گروه ترتیبات اجرایی احیای برجام برای اولین بارتشکیل جلسه داد

گروه ترتیبات اجرایی احیای برجام برای اولین بارتشکیل جلسه داد
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 - 21:02

رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام اعلام کرد که گروه کارشناسی سوم برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام امروز (چهارشنبه) برای اولین بار در وین تشکیل جلسه داد.

العالم ـ اروپا

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز چهارشنبه در توئیتی نوشت که مذاکرات وین در خصوص برجام جریان دارد. وی افزود؛ کارشناسان در دو گروه لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای سرگرم رایزنی درباره اقدامات لازم از سوی واشنگتن و تهران برای احیای برجام هستند.

به گفته این دیپلمات روس، گروه سوم هم در خصوص ترتیبات عملی برای اجرایی شدن (برجام) امروز برای اولین بار ملاقات کردند.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی سه هفته گذشته در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال کردن برجام و بازگشت احتمالی آمریکا به این توافق رایزنی کنند.

دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام دیروز با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در گراندهتل وین برگزار شد. در این جلسه حاضرین تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

پیشتر «میخائیل اولیانوف» گفته بود که محتوای مذاکرات امروز ثابت کرد که اعضا در مورد احیای نسخه اصلی توافق هسته ای ایران متحد هستند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی نیز فضای کلی نشست را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد و گفت: فکر می‌کنیم که در روند درستی قرار داریم، با این حال هنوز هم چالش‌ها و جزییات سختی وجود دارد.

وی تصریح کرد:‌ ما یک اصل داریم؛ هم تعجیل نداریم و شتاب‌زدگی نمی‌کنیم و هم اجازه نمی‌دهیم بحث‌ها فرسایشی شود.

به گزارش ایرنا، پیش از برگزاری جلسه دیروز روسای هیات‌های ایران، روسیه و چین در نشستی سه جانبه درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران، خواستار لغو یکجای تحریم‌های آمریکا به عنوان یک شرط ضروری برای بازگشت به برجام شدند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها