لاوروف: روسیه بزودی فهرست کشورهای «غیردوست» را منتشر می‌کند

لاوروف: روسیه بزودی فهرست کشورهای «غیردوست» را منتشر می‌کند
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 - 12:06

وزیر خارجه روسیه با بیان این که معیارها مشخص است، اعلام کرد مسکو بزودی فهرستی از کشورهای «غیردوست» را منتشر خواهد کرد.

العالم - اروپا

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت دولت روسیه بزودی فهرست کشورهای غیردوست را ارائه می‌کند و معیارها مشخص است.

لاوروف گفت: فکر می‌کنم بزودی [اتفاق بیفتد]. دولت دستورالعمل‌های مشخصی دارد، معیارهایی که ما را در این کار هدایت می‌کند، روشن است. بنابراین، فکر می‌کنم نباید زیاد منتظر بمانیم.

او در واکنش به ادعای اخیر کاخ سفید هم که گفته بود هدف تحریم‌های جدید علیه روسیه تنش‌آفرینی نیست بلکه تحمیل هزینه بر مسکو برای آنچیزی است که واشنگتن اقدامات غیر قابل قبول می‌داند، چنین ادعاهایی را جنون آمیز توصیف کرد و هشدار داد اگر آمریکا مذاکره را رد کند، روابط دوجانبه می‌تواند به وضعیت جنگ سرد بازگردد.

منابع خبری روز سه‌شنبه گزارش دادند روسیه قصد دارد آمریکا را در صدر کشورهای غیردوست قرار دهد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که آمریکا در پی صدور حکم رئیس‌جمهور روسیه، در این فهرست باقی خواهد ماند.

اوکراین، لیتوانی، جمهوری چک، استونی، پادشاهی متحده انگلیس و گرجستان دیگر کشورهایی هستند که در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفته‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت این فهرست هنوز نهایی نشده است. کانادا و استرالیا هم دو کشوری هستند که احتمالاً در این فهرست قرار خواهند گرفت.

روسیه اخیراً چند نفر از دیپلمات‌های سفارت آمریکا را بعد از اعلام تحریم‌های جدید از سوی دولت «جو بایدن» اخراج کرد.

دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ فرد و نهاد روسی اعمال کرده است. کاخ سفید در بیانیه‌ای علاوه بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده‌اند، ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها