الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق توسط داعش شد تکرار نمی‌شود

الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق توسط داعش شد تکرار نمی‌شود
شنبه 19 تير 1400 - 21:09

نخست وزیر عراق در چهارمین سالگرد آزادسازی موصل با تاکید بر اینکه اشتباهات گذشته که منجر به اشغال مناطق عراق به دست تروریست‌ها شد هرگز تکرار نمی‌شود گفت که وحدت و انسجام عراقی‌ها از همه فرقه‌ها راه شکوفایی و ثبات عراق است.

العالم _ عراق

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای به مناسبت چهارمین سالروز آزادسازی شهر موصل بر ضرورت عدم تکرار اشتباهات گذشته تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، الکاظمی در بیانیه‌ای خبری گفت: عراقی‌ها چهارمین سالروز آزادسازی موصل را گرامی می‌دارند، آن هم پس از حماسه‌ای قهرمانانه که پیوند خون با زمین را تجسم و تاکید کرد وحدت عراق سوپاپ اطمینان آن است و انسجام عراقی‌ها از همه فرقه‌ها و اقوام آن راهی برای شکوفایی و ثبات کشور است.

وی با تاکید بر اینکه نبرد موصل همه موازنه‌ها را در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین المللی دگرگون کرد، گفت: پس از اینکه باندهای تروریستی داعش خاک عراق را آلوده کردند و خوارج عصر به مردم عراق حمله کرده و مرتکب جرایم وحشیانه مختلف علیه فرزندان آن شدند، موضع شرافتمندانه و قهرمانانه نیروهای امنیتی ما از همه تشکیلات و اصناف آن متکی به عقیده عشق به عراق و وحدت آن بود. آنها ایمان داشتند که گذشتن از جان راه انسان‌های شریف است و ملی گرایی واقعی در حفظ وحدت عراق و نه کوتاهی در قبال آن است.

الکاظمی تاکید کرد: چهار سال پس از آزادسازی موصل، دولت بر اهتمام شدید خود به تکرار نکردن اشتباهات گذشته و عواقب خطرناک آن که بهای آن را با خون دادیم، تاکید می‌کند و قاطعانه در برابر تروریسم می‌ایستد و با تحکیم قدرت نیروهای امنیتی و بازسازی ساختارهای آن، طبق برنامه‌هایی نظامی و سنجیده و همکاری با دوستان و متحدانمان بقایای تروریسم را تحت پیگرد قرارداده و منابع آن را خواهد خشکاند.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین تاکید کرد که دولت اهتمام زیادی برای مساله آوارگان قائل است و برنامه‌ای را برای بازگرداندن همه آوارگان به مناطقشان و ایجاد شرایط مناسب برای پیوستن مجدد آنها به جوامع اصلی خود وضع کرده است .

الکاظمی گفت که علاوه بر این دولت برنامه‌های متعددی را برای تقویت صلح داخلی و ایجاد امنیت اجتماعی در راستای تضمین صبات و حیات کریمه فرزندان عراق به اجرا گذاشته است.

نبرد آزادسازی موصل عملیاتی مشترک از سوی نیروهای دولت عراق با نیروهای الحشد الشعبی و دیگر گروه‌های نظامی عراق بود که برای بازپس‌گیری موصل از سیطره داعش انجام شد که در ژوئن ۲۰۱۴ این شهر را اشغال کرده بود.

موصل مرکز استان نینوا و دومین شهر بزرگ عراق است. این عملیات با نام «نینوا، ما می‌آییم» ( قادمون یا نینوى)در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۶ با محاصره استان نینوا و آزادی مناطق از این استان آغاز شد و بالاخره نخست وزیر وقت عراق در ۹ ژوئیه ۲۰۱۷ به صورت رسمی آزادی موصل را اعلام کرد.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها