محاصره ساختمان‌های دولتی در ایروان از سوی مخالفان پاشینیان

محاصره ساختمان‌های دولتی در ایروان از سوی مخالفان پاشینیان
شنبه 23 اسفند 1399 - 22:11

صدها مخالف «نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان با محاصره ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت خارجه در «ایروان» پایتخت این کشور استعفای نخست وزیر را خواستار شدند.

العالم - آسیا

صدها مخالف نخست وزیر ارمنستان شنبه با محاصره ساختمانهای دولتی در «ایروان» پایتخت ارمنستان استعفای نخست وزیر را خواستار شدند.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»«نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان از زمان نبرد با جمهوری آذربایجان و شکست تحقیرآمیز با موجی از مخالفت‌ها مواجه شده است. تظاهرکنندگان در تجمع شنبه با فریاد «نیکل، توخائنی!» و «نیکل باید برود!» ساختمان وزارت خارجه را محاصره کردند. برخی تظاهرکنندگان نیز با پلیس درگیر شدند.

در هفته‌های گذشته هنگامی که ستاد کل ارتش ارمنستان خواستاراستعفای پاشینیان شد، تنش‌ها افزایش یافت. نخست وزیر ارمنستان نیز در مقابل افسران عالیرتبه ارتش را اخراج کرد.

این در حالی است که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان ضمن غیرقانونی خواندن اقدام نخست‌وزیر در برکناری وی تاکید کرده که حل بحران ارمنستان از طریق استعفای «نیکل پاشینیان» حاصل می‌شود.

«اونیک گاسپاریان» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان، با صدور بیانیه‌ای سخنان پاشینیان را خلاف قانون اساسی توصیف و بار دیگر بر لزوم استعفای نخست‌وزیر کشورش و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام تأکید کرد. گاسپاریان طی بیانیه‌ای تاکید کرد که بحران فعلی ارمنستان از طریق استعفای خود پاشینیان و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی حاصل می‌شود. اونیک گاسپاریان در واکنش به بیانیه نخست‌وزیر ارمنستان تاکید کرد که معتقد است که اظهارات نخست‌وزیر ارمنستان درباره استعفایش خلاف قانون اساسی است و به همین دلیل تصمیم دارد به دیوان اداری رجوع کند.

ارمنستان در جنگ ۴۴ روزه با جمهوری آذربایجان مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره‌باغ کوهستانی تخلیه کرده و به مرزهای بین‌المللی عقب‌نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیروهای ارمنی در جنگ متهم کردند. بعد از شکست ارمنستان در این جنگ که با توافق سه‌جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش‌بس منجر شد، اعتراضات مردمی آغاز شد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها