هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره رشد ۸۰ درصدی ابتلا به کرونا

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره رشد ۸۰ درصدی ابتلا به کرونا
شنبه 9 مرداد 1400 - 02:57

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد در چهار هفته گذشته در اکثر مناطق جهان موارد جدید ابتلا به کرونا بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است.

العالم-جهان

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: با انتشار سریع سویه بسیار مسری دلتا، جهان درخطر از دست دادن دستاوردهای خود در مقابل کرونا قرار گرفته است اما واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت همچنان موثر هستند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا سویه دلتای ویروس کرونا را مانند انتقال بیماری آبله مرغان توصیف کرده و هشدار داده است که این سویه می‌تواند باعث بیماریهای شدید شود.
آدهانوم افزود: موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در آفریقا که تنها یک و نیم درصد از جمعیت آن واکسینه شده‌اند در یک ماه گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است. نظام‌های بهداشت و سلامت در بسیاری از کشورها به شدت تحت فشار هستند.
با توجه به سازمان جهانی بهداشت، سویه دلتا در ۱۳۲ کشور شناسایی شده و درحال تبدیل به سویه غالب در جهان است.
مایک رایان کارشناس ارشد در سازمان جهانی بهداشت گفت: واکسن‌هایی که هم اکنون از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شده‌اند، محافظت در مقابل همه سویه‌های کرونا از جمله دلتا را افزایش می‌دهند و از بیماری شدید و بستری شدن جلوگیری می‌نمایند. ما درحال مبارزه با یک ویروس مشابه هستیم، اما این ویروس سریع‌تر منتقل می‌شود و برای گسترش در میان ما انسان‌ها سازگاری بهتری پیدا کرده است.
ماریا وان کارخوو، مسوول تکنیکی سازمان جهانی بهداشت در مورد ویروس کرونا گفت: سویه دلتا ۵۰ درصد مسری‌تر از نوع اولیه آن یعنی ویروس کشف شده در ووهان چین است.
سویه دلتای ویروس کرونا که برای اولین بار در هند کشف شد، در سرتاسر جهان زنگ خطر را به صدا درآورده است و به سرعت در کشورهای مختلف حتی آن‌هایی که تعداد زیادی از جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند، منتشر شده است.
سازمان جهانی بهداشت در ماه گذشته با هدف جلوگیری از انگ زدن به کشورهایی که انواع جهش یافته ویروس کرونا در آنجا شناسایی شده، تصمیم گرفت تا بجای اسامی پیشین از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری ویروس‌ها استفاده کند.
براین اساس نام ویروس (B. ۱. ۱. ۷) که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد، "آلفا" و ویروس (B. ۱. ۳۵۱) که برای اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد "بتا" خوانده می‌شود (P. ۱) هم "گاما" و (B. ۱. ۶۱۷. ۲) هند هم "دلتا" نامگذاری می‌شود. دیگر سویه‌های شناسایی شده به همین ترتیب و براساس حروف الفبای یونانی نامگذاری می‌شود.

ايرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها