رایزنی دبیرکل شورای همکاری‌ خلیج فارس با مقام ارشد نظامی آمریکا

رایزنی دبیرکل شورای همکاری‌ خلیج فارس با مقام ارشد نظامی آمریکا
پنج‌شنبه 10 تير 1400 - 08:13

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس و یک مقام ارشد سنتکام در خصوص تردد دریایی در منطقه غرب آسیا رایزنی کردند.

العالم - آسیا

«نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شامگاه چهارشنبه در شهر «ریاض» با «چارلز کوپر» فرمانده نیروی دریایی آمریکا در غرب آسیا دیدار کرد.

این دو در مورد راه‌های تقویت امنیت و ایمنی آبراه‌ها و ناوبری دریایی در منطقه گفت‌وگو کردند.

در بیانیه شورای همکاری‌های خلیج فارس در این زمینه آمده است که این گفت‌وگوها بر اهمیت افزایش همکاری در امنیت دریایی و در چارچوب راهبرد مشارکت بین شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده متمرکز بود.

این دیدار در حالی صورت گرفت که جمهوری اسلامی ایران با ابراز مخالفت خود با هرگونه حضور قوای بیگانه در منطقه، بارها تاکید کرده که امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای همسایه تامین می‌‌شود.

به نوشته روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه، در این بیانیه آمده است، دو طرف همچنین در زمینه های همکاری مشترک برای اطمینان از ایمنی و آزادی تردد دریایی در خلیج فارس بحث وگفت‌وگو کردند.

کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان شماری از پایگاه های نیروی دریایی، هوایی و زمینی ایالات متحده از جمله ناوگان پنجم دریایی در بحرین هستند.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چندی قبل مخالفت ایران را با هرگونه حضور نظامی خارجی در منطقه خلیج فارس، از جمله نیروهای اروپایی، اعلام و تاکید کرد که امنیت این منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود و حضور نیروهای خارجی نه تنها کمکی به برقراری امنیت نمی‌کند، بلکه زمینه افزایش تنش‌ها را نیز فراهم خواهد کرد.

رسانه‌ها در روزهای گذشته از پیوستن شماری از نظامیان ایتالیا به ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس خبر دادند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها