قبیله سوری: ائتلاف آمریکا باید از شرق سوریه خارج شود

قبیله سوری: ائتلاف آمریکا باید از شرق سوریه خارج شود
جمعه 21 شهريور 1399 - 10:45

رئیس قبیله «العکیدات» سوریه تأکید کرد که مشکل اصلی عشایر و قبایل شرق سوریه، ائتلاف آمریکا و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور است.

العالم - سوریه

«ابراهیم خلیل جدعان الهفل» رئیس قبیله «العکیدات» سوریه بار دیگر بر لزوم اخراج عناصر ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا از خاک این کشور تأکید کرد.

الهفل به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که قبایل حاضر در منطقه شرق فرات واقع در شرق سوریه برای هر گونه سناریو، پیامد یا تحولی آماده هستند؛ زیرا مهلت یک ماهه‌ای که به ائتلاف آمریکا برای خروج از شرق سوریه داده شده بود، در حال اتمام است.

وی تأکید کرد، سناریوهای احتمالی شامل چند گزینه است از جمله تظاهرات، تحصن مسالمت‌آمیز در شرق دیرالزور و مجبور کردن جوانان قبایل به خروج از گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه».

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان کُردی هستند که تحت حمایت آمریکا قرار دارند. این عناصر، شرق و شمال شرق سوریه بیشتر مناطق نفتی این کشور را در اشغال خود دارند.

الهفل ادامه داد، نمایندگانی از ائتلاف آمریکا با کمیته قبیله العکیدات و چند تن از عشایر شرق دیرالزور تماس گرفتند، ولی هیچ گونه دیداری بین آنان صورت نگرفته است.

وی با اشاره به حضور ۲۰ سرباز و افسر سعودی در پایگاه غیر قانونی آمریکا در میدان نفتی «العمر» واقع در شرق دیرالزور، تأکید کرد که هیچ گونه تماس یا دیداری با این عناصر نداشته است و مشخص نیست که مأموریت این افراد چیست.

شیخ قبیله العکیدات احتمال می‌دهد که آمریکا قصد دارد در صورت نشست احتمالی با عشایر، از عناصر سعودی به عنوان طرف سوم استفاده کند؛ زیرا برخی از عشایر سعودی و سوری با هم قرابت خونی دارند.

الهفل با تأکید بر اینکه حضور عناصر سعودی، هیچ تغییری در مطالبات ساکنان مناطق شرق فرات ایجاد نخواهد کرد، خاطر نشان کرد: «مشکل قبایل و عشایر عربی در مناطق الجزیره و فرات با نهاد موسوم به ائتلاف ادعایی بین‌المللی به رهبری ارتش آمریکاست».

وی خاطر نشان کرد، ائتلاف آمریکا مسئول ناامنی، ترور، تجاوز، غارت نفت و منابع زیرزمینی دیرالزور و الحسکه است؛ منابعی که «دارایی و مایملک همه ملت سوریه است و فرزندان اصلی منطقه از جمله قبایل عربی، باید از این منابع حمایت و صیانت کنند».

مناطق متعلق به قبایل العکیدات و «البکاره» در شرق دیرالزور اخیرا شاهد تظاهرات مردمی بود که برخی از معترضان شماری از مقرهای عناصر وابسته به آمریکا را تحت کنترل خود درآوردند.

عشایر و قبایل شرق سوریه خواستار اخراج عناصر آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد و بازگشت ارتش سوریه به مناطق خود هستند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها