«میقاتی» بعد از دیدار با «عون»: بررسی تشکیل دولت را کامل کردیم

«میقاتی» بعد از دیدار با «عون»: بررسی تشکیل دولت را کامل کردیم
پنج‌شنبه 21 مرداد 1400 - 19:37

مأمور تشکیل دولت لبنان بعد از دیدار با رئیس‌جمهور این کشور گفت که بررسی تشکیل دولت را کامل کردیم.

العالم-لبنان

«نجیب میقاتی» مأمور تشکیل دولت لبنان که برای دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور به کاخ «بعبدا» رفته بود، گفت: بررسی تشکیل دولت را کامل کردیم و هفته آینده این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

میقاتی روز گذشته با حضور در کاخ ریاست‌جمهوری، پیش نویس تشکیل کابینه خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده بود.

میقاتی پیش از این در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده تشکیل دولت اظهار داشت: می‌دانم کار بسیار دشواری پیشِ‌روی ما قرار دارد. تشکیل دولت تنها امید لبنانی‌ها است و من همه تلاش خود را برای انجام این کار و تشکیل دولت و نه هیچ چیز دیگری به‌کار خواهم بست.

نخست وزیر مکلف لبنان افزود: اما دیگر دولتی مانند دولت‌های قبلی تشکیل نخواهد شد که بعد از سه هفته برگردیم و درباره اختلافات و درگیری‌هایی که درباره برخی قوانین و تصمیمات اتخاذشده در کابینه به وجود آمده است بحث کنیم.

نجیب میقاتی اضافه کرد: من به‌دنبال قدرت و اختیارات استثنایی و فوق‌العاده نیستم؛ بلکه می‌خواهم حداقل به‌عنوان نخست وزیر اختیاراتی داشته باشم و از آن استفاده کنم.

طبق آنچه منابع سیاسی آگاه لبنان گزارش می‌دهند اکنون چالش اساسی درباره وزارت کشور و وزارت دادگستری است که سعد حریری موافقت کرده بود این وزارتخانه‌ها سهم تیم رئیس جمهور باشد اما نجیب میقاتی این موضوع را نمی‌پذیرد به‌ویژه این که حریری در فهرستی که قبل از استعفای خود به میشل عون ارائه داد اعلام کرده بود که دیگر قصد ندارد وزارت کشور را در اختیار تیم رئیس‌جمهور قرار بدهد.

نجیب میقاتی، حدود دو هفته قبل با کسب 72 رای از مجموع 118 رأی نمایندگان پارلمان، از سوی میشل عون، رئیس جمهور لبنان مأمور تشکیل کابینه شد و موظف است کابینه خود را به وی تقدیم کرده و از پارلمان برای تک تک وزرای کابینه رأی اعتماد بگیرد.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها