قاچاق نفت یمن با همکاری منصور هادی و عربستان سعودی

قاچاق نفت یمن با همکاری منصور هادی و عربستان سعودی
جمعه 21 شهريور 1399 - 14:48

منابع محلی در استان «المَهره» یمن گفتند که دولت منصور هادی به همراه ارتش سعودی در حال قاچاق وسیع نفت یمن از طریق بنادر این استان است.

العالم - یمن

منابع محلی در استان المَهَره می‌گویند که از چند روز گذشته شاهد حرکت بی سابقه کامیون‌های حمل سوخت به سمت بندر «نشطون» در جنوب این استان و مشرف به دریای مکران هستند.

این منابع به وبسایت الخبر الیمنی گفتند که حرکت این تانکرهای سوخت به صورت روزانه بین استان نفت‌خیز «شبوه» و المهره در جریان است و به خصوص پس از اینکه «سالم الخنبشی» معاون منصورهادی هفته پیش به شبوه سفر کرد، این تحرکات افزایش یافته است.

بنابراین گزارش، «الخنبشی» در آن سفر دستور داده بود تا بندر «قنا» در ساحل استان «شبوه» بار دیگر راه‌اندازی شود تا پوششی برای قاچاق نفت از طریق بنادر استان «المهره» باشد. از سوی دیگر کشتی‌های نفتی سعودی نیز به بهانه انتقال سوخت به استان المهره در این بنادر حضور دارند و در واقع این کشتی‌ها محموله تانکرهای نفتی که از شبوه و مأرب حرکت کرده‌اند را تحویل گرفته و به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.

به گفته این منابع، سفیر دولت سعودی در یمن، متهم ردیف اول قاچاق نفت است که در این مسأله مقامات دولت مستعفی همچون «علی محسن» معاون منصور هادی و «احمد العیسی» رئیس دفتر منصور هادی او را همراهی می‌کنند.

پیش از این دولت منصور هادی اعلام کرده بود که روزانه بیش از صد هزار بشکه از بندر «بئر» در استان شبوه به فروش می‌رساند، اما اختلافات پیش آمده با امارات و گروههای همسو با ابوظبی، موجب شد تا طرف‌های حاضر در ائتلاف سعودی با قاچاق نفت استان شبوه و مأرب، درآمدهای حاصله را به دور از محافل رسمی میان خود تقسیم کنند.

به نظر می‌رسد اعلام خبر قاچاق نفت یمن از طریق بنادر استان «المهره» موجب افزایش اعتراضات مردمی علیه دولت سعودی شود؛ استانی که از دو سال پیش صحنه تظاهرات و تحصن‌ قبائل علیه حضور ارتش سعودی است.

چندی پیش «صلاح بن لغبر» از رهبران شورای انتقالی جنوب یمن در صفحه توئیتر خود از ورود «خالد باطَرفی» سرکرده گروهک تروریستی القاعده در شبه جزیره عربستان به استان «المَهَره» در شرق یمن جهت کمک به ارتش سعودی خبر داده بود تا ریاض را برای کنترل اعتراضات در این استان یاری کند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها