مسکو: تجاوز ناو انگلیسی به آب‌های روسیه با موافقت آمریکا انجام شد

مسکو: تجاوز ناو انگلیسی به آب‌های روسیه با موافقت آمریکا انجام شد
جمعه 4 تير 1400 - 12:54

در پی تجاوز ناو جنگی انگلیس به آب‌های سواحل کریمه، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت یقین دارد این اقدام بدون موافقت آمریکا انجام نشده است.

العالم - اروپا

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در خصوص اقدام ناوشکن انگلیسی در تجاوز به آب‌های سرزمینی روسیه گفت یقین دارد که این اقدام بدون دریافت تایید از سوی آمریکا انجام نشده است.

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرد که سرویس مطبوعاتی کاخ سفید و پنتاگون به خبرنگاران توصیه کرده‌اند در خصوص این اقدام ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه از لندن سوال کنند.

این دیپلمات روس روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود نوشت: چرا اینچنین است؟ کشتی (ناوشکن انگلیسی) همچنان به منظور آماده‌سازی برای تمرینات نظامی (موسوم به) «نسیم دریا» که تحت فرماندهی آمریکا برگزار می‌شود، در بخش شمال غربی دریای سیاه بود.

وی افزود: کارشناسان آمریکایی خاطرنشان می‌کنند که واحد عملیات‌های ویژه آمریکا، انگلیس و اوکراین مشغول آموزش‌ بر روی کشتی در زمان این حادثه بودند. در چنین شرایطی، غیرممکن است که "عبور مسالمت‌آمیز" ناوشکن انگلیسی از سوی برادر بزرگتر (آمریکا) موافقت نشده باشد.

در پی ورود جنجال‌برانگیز ناو جنگی انگلیس به آب‌های سواحل کریمه، دیروز (پنجشنبه) وزارت خارجه روسیه، سفیر بریتانیا را برای ابلاغ یک پیام اعتراض آمیز تند، احضار کرد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه هم روز پنجشنبه در خصوص تکرار ورود غیرقانونی ناوهای ناتو به آب‌های این کشور هشدار داد.

ریابکوف در جمع خبرنگاران گفت: «مصونیت مرزهای روسیه امری حتمی است و به هر طریقی، چه دیپلماتیک، چه سیاسی و چه نظامی از آن‌ها حفاظت می‌شود».

این دیپلمات روس افزود انگلیس باید نام ناوشکن خود از «دیفندر» (مدافع)، به مهاجم تغییر دهد و «آن‌هایی که بخواهند قدرت ما را امتحان کنند، خطر بزرگی را به جان می‌خرند. ممکن است از آن‌ها بخواهیم عقلانیت به خرج دهند و از آن‌ها بخواهیم به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند. اگر موثر نبود ممکن است دست به انداختن بمب بزنیم اما نه در مسیر [ناو متجاوز]، بلکه درست بر روی آن».

پیشتر هم «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت و ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ورود ناوشکن انگلیسی «اچ ام اس دیفندر» به آب‌های کریمه را اقدامی از پیش طراحی شده و تحریک‌آمیز توصیف کرده بودند.

رسانه‌های بین‌المللی بعداز ظهر چهارشنبه گزارش دادند یک ناو روسیه‌ای برای بیرون راندن این ناو جنگی انگلیسی از آب‌های سرزمینی روسیه در نزدیکی شبه‌جزیره کریمه مجبور به شلیک اخطار شده است. از سوی دیگر یک جنگنده روسی مسیر حرکت این ناو انگلیسی را بمباران کرد.

با این حال «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه در دفاع از این اقدام متجاوزانه گفت از آنجا که این کشور الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد معتقد است ناوشکن انگلیسی وارد حریم آبی روسیه نشده بود.

شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ و پس از برگزاری یک همه‌پرسی، به خاک روسیه ملحق شد اما آمریکا و متحدانش از به رسمیت شناختن آن خودداری کرده‌اند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها