واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار

واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار
دوشنبه 7 تير 1400 - 17:48

سخنگوی وزارت خارجه عراق، اقدام آمریکا در بمباران مقر سازمان الحشد الشعبی در استان الانبار را محکوم کرد و از آغاز تحقیقات در این‌باره خبر داد.

العالم - عراق

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق، حمله بامداد امروز (دوشنبه - ۲۸ ژوئن) آمریکا علیه مقرهای سازمان الحشد الشعبی عراق در استان الانبار و نزدیکی مرز سوریه را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی اعلام کرد: «وزارت خارجه بار دیگر مخالفت کامل خود را با این امر که عراق، یک طرف در هرگونه درگیری یا رویارویی برای تسویه حساب‌‌ها در اراضیش باشد، بیان می‌کند. این امر یک تجاوز و نقض حاکمیت ملی و خروج آشکار از موازین و میثاق‌های بین‌المللی محسوب می‌شود».

وی افزود: «ما بر پایبندی به حاکمیت و وحدت عراق تاکید می‌کنیم و با هماهنگی، ارتباط با طرف‌های مختلف و نیز از طریق ابتکارات و تلاش‌های دیپلماتیک برای اطمینان از عدم تکرار چنین اقدامات خصمانه مردود و محکومی؛ به هر چیزی که موجب تقویت این امر می‌شود، اتکا می‌کنیم».

سخنگوی وزارت خارجه عراق تصریح کرد که دولت عراق در حال انجام اقدامات تحقیقاتی برای حصول اطمینان از حق حاکمیت خود در این زمینه است تا از هرگونه تشدیدی علیه امنیت و ثبات عراق، جلوگیری کند.

امداد امروز منابع خبری در عراق و سوریه از حمله هوایی هواپیماهای ناشناس به مواضعی در منطقه بوکمال در مرز سوریه و عراق خبر دادند و دقایقی بعد روشن شد که این حمله به یک پایگاه پشتیبانی و لجستیکی تیپ ۱۴ الحشد الشعبی عراق بوده است.

دقایقی پس از آن نیز وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن قبول مسئولیت این حمله اذعان کرد، «جنگنده‌های این کشور یکشنبه‌شب به وقت واشنگتن به دستور «جو بایدن»، رئیس جمهور این کشور، حملات دقیقی را به مناطقی در بوکمال در مرز سوریه و عراق انجام داده است».

در این حمله چهار نیروی عراقی به شهادت رسیده‌اند. احمد المکصوصی فرمانده تیپ ۱۴ الحشد با انتشار بیانیه‌ای ضمن تسلیت شهادت همکارانش خطاب به فرماندهی الحشد اعلام کرده که نیروهایش آماده انتقام‌گیری هستند.

از سوی دیگر، سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی نیروهای مسلح عراق، ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا علیه الحشد الشعبی، همه طرف‌ها را به آرامش دعوت کرد و وعده داد که دولت با تمام توان، به انجام تحقیقات، اتخاذ تدابیر و برقراری تماس‌های لازم در تمامی سطوح برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی مبادرت خواهد ورزید.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها