بیانیه جوانان حزب النهضه تونس:

الغنوشی قصور درانجام مسئولیت را بپذیرد

الغنوشی قصور درانجام مسئولیت را بپذیرد
شنبه 9 مرداد 1400 - 19:58

جوانان جنبش النهضه تونس رهبران حزب خود را به شکست و سهل انگاری در رفع نیازهای مردم این کشور متهم کردند و از رئیس این حزب در جایگاه رئیس پارلمان تونس خواستند منافع ملی را در اولویت قرار دهد.

العالم - تونس

جوانان حزب جنبش النهضه با صدور بیانیه‌ای از رهبران حزب خود خواستند دفتر اجرایی حزب النهضه را به دلیل شکست در گزینه‌های خود برای رفع نیازهای تونسی‌ها منحل کند.

به گزارش روسیا الیوم، در بیانیه‌ای از طرف ۱۳۰ جوان از جمله تعدادی از نمایندگان طرفدار حزب النهضه با عنوان «اصلاح مسیر» آمده است: تونس در حال گذر از یک نقطه عطف تاریخی است که منجر به اتخاذ اقدامات فوق العاده از سوی رئیس جمهور آن شده و این اقدامات مورد استقبال مردم این کشور هم قرار گرفته است، اگرچه حساسیت و مخالفت برخی از نخبگان سیاسی و قانونی را برانگیخته است.

در این بیانیه آمده است: در این وضعیت بحرانی که بر هیچ یک از ما پوشیده نیست که حزب ما عامل اصلی آن بوده است، اجتناب ناپذیر از انتخاب گزینه‌هایی دردناک هستیم چه به این صورت که مسئولیت را پذیرفته و از اشتباهات گذشته اجتناب کنیم و چه به این شکل که به فشارهای مردمی پاسخ دهیم.

جوانان حزب النهضه تاکید کردند: ما می‌خواهیم به سمت راه حل‌هایی موثر برای کشور خود پیش برویم ، به دور از مکانیسم‌های قبلاً تصویب شده که تنها می‌توانند سیاست‌ها و گزینه هایی را ایجاد کنند که بدتر از مدل های قبلی خود هستند.

در همین راستا جوانان النهضه بر پنج نکته تاکید کردند که در ادامه آمده است:

1- ما به دستاوردهای انقلاب تونس متعهدیم و گفت‌وگو را تنها گزینه برای برون رفت از بحران می‌دانیم آن هم از این طریق که نهادهای منتخب حکومتی کار خود را در اسرع وقت از سر گیرند.
2- از رهبران فعلی جنبش النهضه می‌خواهیم مسئولیت کوتاهی خود در تحقق خواسته‌های ملت تونس را بپذیرند و وخامت وضعیت کنونی را درک کنند، چرا که گزینه‌های سیاسی، اقتصادی،اجتماعی و شیوه مدیریت آن برای ائتلاف‌های حکومتی و بحران‌های سیاسی در برآورده کردن خواسته‌های شهروندان مفید فایده نبوده است.

3- ما از مجلس شورای ملی تونس می‌خواهیم با پذیرش مسئولیت، دفتر اجرایی حزب النهضه را فورا منحل کرده و یک ستاد بحران را مامور کند که بتواند با وضعیت وخیم کنونی تونس برای بازگشت سریع فعالیت نهادهای حکومتی تعامل کند.

4 – ما از راشد الغنوشی رئیس پارلمان تونس هم می‌خواهیم با ارجحیت دادن به منافع ملی هرآنچه را برای بازگشت پارلمان به روند طبیعی کار خود لازم است، اتخاذ کند.

5- ما از النهضه می‌خواهیم با هر طرح سیاسی برای خروج کشور از بحران شدید در صورتی که مبتنی بر قانون و نهادهای قانونی باشد، تعامل مثبت داشته باشد.

در پایان از رهبران حزب النهضه خواسته شده است با پذیرش مسئولیت خود به این خواسته‌ها پاسخ دهد تا کشور از وضعیت آشفتگی خارج شود.

شامگاه یکشنبه سوم مرداد پس از نشست اضطراری «قیس سعید» رئیس‌جمهور تونس با برخی از مقامات بلندپایه این کشور، دفتر ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که سعید تصمیم گرفته هشام المشیشی، نخست وزیر مورد حمایت النهضه را برکنار و خود اداره امور کابینه را خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان تونس تحت رهبری راشد الغنوشی، مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو کرد. وی در بیانیه خود این تصمیمات را مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی تونس خواند.

تصمیم رئیس‌جمهور تونس تنها ساعاتی پس از اعتراضات مردمی علیه دولت و حزب «النهضه» که بزرگترین حزب پارلمانی این کشور محسوب می‌شود، اتخاذ شد.

رئیس جمهور تونس در ادامه اقدامات فوق العاده خود، رسماً مصونیت قضائی اعضای پارلمان این کشور را باطل کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها