قالیباف در مراسم تحلیف:

ایران میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال است/ مجلس در دوره «کارآمدی و پاسخگویی»در کشور همراه دولت است/ مدیریت جهادی راه حل همۀ مشکلات است

ایران میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال است/  مجلس در دوره «کارآمدی و پاسخگویی»در کشور همراه دولت است/ مدیریت جهادی راه حل همۀ مشکلات است
پنج‌شنبه 14 مرداد 1400 - 17:54

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:جمهوری اسلامی ایران در حالی پا به قرن جدید شمسی می‌گذارد که میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال، آزادی، عدالت، نفی سلطه پذیری و از همه مهم تر به کار بستن ارزش های اصیل اسلامی در جامعه است.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

محمدباقر قالیباف عصر پنجشنبه در مراسم تحلیف آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس‌جمهوری که با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری پیشین، رییس دیوان عالی کشور، اعضای شورای نگهبان و مقامات کشوری و لشگری و همچنین نمایندگان ویژه از کشورهای خارجی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حالی پا به قرن جدید شمسی می‌گذارد که میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال، آزادی، عدالت، نفی سلطه پذیری و از همه مهم تر به کار بستن ارزش های اصیل اسلامی در جامعه است.

وی تصریح کرد: در این راه خون پاک‌ترین انسان‌ها از شهید شیخ فضل الله نوری تا شهید قاسم سلیمانی فدا شده تا نهال مقدس حرکت مردمی را به درختی تناور و ریشه دار تبدیل کند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) با رهبری انقلاب اسلامی در قلّۀ این مبارزه و با بنیان گذاردن جمهوری اسلامی موهبت مردم سالاری دینی را برای ملّت ایران به ارمغان آورد و جانشین صالح او، آیت الله خامنه‌ای آن را تثبیت و بالنده کردند و در نتیجه انقلاب اسلامی به الگویی الهام بخش برای جهان اسلام و آزادی خواهان تبدیل شد.

قالیباف یادآور شد: اینک به پاس ایثار شهدا و جانبازان و پایمردی‌ها و پشتیبانی‌های ملّت شریف و صبور ایران در برابر همۀ دشمنی‌های استکبار جهانی و نظام سلطه؛ کشور در مواجه با تنگناها، ناملایمات و مصائب معیشتی فرارو در هنگامه یک تحول اساسی و افق گشایی در نظام حکمرانی خویش قرار دارد؛ این تحول اساسی مبتنی بر مکتب امام همراه با رفع ناکارآمدی، مبارزۀ جدی با فساد و عوامل نفوذی و همچنین مقاومت در برابر فشارها و تحریم های ناجوانمرانۀ دشمنان خارجی است.

وی افزود: اکنون و در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی باوجود همۀ کارشکنی‌ها و توطئه‌های خارجی و شیطنت مغرضان داخلی برای دلسرد کردن مردم نتایج انتخابات سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ نشان داد که مردم بار دیگر برای حل مسایل کشور و عبور از بحران‌ها به صراط مستقیم «جریان انقلاب اسلامی» اعتماد دارند؛ لذا به پشتوانۀ وجود یک قوۀ قضاییۀ ضدفساد استقرار یک مجلس انقلابی و آغاز به کار یک دولت مردمی، موسم آن است تا با سرلوحه قراردادن روحیۀ انقلابی جهت‌گیری انقلابی و فرهنگ مدیریت جهادی و با تمسک به ارزش‌ها و اصول ناب مکتب امام و به منظور قوی ساختن ایران و اثبات کارآمدی دین در ادارۀ جامعه طرحی نو در اندازیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در بیست و هشتم خرداد پیام تحول‌خواهی مردم از طریق صندوق‌های رأی به نظام و دنیا مخابره شد و با حضور پر معنای مردم در انتخابات فصلی نوین در تاریخ انقلاب اسلامی آغاز شد، فصلی برای جبران کوتاهی‌ها، غفلت‌ها و کاستی‌ها. فصلی برای احیاء ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و حرکت در مسیر بیانیۀ گام دوم انقلاب برای طی کردن مسیر خودسازی جامعه پردازی و تمدّن سازی نوین اسلامی.

قالیباف تصریح کرد: این یک واقعیت روشن است که ما وارد دورۀ جدید مدیریتی در کشور شده‌ایم؛ مردم با انتخاب‌های خود در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری این فرصت را به ما داده‌اند تا با حل مشکلات مردم خصوصاً قشر ضعیف و متوسط نشان دهیم که مدیریت جهادی راه حل همۀ مشکلات مادی و معنوی جامعه است.

وی یادآور شد: بخواهیم یا نخواهیم در دورۀ جدید مدیریتی کشور بار به سرانجام رساندن این خواسته به حق مردم به دوش ما مسوولان است؛ امروز نگاه همۀ شهدایی که خونشان را در راه انقلاب و برای امنیت و رفاه مردم داده‌اند به ما است؛ نمی‌توانیم روز را به شب برسانیم بدون این که اجازه داشته باشیم لحظه‌ای برای مردم تلاش نکرده باشیم و حق نداریم شب را بدون دغدغۀ مردم سر بر بالین بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: برای موفقیت در رسیدن به این هدف دورۀ جدید مدیریتی کشور را باید به دوره کارآمدی و پاسخگویی تبدیل کنیم؛ در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» وظیفه داریم اوّل تمرکز بر کارآمدی را اصل قرار دهیم و بدون بهانه تراشی در تصمیم و اجرا به سمت ایجاد یک «زندگی خوب» برای همه با اولویت توانمندسازی محرومان حرکت کنیم. در قدم دوم باید با پاسخگویی به مردم اشکالات خود را برطرف کنیم تا بتوانیم بر چالش های موجود غلبه کنیم و نسبت به حل مشکلات مردم اقدام عملی انجام دهیم.

رییس قوه مقننه همچنین گفت: در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» همة ما مکلّف هستیم که ثبات اقتصادی و امید و نشاط را در جامعه افزایش دهیم و روشن است که بار اصلی این مسوولیت برعهده دولت خواهد بود؛ زیرا اکثر ظرفیت‌های اجرایی کشور در اختیار قوۀ مجریه است؛ امّا همدلی و هم‌افزایی دو قوّۀ دیگر در تکمیل این فعالیت نقشی کلیدی دارد.

قالیباف تاکید کرد: در همین راستا مجلس با تأکید بر استقلال قوا و رعایت همۀ ضوابط قانونی «پیمان همکاری با دولت» را بر اساس منافع ملّی و مطالبات مردم اعلام می‌کند. مجلس یار و همراه دولت در مسیر پیشرفت کشور و البته ناظری فعّال و دلسوز در تحقّق تعهدات دولت است.

وی افزود: در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» حاشیه‌روی، حاشیه‌سازی و فاصله گرفتن از دغدغه‌های مردم گناهی نابخشودنی است و مردم هرگز این موضوع را از ما قبول نخواهند کرد؛ بنابراین همه ما در همه ارکان نظام وظیفه داریم، مراقب باشیم در دام‌های خودساخته یا دشمن‌ساخته‌ای که باعث می‌شود دغدغه‌های مردم به حاشیه بروند نیفتیم و با هر حاشیه سازی و حاشیه روی مقابله کنیم؛ در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» نه تنها فساد بلکه هرگونه منفعت طلبی سیاسی یا قبیله گرایی گناهی نابخشودنی است.

رییس مجلس یادآور شد: کارآمدی وقتی ممکن است که مطابق برنامه عمل کنیم؛ همانطور که رهبر حکیم انقلاب در مراسم تنفیذ فرمودند: «هر حرکت و اقدام اقتصادی باید متّکی بر برنامه کلّی تنظیم شده برای کشور باشد». این فرمایش ایشان یک اصل مهّم و دستوری به ما است. در همین جهت دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خود را موظّف می‌دانند که تمامی ظرفیت‌های کارشناسی خود را برای تنظیم و تدوین یک برنامۀ کوتاه مدّت و برنامه پنج ساله هفتم کشور برای عبور از بحران و چالش‌های موجود به کار گیرند. این امر میسّر نیست جز با همکاری وزرا، کارشناسان زبده دولتی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس و همچنین با استفاده از نظرات نخبگان دانشگاهی و اندیشکده ها و مراکز مطالعات مردمی.

قالیباف ادامه داد: ما به خوبی بر مشکلات و چالش‌های پیش روی دوره جدید واقف هستیم. ما می‌دانیم ناکارآمدی‌های اشباع شده تا چه میزان به اعتماد مردم لطمه زده است و می‌دانیم بار مشکلات اقتصادی و معیشتی چقدر بر شانه مردم خصوصاً قشر متوسط و ضعیف سنگینی می‌کند. همچنین می‌دانیم تهدیدها و تحریم های دشمن شرایط را برای اداره کشور سخت کرده است، امّا در کنار این چالش‌ها، ظرفیت‌های خدادادی، مردمی، اقتصادی و بین المللی قابل توجهی نیز وجود دارد که در صورت به کارگیری مدیریت جهادی که مدیریتی عقلانی مبتنی بر تلاش و روحیه انقلابی و اعتقاد به رزق لایحتسب الهی است، می توان بر این چالش‌ها غلبه کرد.

وی تصریح کرد: ما مطمئن هستیم با خداباوری و مردم باوری که منجر به اعتماد به سنّت های الهی و مردمی کردن امور می‌شود، می توان از دل تهدیدهای موجود فرصت‌های بزرگی را برای ایجاد یک زندگی خوب برای مردم ایجاد کرد و از این طریق افق رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب نیز روشن تر خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش نخست سخنان خود هم با خیرمقدم به شرکت کنندگان در مراسم تحلیف اظهارداشت: حضور همه هیات های بلندپایه ای که از دیگر کشورها تشریف آورده اند و در پارلمان جمهوری اسلامی ایران به ما افتخار شرکت در مراسم تحلیف را داده‌اند و همچنین همه بزرگان دینی، مذهبی، مقامات کشوری و لشگری، نخبگان سیاسی اجتماعی فرهنگی و جهادی، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران که قدم به خانه ملت گذاشته اند سلام عرض می کنم .
قالیباف ضمن عرض تبریک مجدد به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به دلیل اعتماد مردم به ایشان گفت: وظیفه خود می‌دانیم اولین حضورشان به عنوان رییس جمهوری را در خانه ملت گرامی بداریم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین به رییس قوه قضاییه، اعضای شورای نگهبان، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس دفتر مقام معظم رهبری و رییس جمهوری پیشین و دیگر عزیزانی که نام بردن آنها در این زمان امکان پذیر نیست خیر مقدم می گویم. وی ادامه داد: به طور ویژه از طرف مردم ایران از حضور تک‌تک روسای جمهور نخست وزیران، روسای و هیات‌های پارلمانی، معاونان رییس جمهوری و نخست وزیر وزرای خارجه فرستادگان ویژه و عالی رتبه روسای کشورها تمامی روسا و دبیران کل سازمان‌های بین‌المللی و دفاتر مربوطه سفیران خارجی مقیم تهران و شخصیت های سیاسی ،مذهبی، اجتماعی و جهادی از کشورهای منطقه و محور مقاومت به متن و کشورهای آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین و همچنین نماینده ویژه عالیجناب پاپ خوشحالی خود را اعلام می‌کنیم و امیدوارم مهمان‌نوازی گرمی داشته باشیم و پیام آور مهر و دوستی مردم ایران باشیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها