در ششمین سالگرد تجاوز سعودی؛ بازدارندگی یمنی، راه حل است

در ششمین سالگرد تجاوز سعودی؛ بازدارندگی یمنی، راه حل است
جمعه 6 فروردين 1400 - 12:29

حمله به عمق خاک عربستان سعودی، بهترین سلاح بازدارنده مردم یمن در برابر تجاوز است که باعث شده ماشین جنگی سعودی اماراتی آمریکایی غربی به زانو درآید.  

العالم – یمن

در روز پایداری ملی یمن، عربستان سعودی به خاطر استفاده مقاومت یمن از این سلاح، به وقوع آتش سوزی در مخازن سوخت جیزان اعتراف کرد.

مقاومت یمن با این سلاح، نشان داد که آل سعود با آن همه ثروتش قادر به شکست دادن این مقاومت نیست و این عربستان است که در وادی زیانهای گسترده اقتصادی، سیاسی و نظامی گرفتار شده است.

حتی موشک های پدافندی پاتریوت نیز نتوانستند از سعودی در برابر پهبادهای یمنی حفاظت کنند و آمریکا که مدتها عربستان سعودی را با قراردادهای تسلیحاتی دوشید امروز به دنبال راه دیگری برای دوشیدن منابع نفتی و ثروت سرشار آن است.

اما این همه شکست برای عربستان درس عبرت نشده و همچنان پیروزی های کمیته های مردمی و ارتش یمن را انکار می کند، به استخدام مزدوران و بمباران هوایی مردم یمن ادامه می دهد و از داعش و القاعده برای ایستادن در برابر مقاومت یمن کمک می خواهد ولی آنچه نصیبش شده، شکست بیشتر و محکوم شدن در جامعه جهانی به خاطر محاصره و قتل زنان و کودکان است که بزرگترین بحران انسانی تاریخ توصیف می شود.

عربستان سعودی به رغم شکستهای اقتصادی، اخلاقی و نظامی، امروز برای جلوگیری از سقوط استان مأرب، به آمریکا متوسل شده و همزمان، از جامعه جهانی برای پایان دادن به حملات پهبادهای یمنی به فرودگاهها و پایگاههای نظامی اش کمک خواسته است، گویی همچنان به ایده قیمومیت جهانی بر یمن ایمان دارد، ایده ای که شکست آن مدتهاست بر همگان آشکار شده است، پس حکام ریاض باید به راه درست بازگشته و به جای کمک خواهی از بیگانگان، مشکلشان با همسایه خود یمن را حل کنند.

آل سعود هر کاری کند نمی تواند این واقعیت را تغییر دهد که مردم یمن عزم خود را برای دفاع از حاکمیت ملی شان در برابر سلطه جویان جزم کرده اند، به همین دلیل، دلخوشی این خاندان به طولانی کردن مدت محاصره و جنگ برای به زانو درآوردن مقاومت یمن، توهمی بیش نیست و بن سلمان که همواره کوشیده خود را قهرمان پیروز این جنگ به مردم کشورش معرفی کند، امروز به فردی شکست خورده و ذلیل تبدیل شده که شکست هایش حتی پروژه های اقتصادی اش را بی ثمر کرده است.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها