آنچه رضایی در نخستین مناظره 1400 گفت + فیلم

آنچه رضایی در نخستین مناظره 1400 گفت + فیلم
شنبه 15 خرداد 1400 - 21:16

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران امروز (15 خرداد 1400) برگزار شد آنچه رضایی (نامزد انتخابات ریاست جمهوری) در این مناظره مطرح کرد را می توانید در این خبر مشاهده کنید.

العالم - ایران

اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور ۷ داوطلب تایید صلاحیت شده (سیدابراهیم رئیسی،‌ محسن رضایی،‌ سعید جلیلی،‌ محسن مهرعلیزاده،‌ عبدالناصر همتی،‌ علیرضا زاکانی،‌ امیرحسین قاضی زاده) در رسانه ملی برگزار شد.

پاسخ محسن رضایی میرقائد به دومین سوال ( اصلاح فرایند بودجه ریزی کشور ) در نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

محسن رضایی؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تنظیم رابطه اقتصاد با مردم گفت: چرا هرگاه مشکلی برای دولت پیش می‌آید، دولت دست در جیب مردم می‌کند.
آقای محسن رضایی در نخستین مناظره زنده تلویزیونی خطاب به مردم افزود: مردم عزیز، ۸ سال پیش در همین مکان در مقابل آن کلید بی خاصیت یک هزار تومانی را نشان دادم و به شما گفتم اگر اوضاع به این صورت ادامه یابد پول ملی سقوط می‌کند.
وی اضافه کرد: به جیب تان، به یارانه ها، به حقوق کارگران و کشاورزان و به درآمد مردم و بازاریان نگاه کنید، امروز چه وضعی در زندگی داریم و به آن رسیده ایم.
آقای رضایی گفت: چرا اینطور شده است؟ باید به این پرسش پاسخ داد که چرا باید مردم ما در زباله گردی، یا نان قرضی و یا مشکلات دیگر دست و پنجه نرم کنند؟
نامزد ریاست جمهوری افزود: وقتی به دقت مطالعه می‌کنیم می‌بینیم رابطه دولت با اقتصاد و رابطه اقتصاد با مردم تنظیم نشده است و هرگاه مشکلی برای دولت ایجاد می‌شود دست در جیب مردم می‌کنند.
وی تصریح کرد: از اقداماتی که بانک مرکزی، جناب آقای همتی و دوستانشان انجام دادند این است که بلایی بر سر کسر بودجه آوردند و تا مشکلی پیش می‌آید دست در جیب مردم می‌کنند و از طریق کسر بودجه، بودجه دولت را تامین می‌کنند. شما می‌خواهید ارزش پول ملی ثابت بماند؟.
آقای رضایی همچنین گفت: در مسئله بورس، دولت راه غیرقانونی را برای کسری بودجه خودش در پیش گرفت، نرخ سود بانکی را پایین آورد، نرخ ارز را به غلط ۴۲۰۰ تومان تعیین کردند و بعد که این پول از بانک‌ها به سمت بورس رفت بدون حساب و کتاب مردم را تشویق و بعد هم تامین مالی کردند. برای تامین بودجه کشور، مردم در زمین و آسمان رها شدند.
نامزد ریاست جمهوری با طرح این پرسش که آیا این شیوه اداره کشور است؟ افزود: آیا بودجه کشور را باید از طریق دست کردن در جیب مردم تامین کنند. مگر زندگی مردم از زندگی دولت باید جدا باشد؟، این یکی از خطا‌های اساسی است که در انقلاب ایجاد شد.
وی تصریح کرد: چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچک شده باشد که پشت اقتدار عظیم ملی اکنون به یک اسکوتر تبدیل شده باشد؟.

رضایی

نقد محسن رضایی میرقائد نسبت به پاسخ سوال اول نامزدها در نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

محسن رضایی در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت خطاب به همتی گفت: شما منبع برای سلطان سازی در حوزه‌های فولاد و شکر دارید؛ اما منبع برای بهرمندی مستضعفان ندارید؟

وی با نمایش دادن یک نمودار رو به دوربین ادامه داد: وضعیت اقتصاد کشور را به حال و روزی انداختید که وضعیت نمودار عملکرد آقای همتی در بانک مرکزی نشان می دهد که چگونه دلار از ۸ هزار تومان به وضع امروز رسیده است. اقتصاددان است ایشان؟ چه طور این فاجعه یعنی نقدینگی ایجاد شده را که اگر امسال جلویش را نگیریم خطر جدی کشور را تهدید می کند، را تشخیص نداد؟

رضایی خطاب به انتقاد همتی درباره اظهارات وی نسبت به گروگان گرفتن آمریکایی ها و التهاب احتمالی ایجاد شده از این حرف در میان مذاکرات ۱+۵ گفت: من یک سرباز هستم. وقتی آمریکا تهدید می کند که حمله می کند من هم می گویم گروگان می گیریم. ما رجز می خوانیم و به شکلی هم حرف می زنیم که جنبه انسانی ما حفظ شود.

وی با تشریح منابع مالی تامین یارانه ۴۵۰ هزار تومانی گفت: من برای اداره اقتصاد کشور برنامه جدیدی دارم به همین دلیل با محاسبات دقیق یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را پیشنهاد دادم.

رضایی با اشاره به نقش بسیج مردم، اهل تسنن ، بانوان و همه اقوام و استان‌های مرز نشین در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: امیدوارم مردم عزیز ما این فرمان را به دست ما بدهند.

ث

دیدگاه های اقتصادی محسن رضایی میرقائد نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دولت آینده

رضا

محسن رضایی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود در واکنش به اظهارات همتی گفت: اینکه آقای همتی رجز خوانی نظامی را نمی داند یک طرف است اما اینکه دلسوز مردم خود را معرفی می کند طرف دیگری است.

وی ادامه داد: ایشان طی سه سالی که در بانک مرکزی بوده کاملا با تحریم های آمریکایی همراهی کرده است. من در صورت رئیس جمهور شدن در اولین فرصت ایشان و برخی از اعضای هیئت دولت آقای روحانی را ممنوع الخروج می کنم و ثابت می کنم چه آسیبی به کشور زدند.

رضایی در واکنش به صحبت‌هایی که علیه مدارک تحصیلی‌اش شد، گفت: قبل از انقلاب که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی دانشگاه بودم با زور اسلحه بود؟ مدرک من در دانشگاه تهران را دکتر عارف از دوستان آقای همتی امضا کرده است.

وی درباره بایدهای اقتصادی در کابینه احتمالی اش گفت: مسئله کسب و کار های خانگی مسئله خانه سازی و استفاده از بانوان را در دستور کار قرار می دهم. با مشورت از مراجع محترم قم حتما از دو نفر از بانوان در کابنیه و از تعداد بیشتری از آنان در سمت‌های مدیریتی استفاده می کنم.

وی بر استفاده از ظرفیت اهل تسنن و اقلیت‌های مذهبی تاکید کرد.

رضایی بیان کرد: برنامه اقتصادی که تبیین کردم به یک ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران سیاسی دفاعی امروز منجر خواهد شد.

وی گفت: در اقتصاد چند پیشران وجود دارد،ْ هر کدام فعال شود سیصد تا چهارصد شغل را با خود همراه می کند مثل مسکن و گردشگری.

رضایی همچنین گفت: همه این کارها بستگی به این دارد که ما حکمرانی کشور را تغییر دهیم. من از اختیارات قانونی استفاده می کنم و قدرت را از مرکز به استان ها می برم. باید مدیریت های محلی که در شوراهای شهر و استان است اختیار داشته باشند. در تمام استان ها در کابینه من اقوام نقش دارند و من از خودشان مدیر خواهم گذاشت.

پاسخ محسن رضایی درباره فرایند خصوصی سازی در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

رضایی

رضایی در پاسخ به این سوال خطاب به همتی و دولت روحانی گفت: این دولت روحانی سیاه ترین دولت بوده است؛ نه تنها آن‌ها قفل‌های بیرونی را باز نکردند بلکه درهای داخلی را هم بستند.

وی ادامه داد: متوسط رشد اقتصادی در این دولت صفر بوده، تورم ۲۴ درصد و رشد سرمایه منهای پنج درصد بوده است.

رضایی یادآور شد: رشد استهلاک از سرمایه گذاری پیشی گرفته است و اقتصاد در دهه‌ای که من آن را فرصت های از دست رفته می‌نامم، عقب آمده و کوچک شده است.

وی همتی را نماینده دولت روحانی دانست و به انتقاد از رفتار اقتصادی دولت فعلی پرداخت.

رضایی سپس گفت: خصوصی سازی در این دوران چگونه باید شکل می گرفت؟ کسانی که کارخانه‌جات دولتی را می گیرند و می برند چرا نظارتی بر آن‌ها نبود؟ کسی که می خواهد وارد خصوصی سازی بشود باید اهلیت داشته باشد. در روسیه آیین نامه خصوصی سازی ۱۰۰ صفحه ای وجود دارد که کارآمدی فرد را مد نظر قرار می‌دهد.

پاسخ رضایی به "رفع فقر فساد تبعیض"

تان

رضایی در پاسخ به این سوال گفت: آقای همتی اگر با روحانی مخالف بودید چرا کنارش ماندید، مردم عزیز ایران قسم می‌خورم اگر دولت‌های گذشته تکرار شود، فاجعه بزرگی کشور را در برخواهد گرفت. همتی می‌گوید چون بینش اقتصادی من با روحانی متفاوت بود مرا کنار گذاشتند، اگر این‎طور است چرا کنار روحانی ماندید؟ چرا به شعور مردم توهین می‎کنید؟

وی افزود: سال ۱۴۰۰ سال گشایش و عبور از سختی‌هاست. باید از متلک گفتن و جنگ روانی دست برداریم. ملت ایران نباید دست‌آویز جناح‌های سیاسی باشد.

جمع بندی مطالب رضایی

ظسی

رضایی در زمان جمع بندی خود گفت: در این دوره خودباروی از بین رفت، اعتماد به نفس کشته شد و ما نمی‌توانیم به میان آمد، ما یک دولت جوان انقلابی خواهیم ساخت. یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را تضمین و شغل خانه‌داری را برقرار می‌کنم. ایجاد صندوق برای جبران ضرر مال‌باختگان بورس را دنبال خواهم کرد. بیمه کشاورزان را برقرار می‌کنم. فضای مجازی را با مدیریت در دسترس همه قرار می‌دهم.

وی افزود: من شرمنده صبر و تحمل مردم هستم. من شرمنده زباله‌گردها، کوله‌برها و نان‌قرضی‌ها هستم. هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم بعد از آزادسازی خرمشهر مردم دولت‌هایی را ببینند که می‌خواهند مردم را بازیچه قرار دهند. از طرف تمام دولت‌ها از مردم عذر می‌خواهم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها