گفت‌وگوی تلفنی ولایتی و رئیس جمهور عراق/ تاکید بر توسعه و تقویت روابط دوجانبه

گفت‌وگوی تلفنی ولایتی و رئیس جمهور عراق/ تاکید بر توسعه و تقویت روابط دوجانبه
چهارشنبه 16 تير 1400 - 14:43

مشاور بین‌الملل رهبر انقلاب در تماس تلفنی روز سه شنبه ۱۵ تیرماه، با دکتر برهم صالح رئیس جمهور عراق گفتگو و در خصوص آخرین تحولات منطقه ای و توسعه و تعمیق روابط دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

العالم _ ایران / سیاسی

علی اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل رهبر انقلاب، در تماس تلفنی روز سه شنبه ۱۵ تیرماه، با برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت وگو و در خصوص آخرین تحولات منطقه ای و توسعه و تعمیق روابط دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

ولایتی با اشاره به اقدامات مثبت رئیس جمهور عراق و همچنین ملاقات های خود با مسئولان و برادران عراقی و تاکید بر نگاه مثبت مقامات عالی دو کشور در ارتباط با توسعه روابط، گفت: کمتر دو کشوری در دنیا می توان سراغ گرفت که مانند ایران و عراق این مقدار مشترکات متعدد و عمیق داشته باشند و آنچه در زمان صدام روی داد یک استثنا در تاریخ مشترک دو کشور می باشد که ارتباطی به خواسته دو ملت نداشته است.

وی افزود: در هیچ کجا نمی‌توان دو کشوری را یافت که حدود ۸ سال جنگ را تجربه کرده باشند و بعد از ۸ سال که سایه جنگ برطرف شد این گونه با برادری و صمیمانه با یکدیگر ارتباط داشته باشند و مقام معظم رهبری نیز همواره بر توسعه روابط در تمامی زمینه ها تاکید دارند.

ولایتی تاکید کرد: یکی از راه های توسعه و تعمیق روابط، تقویت تعاملات علمی و آموزشی در سطوح عالی است و حسب اطلاع در برخی مناطق عراق و از جمله سلیمانیه که جنابعالی به آنجا تعلق دارید برای تاسیس دانشگاه تمایل وجود دارد و این آمادگی برای تاسیس شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق مختلف جهت کمک و حمایت از تحصیلات عالی عراق وجود دارد.

* دعوت رییس جمهور عراق از ولایتی برای حضور در بغداد

برهم صالح هم با ابراز خرسندی از حسن ظن موجود گفت: مراتب احترام و سلام من را به محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ابلاغ بفرمایید و آرزوی توفیق می کنم در این شرایط حساس و مهمی که ایران و منطقه در آن قرار دارد.

رییس جمهور عراق افزود: از دیدگاه های شما در خصوص روابط دو کشور مطلع هستم و می توانیم بررسی و گفتگوهای لازم را برای ایجاد زمینه های توسعه همکاری ها و تقویت روابط دوجانبه و تعاملات دو ملت دوست، برادر و مسلمان عراق ایران در جهت روابطی مستحکم تر و گسترده تر داشته باشیم.

وی افزود: مفتخر خواهیم بود که جنابعالی را در بغداد برای گفتگوهای بیشتر ملاقات کنیم و شما احتیاجی به دعوت‌نامه ندارید و اینجا در میان برادران خود هستید و در جایگاه رسمی هم از طرف بنده همیشه دعوت از جنابعالی آماده است تا بیشتر در خصوص تقویت ارتباطات بحث و تبادل نظر داشته باشیم.

برهم صالح تاکید کرد: عراق روی ارتباطات، همکاری ها، تعامل، کمک و برادری رهبری، ملت و دولت ایران حساب می کند و اهمیت قائل است و ان شاالله هر دو کشور بتوانند در این زمینه اقدامات بیشتری را داشته باشند.

وی تصریح کرد: با نظر شما در زمینه ارتباطات دو کشور موافقم و این روابط ویژگی ها و خصوصیات ویژه و کم نظیری دارد و بر تاریخ، جغرافیا، دین و فرهنگ دو کشور استوار است. در رابطه با تقویت پیوندهای علمی و فرهنگی هم دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه ویژه‌ای در سلیمانیه دارد و از پیشنهاد تاسیس شعب دانشگاه آزاد در عراق استقبال می‌کنیم و همه‌گونه امکانات و تسهیلات را در این زمینه ارائه خواهیم کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها