درخواست دولت چین از اندونزی درخصوص نفتکش‌های توقیفی

درخواست دولت چین از اندونزی درخصوص نفتکش‌های توقیفی
چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 17:00

دولت چین از مقامات اندونزی خواسته تا با خدمه چینی نفتکش توقیف شده رفتار منصفانه داشته باشند.

العالم - آسیا

دولت چین روز چهارشنبه از اندونزی خواست رفتار مناسبی را با ملوانان دستگیر شده در ارتباط با یک فروند نفتکش مصادره شده با پرچم ایران داشته باشد.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» یک فروند نفتکش با پرچم ایران و یک نفتکش با پرچم پاناما روز یکشنبه با ادعای انتقال سوخت در دریا، خاموش کردن ردیاب‌ها و برخی تخلفات دیگر از سوی اندونزی توقیف شدند. مقامات اندونزی گفته‌اند که 36 خدمه ایرانی و 25 خدمه چینی در این نفتکتش‌ها بودند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این زمینه گفت: «مقامات اندونزی به سفارت چین در این کشور اطلاع داده‌اند که حال خدمه دستگیر شده چین مساعد است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین درادامه گفت که سفارت چین از اندونزی خواسته تا با رعایت قانون و بیطرفانه به این پرونده رسیدگی کنند.

دولت اندونزی روز چهارشنبه اعلام کرد که هردو نفتکش توقیف شده در جزیره «باتم» در «رایئو» در جنوب سنگاپور لنگر انداخته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز درباره توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی گفت: «منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم. برخی اطلاعات ضد و نقیضی دریافت کرده‌ایم که مایل هستیم شفاف‌تر و دقیق‌تر اطلاع رسانی شود.»

نفتکش غول پیکر ایران و چین، روز یکشنبه در آب‌های اندونزی در نزدیکی جزیره «کالیمانتان» توقیف شدند. نفتکش «ام‌تی هورس» به شرکت ملی نفت ایران تعلق دارد و نفتکش «ام‌تی‌فریا» توسط شرکت «شانگهای فیوچر شیپ مننجمنت»، اداره می‌شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها