لاوروف خواستار از سرگیری مذاکرات وین درباره برجام شد

لاوروف خواستار از سرگیری مذاکرات وین درباره برجام شد
جمعه 5 شهريور 1400 - 08:20

وزیر امور خارجه روسیه خواستار از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین درباره برجام شد.

العالم - اروپا

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه خواستار از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات «وین» درباره برجام شده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد لاوروف در گفت‌وگو با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران گفت که مذاکرات وین در خصوص برجام باید در اسرع وقت آغاز شوند.

در این بیانیه آمده است: «طرف روسیه‌ای بر ضرورت آغاز هر چه سریعتر گفت‌وگوهای وین در خصوص وضعیت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درخصوص برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد.»

رسانه‌ها ساعاتی قبل‌تر گزارش داده بودند لاوروف با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر آژانس در وین دیدار و با وی درباره برجام گفت‌وگو کرده است.

در این دیدار دو طرف در خصوص زمینه‌های اصلی فعالیت‌های آژانس، از جمله استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، اصلاح سیستم پادمان‌‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین وضعیت اجرای برنامه جامع اقدام مشترک گفت‌وگو کردند.

وزارت امور خارجه روسیه اخیراً در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، اعلام کرد: «غنی‌سازی (۶۰ درصد) اورانیوم و تولید اورانیوم فلزی انحراف دیگری از برجام است که به دلیل عدم دستیابی به نتایج عملی برای احیای توافق هسته‌ای بوده این در حالی است که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و دیگر کشورهای همکار، دست نخورده باقی مانده است».

خبرگزاری رویترز پیش از آن مدعی شد که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران را رویت کرده و در این گزارش آمده که ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد خود را افزایش داده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر نیز در گزارشی که رویترز مدعی رویت آن بود، ادعا کرد ایران اقدام به تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد کرده است.

یک رسانه آمریکایی گزارش داده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که فعالیت‌هایشان در ایران محدود شده در حال تدوین برنامه‌های اقتضائی جهت پر کردن شکاف‌های اطلاعاتی از برنامه هسته‌ای ایران در حالت فرضی شکست مذاکرات برجام هستند.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ با گزارش این خبر خاطرنشان کرد مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشغول آماده کردن گزارش فصلی این نهاد بین‌المللی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند و این گزارش، در جلسه ماه بعدی آژانس در وین تقدیم دیپلمات‌ها خواهد شد.

این رسانه نوشته بازرسان بین‌المللی به دنبال به دست آوردن اطلاعات کامل درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند.

ایران در ماه‌های گذشته به دلیل عدول طرف‌های غربی از تعهداتشان در برجام، تعهدات خود در این توافق را کاهش داده است. ایران همچنین اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را بر مبنای بند ۲۶ برجام متوقف کرده اما در چارچوب پادمانی همچنان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها