پیام امیرعبداللهیان در پی درگذشت رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان

پیام امیرعبداللهیان در پی درگذشت رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان
يکشنبه 14 شهريور 1400 - 17:45

وزیر امور خارجه در پیامی عنوان کرد: شیخ عبدالامیر قبلان صدای رسایی در دفاع از جبهه حق و مقاومت در لبنان و فلسطین در برابر تجاوزات و اشغالگری های رژیم غاصب صهیونیستی داشت.

العالم - ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی ارتحال شیخ عبدالامیر قبلان رئیس فقید مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ

ارتحال علامه مجاهد آیت الله شیخ عبدالامیر قبلان (رضوان الله علیه) رئیس فقید مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان موجب تاسف و تاثر عمیق شد.

آن شخصیت برجسته در عرصه جهان اسلام، صدای رسایی در دفاع از جبهه حق و مقاومت در لبنان و فلسطین در برابر تجاوزات و اشغالگری های رژیم غاصب صهیونیستی داشت و همواره حمایت صریح و قاطع ایشان در دفاع از آرمان مقدس قدس شریف و مظلومیت مردم قهرمان فلسطین و حقوق مشروع ایشان بر سر اشغالگران صهیونیست مایه دلگرمی و پشتوانه مستحکمی برای جبهه مقاومت بود.

در این پیام آمده است: آن عالم بزرگ در تداوم منش و اهداف بلند امام موسی صدر عمر پربرکت خود را صرف کمک به محرومان و مستضعفان، تلاش برای اعتدال، همزیستی بین پیروان ادیان مختلف و تحقق وحدت و همبستگی بین طیف های مختلف ملت لبنان و همچنین در عرصه جهان اسلام و تشیع صرف کردند.

اینجانب ارتحال آن شخصیت فرزانه را به محضر امام زمان (عجل الله)، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان و آحاد مردم شریف و دولت لبنان به خصوص خاندان معزز و مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم و برای آن مرحوم همجواری با صلحاء و مقربین درگاه الهی مسئلت می کنم.

حسین امیرعبداللهیان

«عبدالامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان روز گذشته در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

«محمد علی قبلان» و «موسی قبلان» پدر و پدر بزرگ وی، از علمای برجسته لبنانی بودند که نقش مهمی در جنبش علمی و سیاسی منطقه «جبل عامل» داشتند.

پدر قبلان وی را در دوران کودکی با خود به نجف برد و در حوزه این شهر، دروس حوزوی را آغاز کرد و نزد اساتیدی مانند محمد تقی الجواهری، اسماعیل الصدر و محمد حسین الحکیم تلمذ کرد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان همچنین روابط بسیار خوبی با امام موسی صدر داشت. وی در دوران حضور در عراق، از سوی رژیم بعث بسیار آزار و اذیت شد و تحت تعقیب قرار داشت.وی از جمله حامیان محور مقاومت و مخالفان رژیم صهیونیستی بود.

وی ضمن درخواست از ملت‌های عرب برای بی‌اثر کردن توافق‌های مذکور، بر ضرورت تحریم کالاهای صهیونیستی و مقابله با هر تلاشی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید داشت.

گفتنی است دبیرکل حزب‌الله، جنبش فلسطینی حماس و مقامات مختلف لبنان پیش از این در پیام هایی درگذشت رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان را تسلیت گفتند و وی را پشتوانه مقاومت، نماد همزیستی و دعوت به وحدت خواندند

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها