تأکید بغداد بر خروج نیروهای ترکیه‌ای از خاک این کشور

تأکید بغداد بر خروج نیروهای ترکیه‌ای از خاک این کشور
يکشنبه 16 خرداد 1400 - 14:29

پس از حملات اخیر به چند نقطه در شمال خاک عراق، ریاست‌جمهوری عراق ضمن تأکید بر لزوم خروج نیروهای ترکیه‌ای ازخاک این کشور، حضور نیروهای نظامی ترکیه در خاک عراق را نقض اصل حسن‌همجواری خواند.

العالم- عراق

ریاست جمهوری عراق، امروز (یکشنبه)،‌ درباره تعرض شبه‌نظامیان «پ.‌ک‌.‌ک» به نیروهای پیشمرگه و همچنین حضور نیروهای ترکیه‌ای در خاک عراق بیانیه‌ای صادر کرد.

منابع عراقی، روز گذشته، از حمله شبه‌نظامیان پ‌.‌ک‌.‌ک به گروهی از نیروهای پیشمرگه در جاده ارتباطی با «جبل متین» در استان دهوک (شمال عراق) خبر دادند که در پی این اقدام، پنج تن از نیروهای پیشمرگه کشته شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، در بیانیه مذکور آمده است که ریاست‌جمهوری عراق «تحولات نگران‌کننده در منطقه کردستان را پیگری و حمله روز گذشته به گروهی از نیروهای پیشمرگه در استان "دهوک" را محکوم می‌کند؛ اقدامی که در پی آن‌ چند تن شهید و مجروح شدند».

ریاست‌جمهوری عراق در ادامه بر «لزوم توقف چنین حوادث تأسف‌باری» تأکید و در عین حال، خاطر نشان کرد: «حضور نظامی حزب کارگران کردستان در خاک عراق از جمله در منطقه کردستان، غیرقانونی است که باید برای جلوگیری از این تجاوزهای مخل در ثبات عراق و امنیت شهروندان این کشور اقدام صورت گیرد. قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد که از خاک عراق مجالی برای تهدید امنیت همسایگان باشد».

در این بیانیه همچنین بر «اهمیت جلوگیری از نقض حاکمیت عراق و خارج کردن نیروهای ترکیه‌ای مستقر در منطقه [کردستان] و موصل» تأکید شده و در عین حال، حضور ترکیه در خاک عراق «نقض اصل حسن‌هم‌جواری» و «مخالف با پروتکل‌های و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی» خوانده شده است.

ریاست جمهوری در ادامه حمله اخیر علیه مناطق اردوگاه «مخمور» را نیز یک «تنش خطرناک» قلمداد کرد، در عین حال به «تقویت روابط با کشور همسایه ترکیه بر اساس منافع مشترک و همچنین حل مشکلات مرزی و پرونده‌های امنیتی از راه هماهنگی و همکاری، رد اقدامات یک‌جانبه در حل مسائل فیمابین و لزوم احترام به حاکمیت عراق»‌ اشاره کرد.

رسانه‌های خبری روز گذشته گزارش داده بودند که جنگنده‌های ترکیه‌ای ارودگاه آورگان مخمور در شمال عراق را هدف حمله قرار داده‌اند که در پی این اقدام،‌ سه غیرنظامی کشته و چند تن دیگر مجروح شدند.

در پایان بیانیه یادشده تأکید شده است که عراق نمی‌پذیرد که خاک این کشور میدانی برای جنگ با دیگران و تعدی به حاکمیت این کشور باشد.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

ترکیه اخیرا عملیات جدیدی را علیه شبه‌نظامیان پ‌.‌ک.‌ک در شمال عراق آغاز کرده که این عملیات در ۲۴ آوریل (شنبه ۴ اردیبهشت) در «دهوک» (شمال عراق) آغاز شده است.

آنکارا مدعی است این عملیات پایگاه های نظامی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را هدف قرار می‌دهد، با این حال روستاییان در منطقه از هدف قرار گرفتن شهرک‌های غیرنظامی خبر داده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها