اردوغان: برای خرید دومین سامانه اس-400 از آمریکا اجازه نمی‌گیریم

اردوغان: برای خرید دومین سامانه اس-400 از آمریکا اجازه نمی‌گیریم
جمعه 26 دی 1399 - 16:14

رئیس‌جمهور ترکیه با تایید انجام گفت‌وگوهای رسمی بین آنکارا و مسکو برای خرید دومین سامانه پدافند موشکی از روسیه، گفت هیچ کشوری نمی‌تواند به ترکیه بگوید در امور دفاعی چگونه عمل کند.

العالم- ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) انجام مذاکرات بین آنکارا و مسکو برای خرید دومین سامانه پدافندی «اس-۴۰۰» را تایید کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران بعد از نماز جمعه، گفت: «گفت‌وگوها با روسیه درباره دومین محموله از اس-۴۰۰، طبق برنامه پیش می‌رود».

وی در خصوص تحریم‌های دولت کنونی آمریکا بر ترکیه به دلیل خرید اولین سامانه اس-۴۰۰ از روسیه نیز اظهار داشت: «هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ترکیه در حوزه دفاعی را تعیین کند... ما نمی‌دانیم دولت [جو] بایدن چه خواهد گفت ولی از آنها اجازه نخواهیم گرفت».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین با انتقاد از بدقولی اروپایی‌ها درباره توافق‌هایی که با آنکارا داشتند نیز گفت: «تا امروز، اتحادیه اروپا وعده‌هایی را که به ما داده بود، اجرا نکرده است. [اما] اکنون در یک فرایند جدید هستیم».

به نوشته روزنامه «دیلی‌صاباح»، اردوغان ادامه داد: «هیچ کشوری نمی‌تواند برای ما تعیین تکلیف کند که اقدامات امور دفاعی خود را چگونه انجام دهیم. این کاملا به تصمیمات خود ما بستگی دارد».

وی همچنین افزود: «اکنون حقوق حاکمیتی کشورها در عرصه دیجیتال بیش از مرزهای فیزیکی مورد حمله قرار گرفته است. ما دفاع ملی خود را برای تحت پوشش قرار دادن دنیای دیجیتال گسترش می‌دهیم».

آمریکا بیست و چهارم آذر ماه در اعتراض به اقدام آنکارا در خرید سامانه اس-۴۰۰، سازمان صنایع دفاعی ترکیه و رئیس آن را تحریم کرد.

پیش از این، «دیوید ساترفیلد» سفیر آمریکا در ترکیه طی نشستی با اعضای شورای تجارت آنکارا-واشنگتن، بر تداوم تحریم‌ها علیه این کشور در پی خرید سامانه موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه تاکید کرده بود.

با این حال، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه مدعی است تیم «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به آنها گفته که تمایل دارد روابط دوجانبه مخدوش شده در دوره کنونی را بهبود بخشد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها