لندن و بروکسل در مسیر شکست کامل توافق برگزیت

لندن و بروکسل در مسیر شکست کامل توافق برگزیت
يکشنبه 16 آذر 1399 - 13:03

نخست‌وزیر انگلیس و رئیس کمیسیون اروپا پس از تماس تلفنی در بیانیه‌ای نوشتند به دلیل پابرجا بودن برخی اختلافات، عدم حصول توافق برگزیت محتمل است.

العالم - اروپا

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «اورسولا فون دِر لین» رئیس کمیسیون اروپا بامداد یکشنبه در تماسی تلفنی، موانع پیش روی توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را به بحث گذاشتند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، جانسون و فون در لین پس از این تماس تلفنی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، در حالی که تنها سه هفته به اتمام مهلت مذاکرات باقی است، گفت‌وگوها درباره روابط پسابرگزیت میان لندن و بروکسل، از روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد.

در این بیانیه آمده است:‌ «امروز در تماسی تلفنی میان اتحادیه اروپا و بریتانیا، بر پیشرفتی که در بسیاری از زمینه‌ها حاصل شده است تأکید و از آن استقبال شد. با این حال اختلافات چشمگیری بر سر سه مسئله حیاتی باقی است. هر دو طرف بر این مسئله تأکید کردند که اگر این مسائل حل نشوند، عدم حصول توافق محتمل است».

نخست‌وزیر انگلیس و رئیس کمیسیون اروپا افزودند: «با وجود اینکه که جدی بودن این اختلافات را می‌دانیم، توافق کردیم که تلاش بیشتری از سوی تیم‌های مذاکره کننده صورت گیرد تا قابل حل و فصل بودن آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین از سرپرست‌های مذاکره‌کنندگانمان درخواست کردیم فردا در بروکسل حضور یابند. عصر دوشنبه بار دیگر با یکدیگر صحبت خواهیم کرد».

روز سه‌شنبه «مایکل گوو»، وزیر کابینه بریتانیا و معاون جانسون در این باره گفته بود امکان دارد مذاکرات برگزیت بدون دستیابی به هیچ توافق نهایی به پایان برسد.

بریتانیا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن۹۸) رسماً از اتحادیه اروپا خارج شد اما در دوره گذار که قرار است تا پایان امسال (۳۱ دسامبر ۲۰۲۰) ادامه داشته باشد، همچنان معیارهای اصلی عضویت در این اتحادیه را حفظ خواهد کرد و دو طرف در این بازه زمانی فرصت دارند درخصوص نحوه روابط پسابرگزیت به توافق برسند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها