کرملین: روسیه برای بدترین سناریو در روابط با آمریکا آماده است

کرملین: روسیه برای بدترین سناریو در روابط با آمریکا آماده است
شنبه 30 اسفند 1399 - 10:47

سخنگوی کرملین با اعلام آمادگی پوتین برای گفت‌وگو با جو بایدن، "در هر زمان مناسب"، تأکید کرد: روسیه به بهبود روابط با آمریکا امیدوار، ولی همواره برای بدترین وضعیت ممکن نیز آمادگی کامل دارد.

العالم - اروپا

به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" خواستار ادامه گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود بوده و آمادگی دارد که هر زمان که برای "جو بایدن" مناسب باشد، چنین مذاکراتی انجام شود. پسکوف این مسئله را در پاسخ به این سئوال خبرنگاران مطرح کرد که پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه درباره انجام گفتگو با بایدن، در روز جمعه تحقق نیافت.

سخنگوی کرملین افزود: «گزینه روز دوشنبه همچنان باقی است. ضمن اینکه ولادیمیر پوتین هم گفته بود، "هر زمان که شرایط برای رئیس جمهوری آمریکا مناسب باشد"».

رئیس جمهوری روسیه روز پنج شنبه به جو بایدن پیشنهاد کرد که گفت‌وگوی علنی در یک برنامه زنده تلویزیونی، در همین جمعه یا دوشنبه، انجام دهند.

در همین رابطه، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «من اطمینان دارم که باز هم امکان گفت‌وگو با رئیس جمهوری روسیه "در مرحله‌ای" فراهم خواهد شد.»

دمیتری پسکوف همچنین یادآور شد که عدم پاسخ طرف آمریکایی به پیشنهاد گفتگوی علنی پوتین، در کرملین به منزله امتناع تلقی خواهد شد.

وی همچنین توضیح داد که برخلاف برخی تصورها، هیچ مناظره تلویزیونی بین رهبران روسیه و آمریکا نمی‌تواند صورت بگیرد و پیشنهاد ولادیمیر پوتین هم انجام گفت‌وگویی در معرض دید جامعه جهانی بود و نه مناظره. به گفته پسکوف، مذاکرات تلفنی قبلی بین روسای جمهوری روسیه و آمریکا، به ابتکارعمل کاخ سفید صورت گرفته بود.

سخنگوی کرملین همچنین تأکید کرد، مقامات مسکو همواره امیدوارند که روابط با واشنگتن بهبود پیدا کند، ولی در عین حال برای بدترین وضعیت هم آمادگی کامل دارند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره امکان بروز یک جنگ سرد تازه بعد از سخنان بایدن خطاب به ولادیمیر پوتین، گفت: «مسلماً ما امیدوار به بهبود اوضاع در روابط با آمریکا هستیم، ولی برای بدترین سناریو نیز آمادگی داریم. چنین پیش‌بینی‌هایی برای نان درآوردن کارشناسان و تحلیلگران است. همانطور که رئیس جمهور پیش از این هم اعلام کرده، مسکو خواستار ادامه روابط سازنده بین دو کشور است و این به نفع هر دو ملت روسیه و آمریکا و هم کل جهان است. البته ما نمی‌توانیم سخنان آقای بایدن را در روابط آینده در نظر نگیریم.»

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها