیم».

به نوشته تاس، جلالی همچنین اظهار داشت که ایران تمایل دارد برای تقویت ظرفیت‌های پدافندی خود، تسلیحات جدید روسیه را خریداری کند.

وی در این باره تصریح کرد: «ما درباره چیزهایی که برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی خود نیاز داریم، با روسیه مشورت خواهیم کرد. دولت و ملت روسیه همواره در زمان‌های سخت کنار ما ایستاده‌اند. در این زمینه، روسیه اولویت شراکت ما است... روسیه توانمندی‌های میدانی عظیمی دارد و امیدواریم روابط ما [با آنها] در این حوزه، با گذشت زمان تقویت شود».

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه روسیه از سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مسکو در روز سه‌شنبه (امروز) و رایزنی با «سرگئی لاوروف» همتای روسی او خبر داده بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها