آمریکا دو شهروند ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

آمریکا دو شهروند ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد
دوشنبه 24 آذر 1399 - 19:33

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد نام دو شهروند ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

العالم _ آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز چهارشنبه نام دو شهروند ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. واشنگتن گفته این دو فرد با وزارت اطلاعات ایران مرتبط هستند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، بدون ارائه هیچ مستنداتی ادعا شده این دو شهروند ایرانی از جمله افرادی بوده‌اند که در «ربودن و بازداشت» رابرت لوینسون، کارمند سابق اف‌بی‌آی نقش داشته‌اند.

برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند «رابرت لوینسون» کارمند سابق اف‌بی‌آی در سال ۲۰۰۷ برای انجام یک مأموریت به سفارش سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) راهی ایران شده بود.

مقامات آمریکایی مدعی‌اند که او به جزیره کیش سفر کرده و در آنجا مفقود شده است. بعد از مفقود شدن لوینسون چند تصویر و یک نوار ویدئویی از وی با لباس زندانیان گوانتانامو منتشر شد.

«سید عباس موسوی»، سخنگوی سابق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران فروردین‌ماه سال جاری اعلام کرد بنابر اسناد معتبر، رابرت لوینسون فوت کرده است. او تصریح کرد بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است.

موسوی همچنین گفت: « اگر برای آمریکا فوت ایشان قطعی شده است می تواند بدون بهره برداری سیاسی و تلاش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده لوینسون این موضوع را اعلام کند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همچنین تأکید کرده‌اند لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در دادگاه انقلاب یا هیچ‌یک از محاکم ایران ندارد.

با وجود این، «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای روز دوشنبه مدعی شده ایران به وعده‌اش برای کمک به یافتن لوینسون عمل نکرده است.

او گفت: «دولت ایران وعده داد در بازگرداندن لوینسون به آمریکا کمک می‌کند اما هرگز به آن عمل نکرده است.»

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها