فرستاده آمریکا در امور یمن، ایران را به مداخله در این کشور متهم کرد

فرستاده آمریکا در امور یمن، ایران را به مداخله در این کشور متهم کرد
پنج‌شنبه 23 بهمن 1399 - 20:31

فرستاده ویژه آمریکا به یمن در دیدار با رئیس جمهور مستعفی یمن مدعی شد که مداخلات ایران در این کشور باعث تنش و بی‌ثباتی بیشتر شده است.

العالم - یمن

«تیموتی لیندر کینگ»، فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور یمن، ایران را به مداخله در امور این کشور متهم کرد و خواستار توقف آنچه مداخلات خواند، شد.

او روز پنجشنبه در دیدار با «عبد رَبه منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی یمن در ریاض بدون اشاره به اقدامات کشورش در بحرانی شدن اوضاع در این کشور عربی مدعی شد که «مداخله ایران [در یمن] باعث تنش، درگیری، و بی‌ثباتی در این کشور شده است».

شبکه الحره (وابسته به وزارت خارجه آمریکا) به نقل از این مقام آمریکایی گزارش داد که واشنگتن از تلاش‌های دولت مستعفی یمن در عدن حمایت می‌کند.

دولت مستعفی یمن بعد از نزدیک به دو سال جنگ با شبه نظامیان جدایی‌طلب امارات موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن، مجبور به تشریک این گروه در کابینه جدید شد و طی ماه‌های گذشته اعضای کابینه در شهر عدن مستقر شدند.

فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن گفت که واشنگتن از همه کشورهای حامی در مساله یمن می‌خواهد برای کمک به مردم این کشور تلاش بیشتری داشته باشند.


دیدار لیندرکینگ و منصور هادی

پنجشنبه هفته گذشته، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن ادعا کرد که دولت او تلاش دارد جنگ در این کشور را متوقف کند و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن گفته است: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه‌ حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».

ادعای دولت بایدن مبنی بر تلاش برای توقف جنگ در یمن که تا کمتر از دو ماه دیگر وارد هفتمین سال خود خواهد شد، در حالی است که این جنگ با چراغ سبز دولت باراک اوباما که بایدن معاون او بوده، آغاز شد.

دولت سابق ‌آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در جنگ شش ساله ائتلاف عربستان سودی علیه یمن حمایت نامحدودی از فروش تسلیحات مدرن گرفته تا ارائه کمک‌های مستشاری و اطلاعاتی به این ائتلاف متجاوز ارائه کرده است که در نتیجه آن، ۱۶۸۰۲ یمنی جان‌باخته‌اند که ۳۷۵۳ نفر آنها کودک هستند.

همچنین میانگین جمعیت زیر خط فقر به ۸۵ درصد رسیده و به دلیل حمله و محاصره ائتلاف، ۲۰ میلیون یمنی از فقدان امنیت غذایی در رنج هستند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها