قحطی و گرسنگی در شمال شرق سوریه + فیلم

 قحطی و گرسنگی در شمال شرق سوریه + فیلم
چهارشنبه 15 بهمن 1399 - 19:15

شبه نظامیان کرد سوری موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) بیش از سه هفته است که صدها هزار ساکن شهرهای حسکه و قامشلی در شمال شرق سوریه را به خاطر وفاداری به دولت این کشور با محاصره محله‌های این شهرها، مجازات می‌کنند.

العالم - سوریه

محاصره مرکز شهر حسکه و محله های "طی" و "حلکو" قامشلی توسط شبه نظامیان کرد همچنان ادامه دارد.

شبه نظامیان کرد مورد حمایت اشغالگران آمریکایی موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) برای سومین هفته متوالی با محاصره شدید شهر حسکه از ورود هرگونه وسائل حمل مواد غذایی و تانکرهای حمل آب و دیگر مایحتاج ضروری ساکنان جلوگیری می‌کنند.

بیش از پنج روز است که نانوایی اصلی شهر حسکه و دیگر نانوایی های این شهر به خاطر نرسیدن آرد تعطیل است و بیش از 100 هزار ساکن محله‌های مرکز این شهر از تهیه نان مورد نیاز خود ناتوان مانده‌اند.

علی رغم اینکه روز سه شنبه از میانجیگری روسیه برای توافق میان دولت سوریه و شبه نظامیان کرد به منظور پایان این محاصره، اخباری منتشر شده بود ولی این نیروهای مورد حمایت آمریکا صبح امروز چهارشنبه این توافق را نقض کرده و با ازسرگیری محاصره، از ورود محموله های آرد برای راه اندازی نانوایی اصلی شهر حسکه جلوگیری کردند.

شمار زیادی از موتور برق های خصوصی تامین کننده برق شهروندان نیز به خاطر نایاب شدن سوخت و خودداری نیروهای کرد از تامین سوخت مورد نیاز آن ها از مدار خارج شده و پایان یافتن ذخیره آرد، سوخت و آب در شهر، احتمال وقوع یک فاجعه انسانی بزرگ را تقویت کرده است.

این در حالی است که اعتراض شهروندان به اقدامات شبه نظامیان کرد و محاصره شهر تاکنون یک کشته و چهار زخمی برجای گذاشته است.

منابع بیمارستانی اعلام کردند که "محمد الرحیل" قربانی این اعتراض ها در هنگام شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز، از ناحیه سینه هدف گلوله شبه نظامیان کرد قرار گرفت.

چهار زخمی این جنایت نیز به سبب شدت جراحات هم اکنون در مرکزپزشکی "اللولو" تحت درمان هستند.

در همین حال فشارهای شبه نظامیان کرد مورد حمایت اشغالگران آمریکایی به بخش آموزش حسکه، به تعطیلی بیش از 2200 مدرسه منجر و شمار زیادی از معلمان و مدیران مدارس بازداشت شده اند.

منابع محلی به خبرگزاری تسنیم اعلام کردند که علی رغم ادعای نیروهای کردی، هیچ درگیری مسلحانه ای میان این شبه نظامیان با ارتش سوریه رخ نداده و شبه نظامیان کرد برای متفرق کردن معترضان از شلیک مستقیم استفاده کرده اند.

شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا تلاش می کنند با افزایش فشارها به ساکنان محله های تحت تسلط دولت سوریه، آن ها را وادار به کوچ اجباری از این مناطق و با بیرون کردن ساکنان عرب و جایگزینی خانواده های کرد از مناطق عفرین، ترکیه و عراق به تغییر ساختار جمعیتی این شهر اقدام کنند.

این اقدام با حمایت آمریکا به منظور تشکیل یک منطقه کاملا کردنشین انجام می شود.

1

پربیننده ترین خبرها