تداوم پس‌لرزه‌های کودتای نافرجام ترکیه؛ ۱۸ نفر دیگر بازداشت شدند

تداوم پس‌لرزه‌های کودتای نافرجام ترکیه؛ ۱۸ نفر دیگر بازداشت شدند
سه شنبه 31 تير 1399 - 22:43

پلیس ترکیه امروز هجده نفر را در ده استان، به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام چهار سال پیش بازداشت کرد.

العالم - ترکیه

نیروهای امنیتی ترکیه در ادامه پاکسازی نهادها و سازمان‌های دولتی این کشور از اعضا و وابستگان جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین، امروز (سه‌شنبه) ۱۸ نفر را بازداشت کردند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» دادستانی‌های آنکارا و قونیه برای سی‌ویک نفر از مظنونان به همکاری با سازمان گولن و دست‌داشتن در کودتای نافرجام پانزدهم جولای ۲۰۱۶ حکم جلب صادر کرد که تا کنون ۱۸ نفر از آنها بازداشت شده‌اند.

این افراد در جریان عملیات همزمان پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه در ۱۰ استان این کشور، از جمله آنکارا و قونیه بازداشت شدند و عملیات پیگرد قانونی برای مابقی مظنونان ادامه دارد.

این افراد به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای چهار سال پیش، بعد از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

چهارشنبه هفته پیش بود که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تا کنون ۲۸۲۷۹۰ نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که ۹۴۹۷۵ نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها