روسیه: با تداوم سیاست «فشار حداکثری»، احیای برجام غیرممکن است

روسیه: با تداوم سیاست «فشار حداکثری»، احیای برجام غیرممکن است
پنج‌شنبه 20 خرداد 1400 - 17:24

معاون وزیر خارجه روسیه با تأکید بر لزوم بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی گفت در صورتی که فشارهای حداکثری علیه ایران ادامه داشته باشد، احیای برجام ممکن نیست.

العالم - اروپا

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری روسی «ریانووستی» در خصوص روند پیشرفت مذاکرات «وین» درباره احیای برجام تأکید کرد که یکی از مؤلفه‌های کلیدی توافقی که در حال حاضر در وین در خصوص آن بحث می‌شود، فراهم آوردن زمینه برای بازگشت نفت ایران به بازار جهانی است.

معاون «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در مصاحبه‌ خود ضمن اعلام این خبر که مذاکرات وین در خصوص احیای برجام فردا (جمعه) مجدداً از سرگرفته می‌شود، گفت که تا زمانی‌که مسائل باقیمانده در مذاکرات وین رفع نشود، احیای برجام غیرمحتمل است.

خبرنگار ریانووستی در سؤالی از معاون وزیر خارجه روسیه در این خصوص پرسید: «آیا پیشرفتی در مذاکرات وین درباره احیای برجام به ویژه در خصوص رفع تحریم‌ صادرات نفت ایران صورت گرفته است؟ (آنتونی) بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) اخیراً گفته است که حتی پس از احیای برجام نیز "صدها اقدام محدودکننده (تحریم‌)" همچنان پابرجا باقی خواهد ماند. به چه دلیل وی در بحبوحه گفت‌وگوها چنین حرفی زده است و به چه دلیل آمریکایی‌ها مجدداً موضوع تحریم‌ها را مطرح می‌کنند»؟

سرگئی ریابکوف در پاسخ به این سؤال گفت: «این که چرا او (بلینکن) چنین حرفی را زده، باید از خود او پرسید. به هرحال می‌خواهم یادآوری کنم که این سازوکار تحریم‌های آمریکا در رابطه با ایران شامل چندین گروه تحریم می‌شود و به بهانه‌های مختلف تحریم‌هایی علیه ایران تحمیل شده است و تحت پوشش‌های مختلف، همانطور که آن‌ها می‌گویند، عناصر خاصی از قانون آمریکا به کار گرفته شده است و اجازه وضع این تحریم‌ها علیه ایران‌ را به آن‌ها داده است».

وی سپس با این پیشینه به مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: «هم‌اکنون ما در حال گفت‌وگو درباره بازگشت به اجرای کامل برجام به همان شکلی هستیم که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد. مشکلاتی در زمینه سیاسی و فنی وجو دارد و در خصوص تحریم‌ها، این مشکلات با این حقیقت همراه است که واشنگتن به موازات تحریم‌هایی که از طریق آن‌ها پس از خروج از برجام، به اقتصاد ایران ضربه زد، به بهانه‌های دیگر نیز بدون توجه به برجام، تحریم‌های دیگری را نیز علیه ایران وضع کرده است».

این مقام روس در خصوص محتوای مذاکرات وین ادامه داد: « هم‌اکنون بحث‌هایی به ویژه در مذاکرات وین مطرح است که تا چه میزان می‌توان انواع مختلفی از تحریم‌ها علیه ایران را رفع کرد و این که ایران در مقابل چه گام‌هایی را باید بردارد. این نکته بسیار ظریفی است و هم‌اکنون وقفه‌ای در مذاکرات صورت گرفته است اما فردا (مذاکرات) به صورت کامل از سرگرفته می‌شود».

ریابکوف با دفاع از مواضع ایران در خصوص لزوم لغو تحریم‌های آمریکا گفت: «موضع ایران مبنی بر این که آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و این اقدام را در اولویت قرار دهد، برای ما کاملاً قابل درک است و به طور کلی علی‌رغم پیش‌روی مذاکرات، سیاست فشار حداکثری علیه ایران همچنان به کار گرفته می‌شود و ایالات متحده هنوز به برجام بازنگشته است و به اجرای کامل قطعنامه۲۲۳۱ بازنگشته است و بدون آن، حرف زدن درباره احیای برجام غیرممکن است اما توالی گام‌ها، همگام‌سازی اقدامات و از جمله موارد دیگر و این مسئله که چه میزان از تحریم‌های آمریکا و با چه ترتیبی قابل لغو و رفع است، یکی از بحث‌های مذاکرات فعلی است».

ریابکوف همچنین در خصوص احتمال لغو تحریم‌های نفتی ایران گفت: «پیش فرض این است که یکی از مؤلفه‌های اصلی توافقی که در حال آماده‌سازی است، فراهم آوردن شرایطی است که نفت ایران به بازار جهانی بازگردد».

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد کشورش در خروج از معاهده آسمان باز با ناتو تجدید نظر نخواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ریابکوف متذکر شد روسیه بر روی حفظ این معاهده که موضوع آن آزادی پروازهای تجسسی در مناطق پرتنش مرز روسیه و اروپا بود تمرکز داشت «و در تمام مدتی که واشنگتن اعلام کرد از آن خارج می‌شود و تا زمانی که رئیس جمهور آمریکا آن را به قانون تبدیل کرد، تلاش کرد آن را حفظ کند».

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «ایالات متحده به جای آنکه مسئولانه رفتار کند و برای عدم نابود شدن عناصر باقی‌مانده از امنیت اروپا اعلام آمادگی کند، به ما گفت که تصمیم قاطع گرفته و به معاهده آسمان باز برنمی‌گردد. دیگر هیچ دلیلی نمی‌بینیم در باره این مسئله با آمریکا صحبتی داشته باشیم».

ریابکوف در ادامه گفت: «هنگامی که مشاهده کردیم تقریباً دو روز پیش از امضای لغو معاهده آسمان باز توسط رئیس جمهور آمریکا، دومین هواپیمای آمریکایی مربوط به این معاهده از منطقه خارج شد، حتی کسانی که به قصه و افسانه باور داشتند نیز همه چیز را فهمیدند. هیچ بازگشتی وجود ندارد و مشارکت روسیه در معاهده آسمان باز برای همیشه به اتمام رسیده است».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها