اردن از بازداشت 18 متهم کودتای اخیر این کشور خبر داد

اردن از بازداشت 18 متهم کودتای اخیر این کشور خبر داد
چهارشنبه 1 ارديبهشت 1400 - 22:13

اردن با تکمیل روند تحقیق درباره تحولات اخیر در این کشور اعلام کرد که 18 نفر در ارتباط با تلاش برای کودتا متهم شناخته شده‌ و بازداشت شده‌اند.

العالم - اردن

مقامات اردن امروز(چهارشنبه) اعلام کردند که در چارچوب تحقیق درباره قضیه فتنه در اردن ۱۸ نفر را به اتهام تلاش برای ایجاد بی ثباتی در این کشور بازداشت کردند.

خبرگزاری رسمی اردن (پترا) به نقل از یک مقام دادسرای عمومی نظامی در دادگاه امنیت کشور اردن اعلام کرد که بازجویی و تحقیق از متهمان به پایان رسیده است و پرونده پس از اتمام مراحل نهایی تحقیقات و رعایت شرایط قانونی به دادگاه ارجاع می‌شود.

سرتیپ «حازم المجالی» قاضی نظامی و دادستان کل دادگاه امنیت کشور اردن هم روز سه شنبه اعلام کرد که دادستانی عمومی تحقیقات خود را در رابطه با این پرونده به پایان رسانده است.

المجالی گفت که نتایج تحقیقات در خصوص کودتای اخیر حاکی از آن است، افرادی که در این اتفاق دست داشتند، نقش و اقدامات مختلف و متفاوتی برعهده داشتند که اقدام آنها تهدیدی آشکار برای امنیت و ثبات اردن محسوب می شد.

المجالی افزود: دادستان کل امنیتی اردن در حال کار برای تکمیل مراحل نهایی تحقیقات و انجام الزامات قانونی برای ارجاع پرونده به دادگاه امنیت کشور است.

پیش از این رسانه‌های اردن اعلام کرده بودند که در قضیه مذکور ۱۶ نفر از جمله «باسم عوض الله» رئیس اسبق دیوان پادشاهی اردن به اتهام تلاش برای ناامن کردن این کشور بازداشت شدند و «حمزه بن الحسین» شاهزاده و ولی‌عهد پیشین این کشور به همراه برخی افراد دیگر هم متهم به دست داشتن در این قضیه شدند.

این در حالی است که شاهزاده حمزه اتهام تلاش برای کودتا را تکذیب کرد و سپس با میانجیگری عموی شاه اردن در نامه‌ای وفاداری خود را به کشور اردن و پادشاه آن اعلام کرد.

رئیس مجلس اعیان اردن هم چند روز پیش با اشاره به دخالت طرف‌های خارجی در حوادث اخیر اردن گفت: شاه اردن بهای مواضع قومی خود در مخالفت با معامله قرن و آرمان فلسطین را داده است.

او در عین حال تاکید کرد که بر اساس خیلی از گزارش‌های نهادهای اروپایی کشورهایی از منطقه و دولت آمریکا و جراد کوشنر مشاور رئیس جمهور اسبق آمریکا در اردن وجود دارد.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها