در گفتگوی اختصاصی با العالم؛

سفیر یمن در ایران: ایران آغازگر روابط دیپلماتیک جهان با یمن بود/ هیچ کس حق ندارد نوع رابطه دیپلماتیک یمن را تعیین کند/ مانع‌تراشی عربستان برسر توافق میان گروه‌های یمنی/ توافق ریاض 2 اصل حاکمیت یمن را نقض می کرد/ نیمی از استان مأرب آزاد شده است​​​​​​​

سفیر یمن در ایران: ایران آغازگر روابط دیپلماتیک جهان با یمن بود/ هیچ کس حق ندارد نوع رابطه دیپلماتیک یمن را تعیین کند/ مانع‌تراشی عربستان برسر توافق میان گروه‌های یمنی/ توافق ریاض 2 اصل حاکمیت یمن را نقض می کرد/ نیمی از استان مأرب آزاد شده است​​​​​​​
يکشنبه 11 آبان 1399 - 22:11

ابراهیم محمد الدیلمی، سفیر یمن در ایران گفت: نماینده یمنی ها در صورت عدم مداخله عربستان، در آستانه دست یافتن به توافق گسترده سیاسی بودند اما جنگ و حملات عربستان، راهکار سیاسی را متوقف کرد.

العالم - یمن

در شرایط کنونی، تعیین سفیر ایران در یمن ،نشانه قدرت موضع گیری یمن است اما برخی تعیین سفیر در این بازه زمانی را نشانه و اشاره ای به نزدیکی پایان بحران یمن می دانند، العالم در ویژه برنامه «من طهران» خود به گفتگو با سفیر یمن در تهران پرداخته است، در این گفتگو پیرامون اعزام سفیر ایران به یمن، روابط دیپلماتیک صنعا-تهران و آخرین تحولات این کشور بررسی شده است.

در ادامه مشروع این گفتگو را مشاهده می کنید:

العالم: اهمیت تعیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن چیست؟ خوانش شما از این تعیین چیست؟ این تعیین در این برهه زمانی چه پیام‌های و پیامدهایی دارد؟

الدیلمی: در ابتدا به همکار عزیزمان، حسن ایرلو به مناسبت انتخابش به عنوان سفیر در یمن و ارائه اعتبارنامه‌اش به "هشام شرف عبدالله" وزیر خارجه یمن تبریک می‌گویم. حقیقت این است که چنین اقدامی هر چند با تاخیر انجام شد ولی گامی موفقیت‌آمیز و در مسیری درست است و در چارچوب تقویت روابط دوجانبه یمن و ایران ارزیابی می‌شود.

العالم: آیا موانعی در روند ورود سفیر ایران به یمن وجود نداشت؟

الدیلمی: سفیر ایرلو، به سلامت وارد یمن شد و مورد استقبال رسمی قرار گرفت به‌ویژه بعد از تقدیم اعتبارنامه‌اش، حضور او در کشور حضوری رسمی است و می‌تواند فعالیت‌هایش را شروع کند. قطعا، این انتخاب موانع زیادی را از میان برداشته و بسیاری از کشورها را تشویق می‌کند که با ما به شکل دیگری تعامل کنند از جمله بازگشایی سفارت کشورشان در صنعا و آغاز روند دیپلماتیک از طریق برقراری روابط میان یمن و دیگر کشورهای جهان.

العالم: چرا انتخاب سفیر ایران با توجه به اهمیتی که دارد خشم و نارضایتی ایالات متحده آمریکا و همچنین رسانه‌های همسو با ائتلاف متجاوز سعودی را برانگیخته است؟ این انتخاب چه پیامدهایی می‌تواند در مرحله بعدی یمن داشته باشد؟

الدیلمی: طبیعی است که کشورهای ائتلاف متجاوز خشمگین شوند و این خواسته ماست. ما میزان صلاحیت و اهمیت و قدرت این اقدام را از میزان و نحوه واکنش دشمن می‌سنجیم. در واقع این اقدام در چارچوب سلسله اقداماتی انجام شده که رهبری سیاسی در یمن و در جمهوری اسلامی برای تقویت روابط دوجانبه میان دو کشور و دو ملت انجام می‌دهند و می‌دانیم که یکی از دلایل تجاوز به یمن دست‌کم در بُعد ظاهری‌اش، قطع روابط و دوستی میان ایران و یمن و نیز از میان برداشتن هرگونه پل و ارتباطی است که این دو کشور و دو ملت را به هم متصل می‌کند.

قطعا چنین اقدامی در مغایرت با خواست و اراده سعودی و آمریکا است که علیه کشور و ملت ما جنگ به راه انداخته‌اند. در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل‌شان قطع هرگونه روابط طبیعی و برادرانه میان ملت و کشورهای‌مان است.

این مسیر در واقع در تأیید و تقویت موفقیت انقلاب 21 سپتامبر است که حق یمن را در تصمیم‌گیری و استقلال بازپس گرفت؛ زیرا همانطور که می‌دانید یمن قبل از این انقلاب اختیار تصمیم‌گیری و استقلال نداشت و جمهوری یمن به عنوان یک کشور و به عنوان یک دولت نمی‌توانست هیچ ارتباطی با جمهوری اسلامی یا برخی از کشورهایی که دولت آمریکا و عربستان سعودی از آن راضی نیستند برقرار کند. انقلاب 21 سپتامبر بر مستقل بودن یمن تأکید کرد. ما یمنی‌ها هستیم که ین روابط را تثبیت می‌کنیم.

یمن دولتی دارای حاکمیت و مستقل در تصمیم گیری دارد

العالم: در شرایط کنونی، تعیین سفیر ایران در یمن، نشانه قدرت موضع گیری یمن است اما برخی تعیین سفیر در این بازه زمانی را نشانه و اشاره ای به نزدیکی پایان بحران یمن می دانند نظرشما چیست؟

الدیلمی: این سوال مهمی است، رابطه جمهوری اسلامی ایران و یمن به بیش از 40 سال پیش بازمی گردد اما ضعیف است و گاهی به خاطر محاسبات منطقه ای و بینالمللی قطع می شد اما امروز یکی از مهم ترین دلایل این تجاوز در شکل ظاهری؛ قطع هر گونه رابطه و ارتباط میان یمن و ایران است.

دنیا باید بدان احترام بگذارد و بداند روابط دیپلماسی طبیعی میان یمن و ایران است و هیچ کس حق ندارد نوع رابطه یمن را تعیین کند این رابطه بر اساس احترام متقابل و بر اساس منافع مشترک و وجوه مشترک فرهنگی و اجتماعی شکل گرفته است، ما فرزندان یک منطقه هستیم عجیب کسانی هستند که با صهیونیست ها رابطه برقرار می کنند و هیچ کس حق ندارد بگوید چرا با ایران ارتباط برقرار می کنید؟

کسانی که با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار می کنند حق ندارند درباره این موضوع سخن بگویند اما سخن کسانی که رابطه ای با صهیونیست ها نداشته و موضع مستقلی داشته و تابع موضع عربستان، امریکا و صهیونست ها نیستند را می پذیریم اما در شرایط فعلی همه باید قبول کنند که یمن دولتی دارای حاکمیت و مستقل در تصمیم گیری دارد.

و کسی حق ندارد نوع رابطه این کشور را دیکته کند. همانگونه که گفتم متجاوزان در صدد قطع رابطه یمن و ایران هستند و این یکی از مهم ترین دلایل اصرار یمن و ایران بر ایجاد روابط دیپلماتیک واضح و طبیعی میان دو کشور دوست است.

عربستان مانع رسیدن به توافق و نزدیکی گروه‌های یمنی شد

العالم: نظر شما درباره دیدگاه مارتین گریفیس نماینده سازمان ملل درباره راهکار سیاسی برای بحران یمن چیست و میزان همکاری‌تان چقدر بوده است؟

الدیلمی: چند هفته پیش از حمله، فرایند سیاسی با نظارت سازمان ملل و نماینده آن جمال بن عمر آغاز شد که به مراحل پیشرفته ای رسید. نماینده سازمان ملل در تریبون سازمان ملل تصریح کرد یمنی ها در صورت عدم مداخله عربستان ، در آستانه دست یافتن به توافق گسترده سیاسی درباره مرحله انتقالی هستند اما جنگ و حملات عربستان به گروههای سیاسی یمن، مانعی بر سر راه راهکار سیاسی بود. عربستان مانع رسیدن به تفاهم و نزدیکی گروههای یمنی شد و هنوز نیز مانع ارتباط گروه‌های یمنی برای ایجاد راهکار می شود. طولانی شدن زمان حمله و ادامه آن و ادامه مداخله عربستان به این شکل و مانع تراشی برای راهکارهای سیاسی، موجب شده مساله یمن داخلی نباشد بلکه دو بعدی شده نخست به خاطر سوء مدیریت نظام سابق کشور و وقوع دو انقلاب سال 2011 و 2014 مشکل یمن، یمنی است.

همه این مسائل، اختلاف داخلی یمن را به وجود آورد و کشورهای دیگر نیز برای مداخله در مسائل یمن و تحمیل راهکارهای خود از آن سوء استفاده کردند.

سازمان ملل از سال‌ها پیش تلاش‌هایی کرده و اخیراً نماینده سازمان ملل پیش نویسی ارائه داد اما تا‌کنون به نتیجه نرسیده است.

ما خواهان آتش بس و ورود به فرایند سیاسی هستیم که گروه‌های بین‌المللی به‌ویژه متجاوزان را در چنین فرایند سیاسی تحمیل نکند.

بدون شک ملاحظاتی از جهت اصل وجود دارد که هر تلاشی به پایان تجاوز به مردم و شکستن محاصره بیانجامد.

شورای سیاسی، دیدگاه خود را به سازمان ملل و نماینده اش ارائه داده و این دیدگاه نیز منتشر شده اما طرف دیگر با هر اقدامی مخالفت می کند و بیانیه های مشترک را نیز نمی پذیرد.

العالم: گفته شده کشورهای متجاوز امروزه به دنبال برون رفتی از بحران و باتلاق یمن هستند؟

الدیلمی: توپ از روز اول در زمینشان بود. متجاوزان از روز اول حمله، تصمیم جنگ و صلح در دستانشان بود. آنها خود تجاوز را آغاز کردند و می توانند آن را متوقف کنند ما در یمن ایستادگی کردیم و هنوز نیز در موضع دفاع از خود و خواهان متوقف شدن جنگ هستیم.

العالم: تا الان هیچ جدیتی از جامعه بین الملل و کشورهای متجاوز و حامیانش برای توقف این جنگ یمن دیده نشده است؟

الدیلمی: حوادث 6 سال جنگ و تجاوز و پیروزی های یمنیها در جبهه های مختلف و ناکامی متجاوزان از دست یافتن بر اهدافشان ، معادلاتی را ایجاد کرد اما اکنون سخن از بیرون راندن متجاوزان از یمن است هنوز جامعه بین الملل ، سازمان ملل و نماینده سازمان برای ایجاد راهکار یا برون رفتی که ضامن موفقیت گروههای متجاوز بریمن باشد، تلاش هایی می کنند که بدون شک ان را نمی پذیریم ما فقط خواهان صلح عادلانه هستیم که ما زمینه ساز تشکیل دولتی با حاکمیت و رسیدن مرحله انتقالی برای یمنی ها و سپس برگزاری انتخابات پس از آن و تثبیت وضعیت سیاسی و طبیعی یمن بدون مداخله هیچ طرفی باشد اما متاسفانه پس از جانفشانی های زیاد به اهدافمان نرسیدیم اما اصرار بر برقراری حاکمیت یمن داشته و اجازه نمی دهیم هیچ گروه متجاوزی در مسائلمان مداخله کند.

توافق ریاض2 اصل حاکمیت یمن را نقض می کرد

العالم: آنها توافق ریاض 2 را ارائه دادند آیا این توافق اجرا شد؟ دستاوردهای این توافق چه بود؟

الدیلمی: این توافق اجرا نشد و نخواهد شد زیرا آنچه اساسش باطل باشد خودش نیز باطل است، این توافق متاسفانه حاکمیت یمن را نقض می کند.برخی معادلات نیز شاید به تجزیه یمن و تثبیت این تقسیم بندی میان یمنی ها منجر شود.

متاسفانه این توافق با نظارت سازمان ملل بوده و ما همان زمان به سازمان ملل هشدار دادیم و گفتیم چنین توافقی میان گروه‌های محلی حامی گروه‌های متجاوز چه در امارات یا عربستان نتیجه ای نخواهد داشت و به راهکار نخواهد انجامید و وضعیت را دشوارتر خواهد کرد.
بیش از یک سال است که توافق شماره 1و 2 به خاطر اختلافات امکان اجرایی شدن نیافت و امکان سازش سیاسی میان گروههای مرتبط با متجاوزان نیز وجود ندارد.

نیمی از استان مأرب آزاد شده است

العالم: تحولات جاری در جبهه‌های مأرب چگونه به نظر می‌رسد؟ آینده تقابل در این منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید چرا عملیات آزادسازی مأرب اینقدر طولانی شد؟

الدیلمی: ما اینک در مرحله دوم هستیم، مرحله اول با عقب راندن نیروهای متجاوز از مناطق "نهم" و استان "الجوف" که ده‌ها هزار کلیومتر مساحت دارد، تکمیل شد، و طی این عملیات، ارتش و کمیته‌های مردمی پیروزی‌های چشمگیری به دست آوردند. مرحله دوم مرحله آزادسازی استان مأرب است که رهبری سیاسی در یمن فرصتی را برای نیروهای متجاوز فراهم کرده تا با موافقت با طرح سازمان ملل و نماینده‌اش در یمن، از ورود به عملیات نظامی در استان مارب خودداری کرده و وارد پروسه سیاسی برای حل و فصل بحران شوند، ولی طرف مقابل ضمن از دست دادن این فرصت، با مسائل و موضوعات صرفا انسانی مخالفت کردند و لذا نیروهای مسلح یمن گزینه‌ای جز آزادسازی این مناطق ندارند. این مساله منوط به تصمیم نظامی و وضعیت میدانی است. در جبهه مأرب دستاوردهایی حاصل شده و در مرحله دوم تعدادی از بخش‌ها آزاد شده. از مجموع 15 تا از بخش‌های استان مأرب حدود 4 یا 5 بخش طی دو ماه اخیر آزاد شده‌ و کنترل آنها به دست ارتش و کمیته‌های مردمی افتاده است. لذا می‌توان گفت تقریبا نیمی از استان مأرب آزاد شده است. توب در زمین نیروهای متجاوز است و اگر آنها خواهان آتش‌بس باشند ما هیچ مشکلی با این مساله نداریم.

آیا یمن تجهیزات خود را از ایران می گیرد؟

العالم: در حالی‌که پهپادهای بومی یمنی‌ها به عمق عربستان سعودی رسیده است برخی رسانه‌های همسو با ائتلاف مدعی هستند این پیروزی یمنی‌ها مدیون حمایت آشکار ایران است. درباره این ادعا چه نظری دارید؟

الدیلمی: من در پاسخ به این سوال، شما را به اظهارات شهید "صالح الصماد" ارجاع می‌دهم که گفت: "هرگز کسی نمی‌تواند در این‌باره از ما باج‌گیری کند و ما حق داریم تجهیزات نظامی را از هر کشوری به دست بیاوریم. ولی آنچه تاریخ به خاطر خواهد سپرد اینکه زمانی‌که جهانیان از ائتلاف متجاوز حمایت کردند و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و جامعه جهانی علیه ملت یمن شدند و از محاصره یمن استقبال کردند جمهوری اسلامی ایران ابتدا خواستار حل و فصل سیاسی این بحران شد و از موضع یمنی‌ها حمایت کرد و طرحی برای آتش‌بس ارائه کرد. ولی تمامی جهانیان علنا از ائتلاف حمایت تسلیحاتی و پشتیبانی نظامی کردند تا جایی‌که پارلمان‌های برخی کشورها خواستار توقف حمایت نظامی نامحدود و تسلیحاتی از ائتلاف کردند. سوال این نیست که چه کسانی از یمنی‌ها برای تامین برخی مایحتاج دفاعی، حمایت می‌کنند بلکه سوال این است که چه کسانی از ائتلاف در کشتار ملت یمن و نابودی این کشور پشتیبانی می‌کنند؟! ما حق داریم سلاح‌هایی را برای خودمان تامین کنیم و به تکنولوژی هدف قرار دادن دشمن دسترسی پیدا کنیم.

العالم: هدف و پیامدهای ترور "حسن زید" وزیر جوانان و ورزش دولت نجات ملی چیست؟

الدیلمی: خسران بزرگی است. او از مهم‌ترین حامیان عملیات سیاسی و دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی بود. تلاش و ایده‌های فکری و سیاسی وی مشهود بود و ما این نعمت را از دست دادیم. پیروز اول این ترور کسی است که خواهان ادامه جنگ هستند خواه طرف خارجی یا طرف‌های داخلی. عربستان سعودی 10 میلیون دلار جایزه برای کسی تعیین کرده بود که سر حسن زید را برای آن ببرد. این رفتاری، قلدرمابآنه است.

گروههای متجاوز و دستگاههای جاسوسی بین المللی هم اکنون در صدد از بین بردن نیروهای فکری و سیاسی و مسئولانی هستند که برای ایجاد وحدت یمن تلاش می کنند در گذشته نیز شماری از شخصیت های یمنی ترور شدند.

مقاومت تنها راه پیروزی در مقابل صهیونیست‌ها

العالم: یمن امروز چگونه جبهه فعالی در برابر عادی سازی با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده؟

الدیلمی: به جز طرح مقاومت، هیچ طرحی در سطح کشورهای عربی و اسلامی برای مقابله با طرح صهیونیست سازی اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای عربی وجود ندارد

همانگونه که سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انقلاب و دولت نجات ملی اعلام کرده یمن بخشی اساسی و یکی از ارکان مهم محور مقاومت و مخالف با طرح صهیونیستی امریکایی است زیرا امید و تکیه گاه امت عربی و اسلامی در مقابله با طرح صهیونیست سازی است زیرا موضوع فقط عادی سازی نیست بلکه هم اکنون فراتر از آن است و طرح وفاداری به آمریکا و صهیونیست ها در منطقه و جهان است و این هواداران همه چیز را به آمریکا و اسرائیل داده اند.

العالم: پیامدهای عادی سازی برای یمن چیست ؟

الدیلمی: یمن هم اکنون در قلب معادله و در قلب طوفان است و از آن می توان برای تثبیت و تقویت نقش محور مقاومت آغاز کرد یمن هم اکنون با یکپارچگی یمنی ها و حمایت همه افراد شریف محور مقاومت ،صحنه شکسته شدن طرح صهیونیست سازی و وفاداری به امریکا و اسرائیل است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها