شوخی بایدن درباره خروج از افغانستان برایش دردسرساز شد

شوخی بایدن درباره خروج از افغانستان برایش دردسرساز شد
پنج‌شنبه 4 شهريور 1400 - 23:21

شوخی رئیس جمهور آمریکا با یک خبرنگار در پاسخ به سوالی درباره تحولات افغانستان، انتقادات تندی را علیه او در پی داشته است.

العالم - آمریکا

پاسخ «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به سوال یک خبرنگار درباره خروج آمریکایی‌ها از افغانستان، واکنش‌هایی منفی به همراه داشت.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، روز چهارشنبه خبرنگار شبکه «اِن‌بی‌سی» از بایدن پرسید، اگر پس از موعد مقرر نهم شهریور برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، همچنان شماری از آمریکایی‌ها در این کشور باقی مانده باشد دولت آمریکا چه خواهد کرد؟

بایدن در پاسخ به او گفت: «تو اولین کسی هستی که با آن تماس می‌گیرم». این پاسخ بایدن موجی از انتقادات را علیه او در فضای مجازی به همراه داشت.

یکی از کاربران توئیتر در واکنش به این جمله بایدن نوشت: «بایدن انسانی بی عاطفه و بی ارزش است. "اولین کسی هستی که با آن تماس می‌گیرم" آیا این مسئله برای او جنبه شوخی دارد؟»

یک کاربر دیگر توئیتر نوشت: «بایدن باید بابت چنین سهل‌انگاری استیضاح شود! رئیس جمهوری افتضاح که هنگام گفتن این جمله می‌خندد. بسیار تهوع آور است!»

«رونی جکسون» عضو جمهوری‌خواه و تندرو مجلس نمایندگان آمریکا نیز در حساب توئیتری خود نوشت: «اوخندید و بعد کارکنانش صدای آن را قطع کردند. همه اینها برای او یک شوخی است. این خنده‌دار نیست! او باید فوراً استعفا دهد».

در ویدئویی که جکسون از این شوخی بایدن منتشر کرد، لحظه‌ای که رئیس جمهور آمریکا سوال خبرنگار ان‌بی‌سی را می‌دهد، صدای میکروفون قطع می‌شود.

«پیتر الکساندر» خبرنگاری که این سوال را پرسیده بود در حساب توئیتری خود، جمله‌ای که بایدن در پاسخ گفته بود را تأیید کرد و نوشت او به سوال هیچ خبرنگاری پاسخ نداد.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

با تصرف سریع‌تر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، آمریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کرده‌اند و فرودگاه کابل که در تحت کنترل آن‌ها قرار دارد با هرج و مرج گسترده مواجه است.

پیش از این نیز «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه خواستار استیضاح رئیس‌جمهور ایالات متحده شده و گفت: «اگر یک آمریکایی را (در افغانستان) جا بگذاریم، اگر تمامی آن افغان‌هایی که برای کمک به ما گام برداشتند، بیرون نیاوریم، به نظر ما جو بایدن، طبق قانون اساسی مرتکب جرم و جنایت بزرگی شده است و باید استیضاح شوند».

گراهام روز سه‌شنبه نیز از جو بایدن به این دلیل که هنوز هزاران متحد افغان آمریکا در افغانستان هستند، در حالی که ایالات متحده برای تکمیل برنامه خروج از افغانستانِ تحت سلطه طالبان تلاش می‌کند، انتقاد کرد.

علاوه بر گراهام، «تام کاتن» سناتور جمهور‌خواه عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز گذشته (شنبه) با انتشار توییتی در واکنش به تحولات روزهای اخیر افغانستان و پیش‌روی طالبان در تقریباً تمامی شهرهای این کشور غرب آسیا تأکید کرد که شکست مفتضحانه در افغانستان نتیجه عقب‌نشینی بدون برنامه‌ریزی دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بوده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها