رسوایی جدید عربستان درمورد جنایت های جنگی اش در زندان های خود در یمن

رسوایی جدید عربستان درمورد جنایت های جنگی اش در زندان های خود در یمن
شنبه 19 تير 1400 - 20:13

نتیجه پژوهش ها در برخی مراکز انگلستان نشان می دهد که عربستان تجاوزهای وسیعی را در زندان های خود در داخل یمن و به پشتیبانی انگلستان مرتکب شده که در زمره جنایت های جنگی به شمار می رود.

العالم-عربستان سعودی

پایگاه تحلیلی انگلیسی " دكلاسيفايد"، نیروهای عربستان سعودی در فرودگاه الغیضه واقع در شرق یمن را به ارتکاب تجاوزهای سنگینی در زندان ها متهم کرد که با حمایت نیروهای مخفی انگلیس در آن منطقه صورت گرفته است.

این پایگاه اشاره کرد، تجاوزهای صورت گرفته که برخی از آنها جنایت جنگی به شمار می روند شامل شکنجه، ناپدید کردن افراد و کوچاندن اجباری آنها است.

دکلاسیفاید به نقل از سازمان دیده بان حقوق بشر خاطرنشان کرد، نیروهای عربستان که اداره زندان فرودگاه الغیضه را بر عهده دارند، اسیران را در آنجا شکنجه داده و تحت محرومیت های شدیدی قرار می دهند. آنها همچنین تدابیر امنیتی شدیدی را در داخل فرودگاه علیه افراد غیر نظامی یا نظامیان اعمال می کنند تا اجازه ثبت تجاوزهای خود و حضور نیروهای انگلیسی را به کسی ندهند.

سازمان حقوق بشری "سام" به نوبه خود عربستان را به شکنجه ده ها غیر نظامی متهم می کند که طی عملیاتی امنیتی در استان حضرموت دستگیر شده بودند. این سازمان نیز اقدامات عربستان را جنایت جنگی دانست.

"سام" در گزارش جدید خود اعلام کرد که عربستان صدها یمنی را در زندان های خود در عربستان و یمن نگه داشته که برخی از این زندان ها نیز غیرقانونی هستند. تیم میدانی "سام" گروه های مختلفی را کشف کرده که به صورت خودسرانه دستگیر و ناپدید شده بودند. برخی از آنها ازجمله تعداد زیادی روزنامه نگار، کنشگر سیاسی، افسر نظامی و افراد غیر نظامی، مورد شکنجه قرار گرفتند. طبق گفته گزارش مذکور، برخی از این بازداشت شدگان زیر شکنجه جان خود را از دست دادند که از میان آنها می توان ابراهیم الشمسان افسر گارد ساحلی یمن را نام برد.

توفیق الحمیدی رئیس سازمان "سام" اظهار داشت که گزارش مذکور، منعکس کننده رنج و درد خانواده های بازداشت شدگان است که برخی از آنها از سرنوشت نزدیکان دستگیر شده خود بی اطلاعند. وی خواستار توقف فوری اقدامات غیر قانونی عربستان در حق مردم یمن و آزادی تمامی بازداشت شدگان شد. الحمیدی همچنین خواست تمامی افرادی که در جنایت های دستگیری خودسرانه و ناپدید کردن بازداشت شدگان و شکنجه آنها دست داشتند، به مراکز قضایی ذیربط تحویل داده شوند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها