اتحادیه اروپا، 6 مقام و یک سازمان دولتی روسیه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا، 6 مقام و یک سازمان دولتی روسیه را تحریم کرد
پنج‌شنبه 24 مهر 1399 - 14:55

اتحادیه اروپا شش مقام بلندپایه روسیه از جمله مدیر سرویس امنیتی فدرال این کشور و یک موسسه تحقیقاتی دولتی را در ارتباط با مسمومیت ادعایی «الکسی ناوالنی» تحریم کرد.

العالم - اروپا

اتحادیه اروپا شش مقام روس را در ارتباط با مسمویت ادعایی «الکسی ناوالنی» مخالف روسیه مورد تحریم قرار داد. در فهرست منتشر شده در مجله رسمی این بلوک، نام مقامات بلندپایه روسیه دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا که از ۱۵ اکتبر، امروز اجرایی می‌شود، نام «سرگئی کرییِنکو» معاون اول رئیس کارکنان دفتر اجرایی ریاست‌جمهوری روسیه، «الکساندر بورتنیکف» مدیر سرویس امنیتی فدرال روسیه و دو معاون وزیر دفاع (پاول پوپوف و الکسی کریووروچکو) دیده می‌شود.

بنابر این تحریم‌ها، افراد مذکور از سفر به کشورهای عضو این اتحادیه منع شده و دارایی‌هایشان در بانک‌های اروپایی مسدود می‌شود.

یک موسسه تحقیقاتی دولتی روسیه (GosNIIOKhT) هم در همین خصوص تحریم شده است. مشاغل اتحادیه اروپا از هر گونه ارتباط با این موسسه منع شده‌اند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا پیشتر به خبرگزاری آلمان گفته بودند که با تحریم شش فرد و یک سازمان روسی در اتحادیه اروپا موافق شده است. آلمان و فرانسه به اتحادیه اروپا پیشنهاد داده بودند که نُه نفر را در فهرست تحریم‌های مرتبط با ناوالنی قرار دهد.

روز دوشنبه هفته جاری، وزرای خارجه اتحادیه اروپا طی نشستی در بروکسل در یک تصمیم سیاسی بر لزوم تحمیل تحریم‌های هدفمند برای حادثه اخیر برای الکسی ناوالنی تأکید کردند که البته پارامترهای خود را در این خصوص اعلام نکردند.

روز سه‌شنبه «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی تلفنی با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه خواستار تحقیقات کامل و شفاف مسکو در زمینه ماجرای مسمومیت ناوالنی شد.

اتهام‌زنی اتحادیه اروپا به مسکو در شرایطی مطرح می‌شود که مقام‌های رسمی روسیه بارها هر گونه اتهام در خصوص ناوالنی را رد کرده و از آلمان خواسته مدارک خود را در اثبات این ادعا که وی با گاز عامل اعصاب نویچووک مسموم شده است را ارائه کند.

پیشتر پسکوف همچنین در واکنش به اتهام‌زنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) مبنی بر یافت شدن ماده شیمیایی عامل اعصاب در نمونه خون ناوالنی تصریح کرد که روسیه هیچ سلاح شیمایی تولید نمی‌کند.

سخنگوی کرملین نیز با بیان اینکه هنوز اطلاعات رسمی توسط این سازمان درباره پرونده ناوالنی به مسکو ارائه نشده، گفت روسیه به صورت کامل به الزاماتش ذیل معاهده کنترل تسلیحاتی در ممنوعیت ساخت تسلیحات شیمیایی پایبند است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها