سخنان نمایندگان موافق و مخالف برنامه های رییس جمهوری درجلسه رای اعتماد به کابینه

سخنان نمایندگان موافق و مخالف برنامه های رییس جمهوری درجلسه رای اعتماد به کابینه
شنبه 30 مرداد 1400 - 11:25

پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی برای دفاع از کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم در جلسه رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی، مطابق قانون ۵ تن از نمایندگان مخالف و ۵ نفر از نمایندگان موافق به اظهار نظر در زمینه کلیات کابینه معرفی شده پرداختند.

الغالم ـ ایران ـ سیاسی

در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم با حضور حجت الاسلام «سیدابراهیم رییسی» رییس جمهوری در دستور کار مجلس قرار گرفت و پس از سخنان رییس جمهوری، نمایندگان موافق و مخالف با کلیات برنامه های دولت سیزدهم با حضور درجایگاه دلایل خود را ارایه کردند.

موافق کلیات کابینه سیزدهم:

رویکرد اصلی دولت اجرای سند تحولی دولت مردمی است

نماینده مردم ایذه وباغملک در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه‌های دولت سیزدهم دل‌های ناامید را امیدوار می‌کند و قلب‌ها را به آینده روشن نگه‌ می‌دارد.

عبدالله ایزدپناه روز شنبه به عنوان موافق کلیات برنامه‌های دولت سیزدهم با حضور در جایگاه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سیزدهم که دولت مردمی نام گرفت، دل‌ها را به سوی مردی از سلاله رسول خدا (ص)، فرزند خمینی کبیر (ره) و خامنه‌ای عزیز هدایت کرد تا با تکیه بر شعارهای انقلاب اسلامی به عنوان اولین دولت در گام دوم انقلاب اسلامی زمینه ساز دولت قوی برای جهش ایران باشد.

وی افزود: دولت سیزدهم در حالی دولت را تحویل گرفت که جنگ اقصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای اقتصادی عرصه را بر مردم تنگ کرده و دهک‌های پایین جامعه در شرایط بد اقتصادی با تورم و گرانی و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده ایذه و باغملک خاطرنشان کرد: امروز در این شرایط سخت و دشوار، آحاد ملت نخبگان مجلس انقلابی باید همسو با دولت مردمی برای رفع مشکلات اساسی کشور و تحقق شعار ایران قوی گام بردارند. مشکلات کشور زیاد و فرصت خدمت بسیار کوتاه است و امروز این فرصت را در اختیار داریم با کمک برنامه‌های دولت، از رنج‌ها و مشکلات مردم بکاهیم.

ایزدپناه اظهار کرد: با مطالعه دقیق و بررسی انجام شده از برنامه‌های دولت مشخص می‌شود رویکرد اصلی دولت اجرای سند تحولی دولت مردمی است که با اجرای آن یعنی بیانیه گام دوم انقلاب، رشد و تعالی ایران اسلامی، اقتصاد مقاومتی، بهبود معیشت خانوارها و توسعه روابط بین الملل بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت می‌توان به ایران قوی امیدوار بود.

وی اضافه کرد: در تمام برنامه‌های دولت و وزیران پیشنهادی عدالت به همراه پیشرفت در کانون برنامه‌ریزی قرار گرفت و برآیند این برنامه‌ها، رونق تولید داخلی و تعالی ایرانی اسلامی خواهد بود. نکته اساسی در برنامه‌های دولت این است که بر مبنای توصیف و تحلیل واقع‌بینانه از وضع کشور و مشکلات و با توجه به ظرفیت‌های واقعی ساختاری، مالی و انسانی می‌تواند حل مشکلات هدف‌گذاری شده است. در بررسی برنامه‌های وزیران پیشنهادی نقطه‌های برجسته‌ای وجود دارد که نشان از برنامه‌های دولت برای تحقق آنها دارد.

این نماینده مجلس گفت: عدالت‌محوری، مبارزه با فساد، تحول گرایی، اقدام جهادی، به صحنه آوردن ظرفیت‌های مردمی به ویژه جوانان و نخبگان، توجه به ویژه به علم و مراکز دانش بنیان، توزیع منابع و امکانات بر اساس آمایش سرزمین نمونه‌هایی از برنامه‌های دولت است.

وی ادامه داد: برنامه‌ها به گونه‌ای است که دلهای ناامید را امیدوار و قلب‌ها را به سوی آینده روشن نگه می‌دارد. اجرای این برنامه‌ها به وزیران توانمند متخصص و متعهد نیاز دارد که دارای کارنامه سیاسی و اجرایی باشند و وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم مشخص می‌کند که رئیس جمهوری برای گزینش افراد، هماهنگی‌ها و بررسی‌های فراوانی انجام داده است.

نماینده مردم ایذه وباغملک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بررسی کابینه در ادوار گذشته نشان می‌دهد شاید برخی افرادی که به عنوان وزیر معرفی می‌شوند نتوانند از مجلس رای اعتماد را کسب کنند اما وزیران پیشنهادی این دولت نشان می‌دهد وزیران پیشنهادی جوان، متخصص، دارای روحیه فساد ستیزی، خوش‌فکر، دارای برنامه و با تعامل سازنده با مجلس هستند که با اجرای قوانین و اقدام آنها می‌توان به آینده کشور امیدوار بود.

وی یادآور شد: دولت سیزدهم در حالی دولت را به دست گرفت که شاخص‌های کلان اقتصادی نگران‌کننده است طوری که تورم ۴۴ درصدی، حجم بالای نقدینگی یعنی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی، کسری بودجه، سالانه ضریب چینی ۴۰ درصدی، نرخ بالای بیکاری و بیماری منحوس کرونا، کار اداره کشور را سخت کرده است اما با تلاش مضاعف و با همکاری همه ظرفیت‌ها می‌توان به آینده امیدوار بود و با برنامه‌ریزی مشکلات را کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ازهمکاران تقاضا دارم با توجه به وزیران پیشنهادی از جمله استفاده از سرمایه‌های اجتماعی، نخبگان، شایسته سالاری، مبارزه با فساد، اشتغال‌زایی و بهبود معیشت مردم، کنترل نقدینگی، ساخت یک میلیون مسکن در سال، کاهش هزینه‌های درمان به کلیات برنامه دولت سیزدهم رأی دهید تا همانطور که رهبر انقلاب تاکید داشته‌اند دولت جدید هرچه زودتر کار خود را آغاز کند.

ایزدپناه گفت: اکثر وزیران پیشنهادی وعده دادند نگاهشان به مناطق محروم و کم برخوردار منصفانه باشد. رویکرد اصلی دولت سیزدهم اقدام و عمل هست و اینکه ایجاد توازن منطقه‌ای و بهره‌برداری از منابع از جمله خوزستان در برنامه‌های دولت قرار بگیرد.

مخالف کلیات کابینه سیزدهم:

نماینده ساری: برای کارگران کشور برنامه کاربردی ارائه نشده است

نماینده ساری در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم با بیان اینکه برای کارگران کشور برنامه کاربردی ارائه نشده است خطاب به رییس جمهور گفت:برای اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری و پیگیری مسائل اقتصادی کشور شما فرمانده‌ای به ما معرفی نکردید.

علی بابایی کارنامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات برنامه پیشنهادی دولت سیزدهم بیان کرد: بنده کارگری روستازاده هستم که از خطه شمال به پارلمان آمدم، مخالفتم با برنامه شما از باب این است که مشکلات مردم دنبال شود وگرنه همانطور که در انتخابات ارادت خود به شما را اثبات کردم همچنان به شما و روحیه شما اعتقاد دارم. امروز نگرانی مردم از باب گرانی است، مردم از ما می‌پرسند که تورم بالای ۴۵ درصد کِی و براساس چه مدلی قرار است مهار شود؟

نماینده مردم ساری خطاب به رییس جمهور گفت: آیا شما نیز مدیریت کرونا را همچون دولت قبل به قضا و قدر می‌سپارید یا واقعا از مسیر علمی و تجربی آن را دنبال می‌کنید؟

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان داشت: برای کارگران کشور برنامه کاربردی ارائه نشده است. ما به شما اعتقاد داریم و انتظار داریم برای عدالت فردی و عدالت استخدامی برنامه کاربردی ارائه کنید.برای اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری و پیگیری مسائل اقتصادی کشور شما فرمانده‌ای به ما معرفی نکردید . لازم است مجلس شورای اسلامی به طور روزانه با فرمانده اقتصادی کشور در ارتباط باشد. سفره مردم در طول ۸ سال گذشته کوچک‌تر شده و باید برنامه‌ای عملی و کاربردی در کوتاه مدت ارائه شود.

بابایی کارنامی تصریح کرد: صیانت از محیط زیست، مدیریت شهری، مساله بانک‌ها، مبارزه با مافیای فولاد، دارو، صنعت خودرو و واردات برنج از جمله مواردی هستند که باید در خصوص آنها برنامه‌ای جامع ارائه شود.

وی افزود: بحث مدیریت پسماند در استان‌های شمالی و مدیریت فاضلاب استان ها نیازمند برنامه است. صندوق‌های بازنشستگی تبدیل به حیاط خلوت برخی جریانات سیاسی شده است. باید به صورت مستحکم با آنها برخورد شود ما به شما اعتقاد داریم اما مردم از ما می‌پرسند که ۶ ماه بعد چگونه تورم قرار است کنترل شود؟ و عدالت اجتماعی محقق شود. امروز باید حرف‌هایی پشت این تریبون زده شود که مردم نتیجه آن را در عمل ببینند.

موافق کلیات کابینه سیزدهم:

رویکرد رییسی، برنامه‌ریزی متناسب با فرهنگ و نیاز مردم

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوی مجلس گفت: جوانگرایی، کارآمدی، فسادستیزی، تخصص، روحیه انقلابی، هماهنگی، مردمی بودن در سوابق همه عزیزان است و این از قوت پژوهش‌محوری و آینده‌نگری است.

سید محمود مولوی روز شنبه در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی در موافق با کلیات برنامه پیشنهادی دولت با قدردانی از رییس مجلس که با یک کار ابتکاری و زیبا توانستند در نشست‌هایی با وزیران پیشنهادی بتوانیم برنامه‌ها را با دقت مورد ارزیابی قرار دهیم، گفت:‌ از آیت‌الله رییسی برای انتصاب مخبر به نمایندگی از استان خوزستان صمیمانه قدردانی می‌کنم.

نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: با مطالعه کارنامه سوابق سیاسی و اجرایی وزیران پیشنهادی به این نتیجه می‌رسیم که رییس جمهوری در انتخاب و جمع‌بندی این کابینه در شناسایی، فرآیند و هم در نتیجه‌گیری بسیار تلاش کرده‌اند.

مولوی تصریح کرد: دولت گذشته وضعیت را به نحوی تحویل آقای رییسی داد که افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، نرخ بالای بیکاری، نرخ بالای تورم، شرایط بد آب آشامیدنی، اوضاع وخیم گسترش کرونا، ادامه تحریم‌های ظالمانه و وضعیت نامناسب معیشتی مردم بود.

وی عنوان کرد: آقای رییسی در برنامه اعلامی در کابینه و وزیران پیشنهادی دو رویکرد اساسی را دنبال کردند. همکار ما که مخالف صحبت کردند فرمودند در برنامه ورود نکردند در بحث فسادستیزی ورود نکردند، اگر کمی مطالعه می‌کردند به این نتایج می‌رسیدند.

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوی مجلس بیان کرد: حوزه اساسی‌ای را که آقای رییسی دنبال می‌کنند، معیشت مردم که در اکثر برنامه‌ها خصوصا وزرای پیشنهادی در حوزه اقتصادی دیده می‌شد.

مولوی گفت: نکته دوم تقویت سرمایه و اعتماد اجتماعی است، موضوعی که الان آقای رییسی و دولت ایشان دنبال می‌کنند این است که می‌خواهند سرمایه‌های اجتماعی را برگرداند که در این زمینه صدمه دیده‌ایم. طبیعی است در بررسی کابینه‌ها همیشه به همین شکل بوده و ممکن است وزیری رای نیاورد اما کابینه با قوت و قدرت کارش را ادامه خواهد داد. عزیزانی که معرفی شدند افرادی، متخصص باتجربه و متناسب با اهداف هستند.

وی ادامه داد: این نکته بسیار مهم و اساسی است که یک وزیر همراه با کابینه و سیاست‌های وزیر حرکت کند. خوشبختانه کمترین نفر ۴۰ سال و مسن‌ترین نفر ۶۰ سال دارد میانگین کابینه آقای رییسی ۵۳ سال است و نسبت به کابینه‌های دیگر جوانتر است.

نماینده مردم آبادان در مجلس تصریح کرد: ایشان رویکردی که در بیانیه گام دوم تاکید شده بود و با دقت، صراحت و ظرافت انجام داده‌اند. علاوه بر این جوانگرایی، کارآمدی، فسادستیزی، تخصص، روحیه انقلابی، هماهنگی، مردمی بودن در سوابق همه عزیزان است و این از قوت پژوهش‌محوری و آینده‌نگری است.

مولوی بیان کرد: نگرش عملیاتی، گره‌گشایی، امیدآفرینی و انطباق معاونت نظارت مجلس کار شایسته‌ای انجام داد که من در اینجا وظیفه می‌دانم قدردانی کنم از مقایسه‌ای که انجام داد. با شرح وظایف وزارتخانه‌ها، سند تحول، اسناد بالادستی و برنامه ششم اکثر وزیرانی که پیشنهاد شده‌اند همه میانگین بالا را گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: این نشان دهنده رویکرد آقای رییسی است رویکرد برنامه‌ریزی متناسب با فرهنگ و رویکرد برنامه‌ریزی متناسب با نیاز مردم است و این بخشی از ویژگی‌های این کابینه است.

نماینده مردم آبادان در مجلس خاطرنشان کرد: آقای رییسی در مطالباشان اشاره کردند که از دخالت در بازار به نظارت در بازار، تنظیم تسهیل‌گرایی، رویکرد اقتصادی نوین با تکیه بر دانش‌بنیان، برعکس آنکه سیستم سنتی را دنبال می‌کردند. این کابینه با مردمی بودن، انقلابی بودن و با برنامه‌اش موجب پیشرفت خواهد شد.

مولوی خطاب به آیت‌الله رییسی گفت: نوک پیکان تولید، کارگران عزیز هستند تقاضا می‌کنم ساماندهی کارگران را در اولویت کار قرار دهید. رتبه‌بندی معلمان انتظاری است که معلمان سال‌ها منتظر آن هستند.

وی در مورد خوزستان خطاب به رییسی گفت:‌ لایروبی اروندرود نیاز کشور است نه فقط خوزستان، ساماندهی مناطق آزاد نیاز کشور است نه خوزستان. خوزستان یکپارچه است، منسجم است شمال خوزستان سنوات گذشته خواستند در استان شوند مردم راضی نبودند، شرق خوزستان خواستند استان شوند مردم راضی نبودند. خیلی تلاش کردم تا قبل از اینکه اینجا تشریف بیاورید به مردم شریف ایران ثابت کنم که جنوب هم نمی‌خواهد استان شود و خوزستان یکپارچه است.

مخالف کلیات کابینه دولت سیزدهم:

سوابق ایثارگری وزیران پیشنهادی مورد توجه قرار نگرفته است

نماینده مردم رباط کریم در مخالفت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: برنامه‌های ارائه شده اغلب وزرا کیفی و توصیفی بود و در انتخاب وزیران پیشنهادی کابینه به سابقه ایثارگری، جانبازی و حضور آنان در جبهه توجه نشده است.

حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مخالفت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت گفت: برنامه‌های ارائه شده اغلب وزرا کیفی و توصیفی بود و بنده برنامه آنان را به صورت کمی ندیدم.از سوی دیگر در انتخاب وزرای کابینه به سابقه ایثارگری، جانبازی و حضور آنان در جبهه آن طور که باید و شاید توجه نشده است.

نماینده مردم رباط کریم گفت: رییس جمهوری و وزرای پیشنهادی باید بگویند که در این چهار سال می‌خواهند برای مبارزه با فساد چه کنند و چه برنامه‌ای برای ثبت اموال مسئولان و شفافیت در دارایی‌های آنان دارند.

نوروزی اظهار داشت: باید مشخص شود که در دولت جدید قرار است میزان ایجاد شغل و کاهش تورم در هر سال به چه مقدار برسد. باید پاسخ داده شود که آیا در دولت جدید قرار است بانک اسلامی بدون ربا داشته باشیم یا خیر و باید بدانیم که در این دوره، دولت چگونه می‌خواهد بر بازار نظارت کند.

وی تصریح کرد: مساله دیگر در مورد خصوصی‌سازی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا است و دولت باید پاسخ دهد که چه برنامه‌ای برای واگذاری این دو شرکت دارد و نباید این دو شرکت خودروسازی دولتی بمانند.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس بیان کرد: بنده در برنامه وزیران پیشنهادی ندیدم که برنامه آنها در راستای سیاست‌های کلی نظام، فعال کردن اقتصاد و دارایی و حل فاصله طبقاتی باشد و به این جهت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت مخالف هستم.

مخالف کلیات کابینه دولت سیزدهم:

رییس جمهوری درباره شرایط نیروها در سازمان‌های دولتی برنامه بدهد

نماینده مردم مشهد و کلات گفت: از رییس جمهوری توقع داریم نسبت به بررسی و ساماندهی وضعیت شرایط نوع قرارداد کارمندان در سازمان‌ها و نهادهای دولتی برنامه بدهد.

«محمد حسین حسین زاده بحرینی» در مخالفت با کلیات سخنان رییس جمهوری گفت: از رییس جمهوری محترم تشکر می‌کنیم که زودتر از زمان مقرر نسبت به ارسال فهرست وزرای پیشنهادی به مجلس اقدام کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ما امروز در شرایطی هستیم که باید نسبت به کابینه ایشان اظهار نظر کنیم و مطابق مواد ۲۰۳ و ۲۰۴ آیین نامه داخلی مجلس در این قسمت فقط درباره کلیات برنامه رییس جمهوری و چهارچوب کلی کابینه صحبت می‌شود و درباره تک تک وزرا صحبت نمی‌کنیم. اما صحبت درباره کابینه آقای رییس جمهوری در جای خود صحبت خواهد شد.

نماینده مردم مشهد و کلات با تشکر از رییس جمهوری برای معرفی وزرای پیشنهادی جوان، گفت: وزرای پیشنهادی کابینه علاوه بر جوانی با انرژی و دارای سابقه هستند. اما بحثی که در این بخش هست، برنامه است. البته در جلسات مختلف با وزرای پیشنهادی گفت و گو کرده‌ایم که این وزرای محترم مجزا و متفرقه برنامه خود را ارائه دادند. در کمیسیون اقتصادی نیز وزرای پیشنهادی برنامه خوبی ارائه دادند ولی ترکیب این برنامهها بررسی نشده است.

بحرینی ادامه داد: آنچه که ما از دولت انتظار داشتیم، ارائه برنامه جامع است که هر کدام گذرا به آن اشاره کردند. مسئله مهم دیگر این است که ما در کشور مسائل بسیار مهمی داریم که مسائل گفته شده توسط وزرای پیشنهادی بسیار مهم نیست. همچنین این مسائل مهم در برنامه هر کدام از وزرای پیشنهادی دیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مسئله امروز کشور اقتصاد ایران است، ادامه داد: ما امروز با مسئله دیوان سالاری و بروکراسی مواجه هستیم که باید رییس جمهوری باید به این موضوع ورود کند که آیا همه نیروهای مشغول در بخش های دولتی را می شناسد؟ چرا که بیشتر نیروهای شرکتی، قراردادی، کار معین و غیره در کنار نیروهایی رسمی و پیمانی فعالیت می کنند.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: از نظر عدالت اجتماعی در اداره‌ها و دستگاه‌ ها نیروها به نحوی هستند که دو یا سه کارمند در کنار هم نشستند که یکی رسمی و دیگری پیمانی و فردی دیگری قراردادی است. اگر قرار است در کشور دولت را اداره کنید باید به این مسائل مهم رسیدگی شود و توقع ما این است که جناب آقای دکتر رییسی درباره این مسائل و ساماندهی آن برنامه بدهد.

موافق کلیات کابینه دولت سیزدهم:

رای بالا به کابینه آیت الله رییسی نشانه اقتدار نظام است

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون گفت: امروز رای بالا به کابینه آیت الله رییسی یعنی قدرت، و این نشانه اقتدار نظام است.

سید کریم حسینی روز شنبه در موافقت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) و سالروز شهادت امام سجاد (ع)، گفت: قطعا امروز ایران اسلامی در مقطع حساس و مهمی به سر می‌برد. از دولت جدید انتظار رفع دغدغه‌های مردم به ویژه در موضوعاتی می‌رود که در سال های اخیر در بیانات مقام معظم رهبری و دلسوزان کشور بوده است.

وی ثبات اقتصادی، رفع مشکلات معیشتی، تقویت فضای کسب و کار، بسط عدالت در جامعه، رفع تبعیض، برخورداری از آزادی‌های قانونی، مبارزه با فساد، پرداختن بیش از پیش به مسائل فرهنگی را دغدغه های مردم در سالهای اخیر ذکر کرد و گفت: مهمتر از بیان مطالب، اقدام و عمل به موارد اشاره شده و استمرار آنها است. امروز به برنامه آنی و فوری برای کنترل بیماری کرونا و تثبیت قیمت‌ها، تنظیم بازار و معیشت مردم و اشتغال نیاز داریم که در فرمایش رئیس جمهور هم مورد تاکید قرار گرفته است.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هفته گذشته بیش از ۲۶۰ نشست با وزیران پیشنهادی داشتند که نشان از اصرار و تاکید آنان بر حمایت جدی از برنامه‌های دکتر رئیسی است و این در جهت سوگندی است که رییس جمهوری و نمایندگان برای حمایت از مردم یاد کرده‌اند.

حسینی تصریح کرد: اغلب وزیران پیشنهادی و برنامه‌های آنان و همه شخصیت‌های معرفی شده، از سوابق و تجارب بالا و علم و درایت کافی برخوردار هستند و به تأسی از فرمایش حضرت علی (ع) در نهج البلاغه دارای ۵ شایستگی درایت و خردمندی، معرفت و آگاهی، عدالت و توانمندی، سعه صدر و سلامت نفس هستند. شاخصه کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم علم، جوانی، تخصص و عزت نفس است.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه مخالفت با برخی وزیران پیشنهادی عین حمایت از دولت است، گفت: طبق فرموده رییس جمهوری، اختیار و تصمیم با مجلس است و اگر کسی رای نیاورده و مجلس را مجاب نکند، عملکرد و تشخیص آن کارگروه است نه عزم اراده رئیس‌جمهور و این به معنی مخالفت با جوانگرایی و بیانیه دوم انقلاب نیست.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود آنچه در برنامه‌های رئیس جمهور و برنامه‌های وزیران پیشنهادی هم بوده، در عمل به استمرار آن توجه جدی شود که از جمله آن می‌توان به استان‌های مرزی، مرزداری، استان‌های محروم و توسعه متوازن در آن استان‌ها به ویژه خوزستان و سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: زیبنده نظام نیست هم اکنون خوزستان با وجود دارا بودن ظرفیت‌های بسیار بالا و نعمت‌های فراوان خدادادی از تنش آب، بیکاری و وعده‌های بر زمین مانده رنج ببرد. مطالب مطرح شده در بیانات مخالفان، به ویژه تنوع قراردادها و نظام استخدامی و اداری نظام مالی و بانکی محیط زیست و مسائل فرا وزارتخانه‌ای، قطعاً دغدغه رئیس جمهور و وزیران پیشنهادی است و در برنامه‌های اعلام شده مواضع و صحبت‌های رئیس جمهور و وزیران پیشنهادی بوده است.

نماینده مردم اهوز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس تصریح کرد: امروز رای بالا به کابینه آیت الله رئیسی یعنی قدرت و نشانه اقتدار این نظام است و وزرای بسیار باتجربه، باسابقه و آگاه در این مجموعه وجود دارد که مایه افتخار ایران اسلامی خواهد بود.

موافق کلیات کابینه سیزدهم:

سلیمی: با اعلام فهرست کابینه رییسی، حلقه مدیریت عده‌ خاص در کشور شکسته شد

عضو هیات رییسه مجلس گفت: خوشبختانه کابینه آیت‌الله رییسی نسبت به کابینه دولت قبل جوانتر است. از کارکرد ویژه‌ای در انتخاب کابینه استفاده شده و آن مشورت با کارگروه‌های تخصصی است که امر بدیع و ابداع جالبی است.

علیرضا سلیمی روز شنبه در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی در موافقت با کلیات برنامه پیشنهادی دولت گفت: مخالفین برخی از مطالب را مطرح کردند که ناچارم آنها را پاسخ بدهم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: چند محور در مخالفت بیان شد. درخصوص اصل کابینه یعنی کلیت کابینه فعلاً مخالفت جدی نشد. رویکردی هم که در انتخاب کابینه انتخاب شده همه دوستان می‌دانند که ما اسیر چنگال مدیریت عده‌ خاص در کشور بودیم. این حلقه بسته باید شکسته می‌شد و به نظر می‌رسد این حلقه بسته شکسته شد.

سلیمی تصریح کرد: در حوزه جوانگرایی واهمه‌ای در کشور بود. خوشبختانه کابینه آیت‌الله رییسی نسبت به کابینه دولت قبل جوانتر است. از کارکرد ویژه‌ای در انتخاب کابینه استفاده شده و آن مشورت با کارگروه‌های تخصصی است که امر بدیع و ابداع جالبی است.

وی با اشاره به بحث فسادستیزی در کلیت کابینه گفت: اینکه دوستانی که انتخاب شده‌اند قدرت گرفتن تصمیمات سخت را داشته باشند که فرمودند بنابراین من عرض نمی‌کنم.

عضو هیات رییسه مجلس درباره خط مشی کلی و اصول کلی حاکم بر رویکرد کابینه اظهار کرد: در این حوزه هم به نظر می‌رسد ایراد جدی وجود نداشت. ما میان برنامه‌ها و اصول و خط مشی کلی باید تفاوت ‌شویم. حدود ۳۰ خط مشی و اصل کلی در اینجا وجود داشت که قابل تقدیر است. این ۳۰ حوزه حتما مورد مداقعع دوستان قرار گیرد. برخی از مواردی که در اینجا بیان شد اتفاقاً در این ۳۰ حوزه‌ای که به عنوان خط مشی‌های کلی بیان شد وجود داشت.

وی با اشاره به بحث برنامه‌ها و خلاء‌هایی که در حوزه برنامه گفت:‌ برادر ما آقای بحرینی ۵ حوزه را بیان کردند که در آنجا خلاء است. حوزه بانک‌های خصوصی، محیط زیست، صندوق‌های بازنشستگی، و همچنین بحث تبدیل وضعیت نیروهای شاغل، اینها مباحثی است که به نظر می‌رسد مباحث درستی هستند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که وجود دارد این است که در برش این خط مشی‌های کلی توسط برنامه وزیران ارائه شده است، برخی از آنها جسته و گریخته و برخی هم به صورت جدی پرداخته شده است یعنی به برخی از این خلأها که اشاره شد،به صورت جدی پرداخته شده است.

سلیمی تصریح کرد: به عنوان مثال بحث محیط زیست در برنامه ساداتی‌نژاد به صورت جدی پرداخته شده است. آیت الله رییسی هم نطق مراسم تنفیذ به بحث محیط زیست به صورت جدی اشاره کردند. بنابراین در این حوزه ممکن است خلاءهایی وجود داشته باشد بالاخره هر چیزی که ساخته و پرداخته دست بشر است همین است و این قابل ترمیم و غنی‌سازی است.

وی ادامه داد: بحث هماهنگی را که یکی از دوستان اشاره کردند که بالاخره چه کسی می‌خواهد برخی از برنامه‌های فراوزارتی را اجرایی کند. اتفاقاً آیت‌الله رییسی هم در نطق امروز و هم در برنامه‌های خود در اصول کلی که بیان کردند گفتند که تیم اقتصادی را دکتر مخبر هماهنگ می‌کنند.

عضو هیات رییسه مجلس بیان کرد: درست است که برخی از امور فراوزارتخانه‌ای است که حرف بسیار دقیقی است اما اتفاقاً در این حوزه آیت‌الله رییسی مباحث جدی را بیان کردند. ما در دولت قبل از همین جا آسیب دیدیم و ارز ۴۲۰۰ تومانی از همین جا ناشی شد که فسازا بود.

سلیمی خاطرنشان کرد: شرایط کشور شرایطی نیست که ما معطل شویم در این حوزه نباید معطل شد باید با سرعت پیش برویم که حضرت آقا هم اشاره فرمودند با سرعت پیش برویم. البته سرعت به این معنا نیست که ما دقت را به حاشیه ببریم، مجلس رویکرد خاص خود را دارد و ناظر است.

وی ادامه داد: امروز آیت‌الله رییسی هم فرمودند اگر این وزیران لحظه‌ای از برنامه‌ها و اصول کلی حاکم بر رویکرد دولت تخطی کنند تعارف نداریم. رهبری هم این را فرمودند.بنابراین با توجه به شرایط ویژه‌ای که در کشور داریم، ۱۰هزار مگاوات در برق کاستی داریم، در حوزه گاز دولت چه بلایی سر کشور آورده است، اکنون فقط ۸ میدان نفتی فعال است، ۱۴۰ میلیون مترمکعب الان کاستی داریم نمی‌توانیم معطل کنیم و منتظر آینده بمانیم.

سلیمی گفت: در بحث بروکراسی اتفاقا چاره اندیشی برای بروکراسی فسادخیز جزو برنامه‌های آیت‌الله رییسی است و اتفاقاً برای این مسئله هم برنامه ریزی شده است و ۶ نکته در برنامه‌های ایشان در این حوزه وجود داشت.

وی عنوان کرد: البته در بحث تک تک وزیران ممکن است مسائلی وجود داشته باشد که بحث کنیم. بنده به صورت کلی با اصول کلی و خط مشی کلی دولت موافق هستم و امیدوارم دوستان هم همدلی کنند و انشاالله از این گردنه هم با سرعت عبور کنیم.

مخالف کلیات کابینه دولت سیزدهم:

رییس جمهور شایسته گزینی را مدنظر قرار دهد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه اهل سنت همیشه ولایت مدار بوده و رئیس جمهور باید از این افراد در سطوح پایین تر استفاده کرده و به شایسته گزینی توجه کند.

«ملک فاضلی» در مخالفت با کلیات سخنان رییس جمهوری گفت: برنامه‌ های ارائه شده از سوی دولت باید با شرایط کنونی کشور هماهنگ بوده و بتواند مسائل پیش روی جامعه را حل کند.

نماینده مردم سراوان افزود: مردم استان سیستان و بلوچستان در انتخابات گذشته حدود ۹۰ درصد مشارکت داشتند. از طرفی این استان حدود ۱۱ درصد از جمعیت کشور را در بر گرفته و دارای افراد توانمندی است که می توانستند در کابینه حضور داشته باشند که در حال حاضر اثری از آن ها نمی بینیم.

وی اضافه کرد: جامعه اهل سنت همیشه ولایت مدار بودند که رئیس جمهور باید از این افراد در سطوح پایین تر استفاده کرده و به شایسته گزینی توجه کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در حال حاضر بیماری کرونا اولین اولویت و مشکل کشور است و حل این موضوع تنها مربوط به وزارت بهداشت و درمان نیست بلکه باید تمام کابینه برای رفع آن تلاش کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مشکل کرونا به حدی در کشور جدی است که ناچار به تعطیلی شده‌ایم، تصریح کرد: واکسیناسیون در حداقل زمان و با گستردگی در تمام کشور شرط اول برای مبارزه با کرونا است.

ملک فاضلی با بیان اینکه برنامه ریزی برای مبارزه با کرونا تنها در گرو اقدام وزیر بهداشت نیست و عنایت همه بخش ها را می طلبد، به مشکلات مربوط به اشتغال و گرانی اشاره کرد و ادامه داد: وزرای کابینه باید تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به کار برند و چراغ حل این مشکل بالا بردن ارزش پول ملی است.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان استانی خاص است، تصریح کرد: اگر فکری به حال آب موردنیاز این استان نشود ساکنان برخی شهرستان ها مجبور به مهاجرت می شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ما ناامید نبوده و توانا هستیم اما ابزار توانمندی باید فراهم شود، تصریح کرد: تحقق این مهم به عزم ملی و مشارکت همگانی نیاز دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه کسی که دل در گرو ایران دارد می تواند از خارج کشور نیز در ایران سرمایه گذاری کند، ادامه داد: امید استان سیستان و بلوچستان به دکتر رئیسی است و ما با تمام وجود در خدمت شما هستیم، شما نیز عنایتی درخور، به این استان کنید.

ملک فاضلی با بیان اینکه هرچند وزرای پیشنهادی برنامه هایی برای استان سیستان و بلوچستان داشته اند اما این برنامه ها تکافوی استان نیست، ادامه داد: توجه به اشتغال یکی از ضروری ترین موضوعات است.

وی با اشاره به مشکلات معلمان افزود: باید نیروهای خرید خدمتی و نهضتی تعیین تکلیف شوند که با توجه به وضعیت کنونی وزارت آموزش و پرورش اگر این نیروها به کار گرفته نشود مشکل رفع نخواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور، گفت: باید از این ظرفیت استفاده کرد. البته آنچه گفته شد دلیلی بر ناتوانی وزرا نیست همه افراد نواقص و توانایی دارند که با عنایت پروردگار باید مشکلات از جمله گرانی و تورم حل شود. بلکه باید وزرای بخش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باید همگی در خدمت رفع مشکلات حوزه کرونا و معیشت باشند.

مخالف کلیات کابینه دولت سیزدهم:

تیم اقتصادی دولت سیزدهم فاقد سابقه اجرایی است

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: تیم اقتصادی دولت سیزدهم فاقد سابقه اجرایی است و فضای اشتغال در کشور با این تیم محقق نمی‌شود.

جلال محمود زاده در جلسه علنی امروز شنبه و در مخالفت با کلیات برنامه و کابینه سیزدهم اظهار کرد: کشور مشکلات زیادی اقتصادی از جمله افزایش نقدینگی، کول‌بری، قاچاق سوخت‌، تکدی گری، کودکان کار، اختلاف شدید طبقاتی، فروش اعضای بدن برای امرار معاش، سرقت و زورگیری دارد که حاصل اقتصاد غلط و برنامه‌ریزی اشتباهات دولت‌های گذشته است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: از همه مهم‌تر ما در تحریم اقتصادی قرار داریم و کشور ما به دلیل نپیوستن به گروه اقدام مالی یا همانFATF در لیست سیاه کشورهای صنعتی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، ژاپن و بریتانیا و غیره قرار دارد.

وی خطاب به رییس جمهوری افزود: جناب آقای رییسی سوالاتی به کابینه شما وارد است. از جمله اینکه چرا در تیم اقتصادی از دوستان نزدیک خود انتخاب کرده‌اید. با این تیم نمی‌توانید به جنگ اقتصادی بروید. چرا که تیم اقتصادی آقای رییس جمهوری فاقد سابقه اجرایی کافی است.

محمودزاده با اشاره به اینکه دیدگاه کاملاً مخالف رییس جمهوری برای پیوستن به معاهده‌های بین المللی از جمله گروه ویژه اقدام مالی جای بحث است، اظهار داشت: این موضوع سبب کاهش تعاملات اقتصادی با کشورهای عضو، کاهش سرمایه گذاری خارجی در ایران، از دست دادن بازارهای هدف برای صادرات محصولات غیر نفتی، باقی ماندن کشور ما در لیست کشورهای پر خطر، جلوگیری از ایجاد فضای کسب و کار در کشور خواهد شد.

وی افزود: ایجاد فضای اشتغال در کشور توسط این تیم اقتصادی محقق پیدا نخواهد کرد. تیم اقتصادی شما متشکل از افرادی است که همراه با جنابعالی در آستان قدس رضوی یا ستاد اجرایی آن بودند. آیا نمی شد شما از همه اقتصاددانان کشور، از هر طیف و جناحی در این شرایط بد اقتصادی دعوت می‌کردید تا برنامه اقتصادی کشور را در این شرایط حساس ویژه تکمیل نمایند؟

نماینده مردم مهاباد با اشاره به سخنان رییس جمهوری مبنی بر اینکه وی بارها به دولت فراحزبی و فراجناحی و وفاق ملی تاکید کرده بود، گفت: جنابعالی به ما نمایندگان مجلس جواب دهید که این لیست معرفی شده فراجناحی است؟ البته همه نیک می‌دانند که یکی از ایرادات دولت‌ها این بوده که هر جناحی که دولت را به دست گرفته، همه افراد جناح مخالف از سرایدار اداره گرفته تا بخشداران، فرمانداران، استانداران و وزرا و معاونین وزیر از گردونه مدیریت کشور خارج شده‌اند.

محمودزاده ادامه داد: آقای رییس جمهور، آیا درست است که ۴ سال دولت از توان مدیریت علمی اجرایی قسمت عظیمی از کارشناسان و مدیران جناح‌های سیاسی دیگر بهره‌مند نشود؟

موافق کلیات کابینه دولت سیزدهم:

لازمه برون رفت از تنگناهای موجود، حرکت جهادی، عالمانه و شجاعانه است

​​​​​​​نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه رفع تحریم‌های ظالمانه باید در اولویت اول وزارت امور خارجه قرار گیرد، گفت: دولت سیزدهم با تغییر رویکرد انفعالی در مذاکرات برجامی به رویکرد اقتدار این قدرت را دارد که بتواند چک وصول نشده برجام را وصول کند.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی در موافقت با کلیات برنامه پیشنهادی دولت گفت: دولت سیزدهم در شرایط سختی کار خود را آغاز کرده است چه از جهت وخامت پاندمی کرونا و چه از جهت اقتصادی، تورم بیش از ۴۲ و۴۴ درصد، سخت شدن معیشت مردم به خصوص برای طبقات محروم و متوسط جامعه، بدهی دولت بیش از یک و نیم برابر بودجه سالانه و کسری بودجه قابل توجه نمای این شرایط اقتصادی است. برای برون رفت از این وضعیت حرکتی جهادی، عالمانه و شجاعانه را می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: دولت آیت‌الله رییسی براساس شایستگی‌ها، مردمی بودن، مدیریت جهادی و انقلابی، پاکدستی و فسادستیزی شکل گرفته است. جوانگرایی در این دولت به همراه نیروهای صاحب تجربه، ارزشمند، نخبه در دولت وجود دارد. امیدواریم دولت در شأن گام دوم انقلاب با پشتیبانی مجلس تحقق پیدا کند و کار خود را آغاز کند.

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: در این دولت به امورات مهم مانند اشتغال‌زایی، بهبود معیشت مردم، رونق تولید، خودکفایی و خوداتکایی در کالاهای اساسی، اصلاح نظام بانکی به عنوان ضرورت امروز جامعه تاکید شده است.

میرتاج‌الدینی با تاکید بر لزوم اولویت بخشی به اصلاح نظام بانکی گفت: من در برنامه‌های دولت این را ملاحظه کردم که اصلاح نظام بانکی را هم آورده‌اند. علاوه بر این حل مشکل حاشیه‌نشینان، ساخت یک میلیون مسکن همراه یک میلیون شغل از نکات ارزنده و مورد تاکید در برنامه دولت است.

این نماینده مجلس خطاب به رییسی گفت: اصلاح نظام یارانه‌ای، اصلاح نظام گمرکی، رفع موانع تولید، رفع خودتحریمی‌ها، در برنامه دولت باید مورد تاکید قرار گیرد اما روابط بین‌الملل، تعامل و همکاری با کشورهای منطقه و جهان به ویژه همسایگان، داشتن رویکرد اقتصادی، و ایجاد پیمان‌های منطقه‌ای با اولویت اقتصادی و بازرگانی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی و توجه به حقوق و ظرفیت ایرانیان خارج از کشور از نکات قوت برنامه دولت سیزدهم است.

میرتاج‌الدینی با تاکید بر اینکه رفع تحریم‌های ظالمانه باید در اولویت اول وزارت امور خارجه قرار گیرد، گفت: در این رابطه با تغییر رویکرد انفعالی در مذاکرات برجامی به رویکرد اقتدار، خواهد توانست و دولت این قدرت را دارد که بتواند چک وصول نشده برجام را وصول کند یعنی همه تحریم‌ها برداشته شود. در عین حال به این سیاست هم تاکید شده است که هرگز مسائل داخلی مخصوص اقتصاد را به مذاکرات پیوند نخواهند داد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: توجه به موضوعات اقتصادی در حوزه کشاورزی، حتی کشت فرامرزی و فراسرزمینی امنیت غذایی توجه به انرژی، حمل و نقل با تاکید بر ترانزیت در خط ابریشم و شرق به غرب از جمله سرخس، مشهد، تبریز و به سمت اروپا از امتیازات برنامه دولت سیزدهم است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: علاوه بر این ایجاد ثبات اقتصادی، تقویت ارزش پول ملی، حمایت از تولید و اشتغال در حوزه نفت، ایجاد قراردادها تهاتر نفتی از برنامه‌های دولت وجود دارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها