قرار داد امنیتی عربستان سعودی با عراق جنجال ساز شد

قرار داد امنیتی عربستان سعودی با عراق جنجال ساز شد
دوشنبه 15 شهريور 1400 - 12:55

قرار داد امنیتی طراحی سامانه الکترونیکی ترافیک عراق توسط عربستان سعودی، روز یکشنبه در بغداد جنجال به پا کرد.

العالم ـ عراق

هادی العامری رهبر ائتلاف سیاسی – پارلمانی «الفتح» در نخستین واکنش به قرار داد امنیتی طراحی سامانه الکترونیکی ترافیک عراق توسط عربستان سعودی، شدت با آن مخالفت کرد و گفت که جلوی اجرای قرارداد را می گیرد.
یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز تاکید کرد که ارائه همه اطلاعات ترافیکی و خودروها به شرکت سعودی برای طراحی سامانه ترافیک الکترونیکی، امر بسیار خطرناکی است.
اعلام تفویض اختیار هیات دولت به وزارت کشور عراق برای امضای قرارداد با شرکت سعودی موسوم به «علم الارکان» در سطح شبکه های اجتماعی عراقی نیز با واکنش ها و اعتراضاتی همراه شده است.

دبیرکل هیات دولت عراق - نزدیک به جریان صدر - با انتشار مصوبه دولت اعلام کرده است که این هیات با تفویض اختیار به وزارت کشور برای عقد قرارداد با شرکت «علم الارکان» عربستان سعودی برای اجرای سامانه ترافیک الکترونیکی فراگیر به شیوه (BOT) موافقت کرده است.
براساس این مصوبه که «حمید نعیم الغزی» آن را امضا کرده است، عقد این قرارداد با در نظر گرفتن قانون ترافیک عراق، از قانون قراردادهای دولتی و ضوابط متعلق به آن و همچنین دستور العمل های قانون بودجه عمومی کشور مستثنا است.
کمیسیون امنیت پارلمان عراق: نیازمند اینگونه قراردادها نیستیم
عضو کمیسیون امنیت و پارلمان عراق نیز با خطرناک توصیف کردن تحویل دادن اطلاعات ترافیکی و خودروهای عراقی به سعودی ها گفت که عراق نیازمند عقد قرارداد با شرکت سعودی نیست زیرا طرح ملی ترافیک در حال حاضر در کشور جوابگو است.
«حسن سالم» خاطر نشان کرد که عقد قرارداد با شرکت سعودی، خیانتی به ملت عراق است و در عین حال بی مبالاتی دولت را نشان می دهد.
وی ادامه داده است که قرارداد مورد اشاره با سعودی ها به این معنا است که سامانه ترافیک عراق، به طور انحصاری در اختیار شرکت سعودی خواهد بود و موضوع، بسیار خطرناک است. به گفته وی، سامانه ترافیکی شرکت سعودی فاقد بسیاری از استاندردهای فنی و علمی است.
بنابر این گزارش، به دنبال سفر روز شنبه هیات سعودی به بغداد به ریاست «عبدالعزیز بن سعود بن نایف آل سعود» وزیر کشور عربستان سعودی، دولت عراق از تصمیم خود برای عقد قرارداد با این شرکت سعودی خبر داده است.
انتشار اخبار مربوط به احتمال عقد قرار داد با شرکت سعودی، با اعتراضات کاربران عراقی در شبکه های اجتماعی نیز همراه شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها