تماس تلفنی چاووش اوغلو با وزیر خارجه تونس

تماس تلفنی چاووش اوغلو با وزیر خارجه تونس
چهارشنبه 6 مرداد 1400 - 10:48

وزیر خارجه ترکیه در تماس با همتای تونسی خود، بر حمایت آنکارا از مردم و کابینه دولت این کشور تاکید کرد.

العالم - ترکیه

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه سه شنبه شب با عثمان الجرندی همتای تونسی خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

وزیر خارجه تونس به همتای تونسی خود یادآور شد که ثبات و آرامش در تونس برای ترکیه اهمیت داشته و آنکارا از مردم این کشور حمایت می کند.

ترکیه نخستین کشور جهان بود که به کودتای تونس، واکنش نشان داده و در برابر رئیس جمهور این کشور عربی - آفریقایی، موضع گیری کرد.

کودتای تونس، علاوه بر مقامات رسمی دولت، سران بسیاری از احزاب مخالف دولت اردوغان را نیز نگران کرد.

تونس بین دو کشور الجزایر و لیبی قرار گرفته و برای اعمال سیاست های ترکیه در قاره آفریقا و همچنین سواحل مدیترانه، اهمیت بالایی دارد. حجم مبادلات تجاری بین ترکیه و تونس در شرایط اوج دو سال گذشته به رقم 5 میلیارد دلار رسیده بود که تراز آن با اختلافی جدی به نفع ترکیه است و با توجه به جمعیت 11 میلیونی این کشور، چنین حجمی از تجارت و صادرات برای تولیدکنندگان ترکیه، لقمه کوچکی به شمار نمی آید.

علاوه بر این، از منظر بافت سیاسی، گروه های اسلامی نزدیک به جریان اخوان المسلمین که با حزب حاکم ترکیه روابط خوبی دارند، جایگاه قابل توجهی دارند و مهم ترین چهره این جریان، راشد الغنوشی رهبر النهضه و رئیس پارلمان تونس است.

راشد الغنوشی، مهم ترین امید ترکیه برای تداوم اثرگذاری سیاسی و اجتماعی در قاره آفریقا است. الغنوشی، پس از مرگ محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر، برای ترکیه اهمیت بیشتری پیدا کرده و آنکارا نمی خواهد او نیز به سرنوشت مرسی دچار شود.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها