مصاحبه اختصاصی سایت العالم با سرلشکر رضایی: ترور شهید فخری زاده باهدف ایجاد تنش و جنگ در منطقه صورت پذیرفته است/ توقف پیشرفت های علمی و فن آورانه ایران دیگر هدف ترور شهید فخری زاده/ آل سعود و رژیم صهیونیستی ابزار اصلی آمریکا در تغییر ژئواکونومیک خاورمیانه/ هیچ کس در تهران از آشکارشدن روابط سعودی_اسرائیل غافلگیر نمی شود/ نیازمند درک جدیدی از ژئواکونومیک منطقه هستیم/ اسرائیل و سعودی هراسناک از خروج احتمالی آمریکا از منطقه مشغول توظئه آفرینی مشترک هستند

مصاحبه اختصاصی سایت العالم با سرلشکر رضایی:
ترور شهید فخری زاده باهدف ایجاد تنش و جنگ در منطقه صورت پذیرفته است/ توقف پیشرفت های علمی و فن آورانه ایران دیگر هدف ترور شهید فخری زاده/ آل سعود و رژیم صهیونیستی ابزار اصلی آمریکا در تغییر ژئواکونومیک خاورمیانه/ هیچ کس در تهران از آشکارشدن روابط سعودی_اسرائیل غافلگیر نمی شود/ نیازمند درک جدیدی از ژئواکونومیک منطقه هستیم/ اسرائیل و سعودی هراسناک از خروج احتمالی آمریکا از منطقه مشغول توظئه آفرینی مشترک هستند
شنبه 8 آذر 1399 - 16:29

محسن رضایی در گفتگوی اختصاص با سایت العالم گفت: شهادت دانشمند هسته ای ما بیانگر آخرین دست و پا زدن های مثلث پلید ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان با کارگردانی پمپئو در ایجاد تنش و جنگ در منطقه است

العالم - ایران / سیاسی

جمعه عصر درحالی دانشمندی دیگر از دانشمندان هسته ای ایران در آبسرد دماوند تهران ترور شد و به شهادت رسید که رسانه های صهیونیستی شادمانه از آن استقبال کردند، نتانیاهو موضعی دو پهلو گرفت و البته مقامات ایرانی تاکید کردند شواهد متقن از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این ماجرا حکایت دارد. پیش از انجام عملیات ترور شهید فخری زاده و در هفته گذشته رسانه های صهیونیستی از دیدار ناگهانی بنیامین نتانیاهو با بن سلمان در منطقه نیوم عربستان و تحت نظارت و اشراف مایک پمپئو خبررسانی کردند خبری که با موضع دوپهلوی نتانیاهو همراه شد و نفی کلی آن از ناحیه وزیر خارجه سعودی، رسانه های منطقه ای و جهانی را نسبت به عدم وقوع آن قانع نکرد. تاملی در خبر شهادت دانشمند هسته ای ایرانی و ماجرای سفر احتمالی نتانیاهو به عربستان و البته مسائلی از این دست که از یکسو در چارچوبه کلی معامله قرن ترامپ و از دیگر سو در قالب دشمنی اسرائیل با ایران قابل تحلیل می باشند جملگی حکایت از آن دارد که تحولاتی جدید در انتظار منطقه است. گفتگوی حاضر با جناب اقای دکتر محسن رضایی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام پی جوی حصول درکی استراتژیک از آینده منطقه و تحولات این روزهای خاورمیانه است.

آخرین دست و پا زدن های مثلث پلید ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان

العالم: ارزیابی شما از هدف عاملان ترور شهید فخری زاده چیست؟

سرلشکر رضایی: شهادت دانشمند هسته ای ما بیانگر آخرین دست و پا زدن های مثلث پلید ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان با کارگردانی پمپئو در ایجاد تنش و جنگ در منطقه است. این ترور با قصد توقف پیشرفت های علمی و فناورانه ایران اسلامی و با آرزوی ایجاد ترس در دل دانشمندان ما صورت گرفته است.

نتانیاهو، بن سلمان و ترامپ هر سه در سیاست ملی درون در لبه پرتگاه به سر می برند

العالم: خبر دیدار بین مقامات ارشد رژیم صهیونیستی و آل سعود در شهر نئوم عربستان، هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر شد؛ دیداری که در آن گفته شده بود نتانیاهو به همراه یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی موساد اسرائیل و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و بن‌سلمان حضور داشته‌اند. نظر شما دراین ارتباط چیست؟

سرلشکر رضایی: معتقدم این خبر فارغ از درست یا غلط بودن آن، با هماهنگی و برنامه ریزی آل سعود و صهیونیستها منتشر شد؛ نتانیاهو، بن سلمان و ترامپ هر سه در سیاست ملی درون کشور خود در وضعیت شکننده و لبه پرتگاه به سر می برند و سعی می کنند با مانورهای سیاسی، نگاه ملت ها را از مسائل اصلی به فرعی منحرف کنند. یکی از مسائل اصلی در نگاه ملتها حق تعیین سرنوشت و مراجعه به آرای عمومی است. در مساله فلسطین هم این حق فلسطینیان است که در ابتکار جمهوری اسلامی و تاکیدات مقام معظم رهبری تکرار شده است و هر گونه توافق سیاسی امنیتی که بخواهد جایگزین مراجعه به آرای مردم فلسطین شود ناپایدار و غیرانسانی است.

العالم: آیا پیوند آشکار آل سعود و صهیونیستها می تواند نشانه برنامه ریزی برای ضربه زدن به متحدان ایران یا حضور مستشاری ایران در کشورهای همسایه باشد؟

سرلشکر رضایی: آل سعود و رژیم صهیونیستی، حداقل در نیم قرن اخیر، یکی از ابزارهای اصلی تغییر نقشه ژئواکونومیک خاورمیانه در خدمت سوداگری های آمریکا و اروپا بوده‌اند؛ هر دو، صدام را در حمله به ایران تشویق کردند تا منافع غیرانسانی خود را در پرتو شعله های جنگ تقویت کنند. آشکار شدن همگرایی بین ریاض و تل آویو، نه تنها قدرت این ائتلاف ضدمردمی را افزایش نمی دهد بلکه به فضل الهی، امکانات آنها را کاهش می دهد و محبوبیت جمهوری اسلامی بین ملتهای منطقه را افزایش خواهد داد و انشاالله از این طریق بر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران خواهد افزود.

پیش بینی محسن رضایی از ائتلاف ضد ایرانی سعودی-صهیونیستی

العالم: آیا آشکار شدن ارتباط بین ریاض و تل آویو، سیاستمداران را در تهران غافلگیر می کند؟

سرلشکر رضایی: خیر، کسی در تهران از آشکار شدن پیوند آل سعود و صهیونیستها غافلگیر نشده ونمیشود. اوایل دهه ۱۳۶۰ و در سالهای جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، در جمع فرماندهان سپاه از روی نقشه تحولات ژئوپلتیک و ژئواکونومیک منطقه، پیشبینی کردم که به زودی آل سعود و رژیم صهیونیستی در کنار هم قرار می گیرند و پیوند خود در دشمنی با ملت ایران را آشکار می‌کنند. فرماندهان مختلفی در این نشست بودند و شهید باقری این را در یادداشتهایش از آن جلسه نقل کرده که می توانید به آن یادداشت ها در پایگاه نشر آثار شهید حسن باقری مراجعه کنید.

العالم: علت این پیوند یا به تعبیر شما علت آشکار شدن این پیوند چیست؟

سرلشکر رضایی: علتش هراس رژیم های وابسته به آمریکا پس از مشاهده افول هژمونی آمریکا در منطقه آسیای جنوب غربی است. در ماه‌های اخیر، آل سعود و رژیم صهیونیستی، سراسیمه از خروج آمریکا از منطقه، نه تنها دشمنی با ایران را آشکار کرده‌اند بلکه قصد دارند که توطئه جدیدی علیه ملت ایران شروع کنند.

توصیه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به آل سعود

العالم: توصیه یا پیام شما به همسایگان ایران در این باره چیست؟

سرلشکر رضایی: به آل سعود توصیه می‌کنم اتکا بر منابع قدرت داخلی یعنی مردم و خواست مردم کشورشان و عموم مسلمانان منطقه را مبنا قرار دهند تا منابع سرزمینی و سرمایه‌های انسانی منطقه به نفع همه ساکنانشان هزینه شود و صلح، آرامش و امنیت پایدار منطقه توسط ملت ها و دولت های منطقه تولید شود.

اقتصاد ملی و دیپلماسی، جدا از هم‌نیستند

العالم: به نظرتان جمهوری اسلامی ایران چه تدابیری در این مساله خواهد داشت؟

سرلشکر رضایی: نیازمند درک جدیدی از ژیواکونومیک منطقه هستیم که در اینجا می توانم به اقتصاد همسایگی ایران یا پیوند اقتصاد ایران با دیپلماسی منطقه ای همجواری اشاره کنم. اقتصاد ملی و دیپلماسی، جدا از هم‌نیستند. اگر دغدغه های اصلی وزیر اقتصاد ما با دغدغه های اصلی وزیر خارجه ما دو چیز مختلف باشد، موفق نخواهیم شد.

از این رو، معتقدم دولت باید علاوه بر رصد تحرکات جاری در منطقه و افزایش هوشیاری سیاسی، برنامه جامعی برای تقویت اقتصاد ملی و افزایش پیوندهای اقتصادی با همه همسایگان ایران داشته باشد و با تقویت کارآمدی و توانمندی و افزایش رضایتمندی در مردم، کاری کند که بدخواهان ملت های آزاده منطقه، فکر هرگونه توطئه را از سر بیرون کنند.

سازش روابط ریاض و تل آویو از مدت‌ها پیش رخ داده است؛ اکنون تنها پوسیدگی دندان، آشکار شده است

العالم: آیا این سفر یا به تعبیر شما انتشار خبر سفر، مقدمه عادی سازی روابط ریاض و تل اویو خواهد بود؟

سرلشکر رضایی: روابط ریاض و تل آویو از قبل هم عادی سازی شده بود. الان فقط پوسیدگی دندان، آشکار شده است. آیا این آشکار شدن پوسیدگی دندان ها، مردم فلسطین را قانع می کند که از حق خود دست بکشند؟ سیاست اصولی جمهوری اسلامی، دوستی با ملت‌های همسایه و تلاش برای برقراری صلح پایدار و تولید امنیت در منطقه به دست ملتهای منطقه است. در مورد فلسطین هم سیاست جمهوری اسلامی که بارها توسط مقام معظم رهبری اعلام شده روشن است و آن مراجعه به آرای ملت فلسطین و احترام به حق تعیین سرنوشت است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها