تکرار حملات شیمیایی با پشتیبانی تحریم های آمریکا در سوریه

تکرار حملات شیمیایی با پشتیبانی تحریم های آمریکا در سوریه
چهارشنبه 9 مهر 1399 - 20:06

خبر:

امروز در حالی وزارت خزانه داری آمریکا نام 6 فرد و 13 نهاد جدیدی سوری را در لیست تحریم‌های خود قرار داد که خبرهایی ازاحتمال مبادرت گروه های تروریستی در ادلب به استفاده مجدد از سلاح شیمیایی به گوش می‌رسد.

تحلیل:

- اگر چه در قالب قانون موسوم به "سزار" تحریم‌های فلج کننده آمریکا چند ماهی است متوجه مردم و دولت سوریه شده است اما تحریم‌های امروز نشان می‌دهد کاخ سفید به آنچه تا کنون عملیاتی کرده است رضایت نداده و به شکل مستقیم می‌کوشد تا بازوهای دفاعی و تجاری-اقتصادی نظام سوریه را فلج کند. ذکر نام فرمانده سپاه پنجم سوریه و همچنین دو خواهر "یسار ابراهیم" چهره معروف اقتصادی این کشور در لیست تحریم ها شاهد این مساله و البته رویکرد آمریکاست.
- آمریکا در حالی که در نتیجه تحمیل 8 سال جنگ نتوانست ملت و دولت سوریه را از پای درآورد اکنون می‌کوشد تا با تقویت جریان‌های مخالف نظام و البته از مسیر گفتگوهایی که در آن اکثریت و اغلبیت با وابستگان کاخ سفید باشد این پروژه ناکام 9ساله را به سرانجام برساند. سفر چند روز پیش "جیمز جفری" نماینده ترامپ در مساله سوریه، به شمال این کشور و با هدف متحد کردن گروه‌های کرد در همین راستا قابل تحلیل است. در عین حال کوشش‌های آمریکا برای احیائ "معارضه سوری" و انسجام بخشیدن به آنها در این مرحله از نظر آشنایان به مسائل سوریه دور از نظر نمانده است.
- ناکارآمد کردن نیروهای نظامی سوریه در مبارزه با تروریست‌ها در این کشور که این بار خود را در قالب تحریم فرمانده سپاه پنجم این کشور نشان می‌دهد در واقع ارسال پیام حمایت مستقیم آمریکا در این نبرد به گروه‌های تروریست است و در لایه دوم گونه ای تسویه حساب ویژه با متحدان سوریه و به‌ویژه روسیه است که از نظر آمریکا تامین کننده سلاح برای این سپاه محسوب می‌شود.
- قانون قیصر همچنان ناکام است واین مساله هم ریشه در پایمردی ملت سوریه در دفاع از استقلال و نظام قانونی‌شان دارد و هم از مساعدت‌های ویژه متحدان سوریه به ملت و نظام این کشور حکایت می‌کند
- در چنین شرایطی اعمال تحریم‌های جدید همزمان با رسانه ای شدن احتمال مبادرت تروریست‌های ادلب به حملات جدید شیمیایی در این منطقه نشان می‌دهد که آمریکا اصرار دارد ضمن حمایت از تروریستها، ماجرایی چون حوادث ساختگی شیمیایی در "دوما" و "خان شیخون" را تکرار کند و در سایه آن اثر بخشی سرنگون سازی نظام سوریه از طریق بسیج افکار عمومی جهانی و به شیوه مذاکره را تسهیل کرده به آن ضمانت اجرا ببخشد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها